Agregat złożony jest z siewnika i maszyny uprawowej, którą może być brona wirnikowa KE 3001 albo kultywator wirnikowy KG lub KX 3001. Należy podkreślić dużą, jak na tego typu urządzenia, pojemność zbiornika, która w podstawie wynosi 830 l. A można ją powiększyć nadstawkami do 1270 l. Duży jest także otwór zasypowy, który ma wymiary 2,60 x 0,75 m, co powinno zapewnić bezproblemowe napełnianie za pomocą szufli ładowacza czołowego albo z big-bagów.

Cataya, w zależności od wyposażenia, waży około 2,6 t, co doliczając ciężar materiału w skrzyni przy największej jej pojemności da wagę całego, napełnionego zestawu w granicach 4 t. Wymagany zatem będzie ciągnik dysponujący odpowiednio mocnym podnośnikiem i oczywiście wagą, tak aby móc zapewnić stabilność podczas pracy zestawem. Minimalna moc, jaką producent przewiduje dla ciągnika pracującego z nową konstrukcją to natomiast 120 KM.

Za wysiew w nowej maszynie odpowiada system Precis, w którym możliwa jest regulacja zastawek w trzech pozycjach oraz szybkie przestawianie z siewu normalnego na siew nasion drobnych, lub odwrotnie. Nowe są również zintegrowane lejki wylotowe, minimalizujące resztki ilości ziarna, pozostające w zbiorniku i ułatwiające czyszczenie zbiornika ziarna.

Do tego dochodzą ustawiane pokrywy kalibracyjne, którymi maszynę można bardzo szybko przestawić z trybu siewu na tryb kalibracji, odbywającej się na nowym centrum SmartCenter, umieszczonym z lewej strony maszyny. Do jej wykonania wystarczy nacisnąć tylko jeden przycisk.

Konstrukcja została także wyposażona w elektryczny napęd dozownika ElectricDrive, umożliwiający precyzyjne, bezstopniowe dozowanie różnych materiałów siewnych w zakresie od 0,4 do 550 kg/ha. Jak informuje producent, do zalet takiego napędu należą również proste zmiany norm wysiewu czy, też możliwość zmiennego siewu w oparciu o mapy aplikacji.

Do niewątpliwych zalet nowej maszyny zaliczyć można także możliwość sterowania poprzez standard Isobus. Do tego celu wykorzystać można proponowany przez Amazone terminal Amatron 3, CCI lub Amapad, albo każdy inny terminal Isobus dowolnego producenta.

Warto również zwrócić uwagę na zastosowane w Catay redlice TwinTeC o podwójnych tarczach, które w zależności od preferencji mogą być rozstawione co 12,5 albo 15 cm. Nacisk redlic wynosi natomiast do maksymalnie 60 kg, co ma zapewnić ich spokojny bieg i precyzyjne zachowanie stałej głębokości siewu.

Poprzez zamocowanie redlic na zintegrowanej ramie, ich nacisk można zmieniać centralnie dla wszystkich redlic, a niezależnie od nacisku redlic można również centralnie z lewej strony maszyny ustawiać głębokość siewu od 0 do 6 cm, za której utrzymanie odpowiadają rolki dociskowe.

W tym przypadku można wybrać spośród dwóch wariantów - rolki Control 50, które producent zaleca na gleby ciężkie, lub rolki Control 65 do pracy na glebach lekkich, lub o słabszej nośności. Do wyrównania gleby po siewie możliwe są dwie alternatywy - zwykły zagarniacz, albo zagarniacz mocowany na każdej z redlic.

W tym momencie redlice TwinTeC są jedynymi dostępnymi, ale już niebawem producent wprowadzi maszyny z dobrze znanymi redlicami RoTeC.

Jak informuje Michał Wojciechowski z firmy Amazone, nowe maszyny pojawią się na naszym rynku jesienią br. dlatego też w tym momencie nie możemy jeszcze nic powiedzieć o cenach, gdyż ich ustalanie na rynek polski jeszcze chwilę potrwa.

Docelowo agregaty Cataya zastępować będą agregaty z serii AD, jednak ten proces potrwa zapewne kilka lat. Ponadto jak udało nam się dowiedzieć, firma Amazone wprowadzi również wersję Cataya Specjal, z nieco uboższym wyposażeniem, ale z pewnością tańszą od opisywanej tutaj wersji Super.