"Product more, with less" ("Więcej za mniej") – to hasło przyświecało tegorocznym premierom marki Trelleborg, co chyba nie jest dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę światowe trendy w przemyśle i rolnictwie by zwiększać naciski na efektywność i energooszczędność wszystkich procesów.

Pierwszym produktem jaki zaprezentował Trelleborg, była nowa seria TM1000, jak zaznaczył producent, najbardziej zaawansowana technologicznie opona w historii marki. Co czyni ją wyjątkową na tle konkurencji?

Przede wszystkim konstrukcja i kształt bieżnika, co jak przekonuje producent, umożliwiło zmniejszenie poślizgu kół, a tym samym oszczędność paliwa, czasu i środowiska. Trelleborg sugeruje, że podczas orania areału 500 hektarów, ciągnikiem o mocy 360 KM, na pojedynczym zestawie opon 710/70R42 i 600/70R30, przy ciśnieniu 1 bar i prędkości 8 km/h, gdy gleba cechuje się piaszczysto gliniastą strukturą i wilgotnością około 18 proc., możliwe jest zaoszczędzenie 21 roboczogodzin, względem standardowej opony.

Podobnie mają się sprawy z nową serią TM700, czyli opon dla nieco mniejszych ciągników. Ich konstrukcja jest tożsama z większym bratem i tak jak w przypadku TM1000 możemy liczyć na znacznie bardziej komfortowe i wydajne warunki pracy.

Trzecią nowością są opony przygotowane specjalnie do opryskiwaczy, seria TM150. O podobnej do TM1000 konstrukcji bieżnika, znacznie zmniejszającej poślizg co oszczędza czas i pieniądze. Ponad to, Trelleborg gwarantuje do 750 kg większą nośność przy ogumieniu VF 380/90R46, względem standardowych opon ze średniego przedziału cenowego. Tym, co ma odróżniać konstrukcję tej opony od innych to szerszy, o 8 proc. ślad, co ma się przełożyć na znacznie płytszy rozkład naprężeń w gruncie a więc mniejszy stopnień zagęszczenia po przejeździe.

Kompletną nowością mają być zapowiedziane opony do pracy w lasach. Nowa seria Twin Forestry T440 oraz T480, ma odznaczać się wzorową trakcją oraz stabilnością. Opony te będą dostępne w szerokim zakresie rozmiarów i szerokości od 600 do 780 mm.