9 listopada br. w miejscowości Manieczki, w powiecie śremskim na polach należących do Gospodarstwa Rolnego Mróz mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazach polowych, których główną gwiazdą był najnowszy model rotorowego kombajnu New Holland oznaczonego symbolem 9.90 Revelation.

W kombajnie główny nacisk położono na zwiększenie i tak dużej już wydajności. Pierwszym elementem który na to wpływa jest równomierne rozłożenie listew w przenośniku pochyłym. Kolejnym elementem są zaś wyższe łopatki bębna przyspieszającego DFR, które pozwalają na bardziej równomierne podawanie masy na rotory. Producent zadbał również o łatwiejszą regulację dołączanej przystawki zbierającej, dzięki regulowanemu hydraulicznie czołowi gardzieli, która w poprzedniej wersji była regulowana wyłącznie manualnie.

Usprawnienia wprowadzono również w zakresie systemu omłotowego. Do oferty wprowadzono rotory Twin Pitch Plus o średnicy 559 mm, które dotychczas montowane były wyłącznie we flagowym modelu CR 10.90. Dzięki większym i dłuższym cepom znacząco zwiększył się obszar młócenia a tym samym i wydajność maszyny - zapewnia producent.

Zadbano również o usprawnienie w zakresie odblokowania kombajnu w przypadku zapchania maszyny. Służy do tego system automatycznego resetu klepiska ze sprężyną zamiast śruby ścinanej. Klepisko może się wówczas uchylić o 20 cm i po usunięciu zatoru w bardzo krótkim czasie powrócić do swojej pozycji roboczej. W poprzednich wersach ze śrubą ścinaną operacja przywrócenia kombajnu do pracy zajmowała do ok. 30 min., a przy obecnym rozwiązaniu nie przekracza 1 min.

W maszynie wprowadzono również układ zdalnej regulacji łopatek rotora Dynamic Flow Control. A to umożliwia modyfikację ich położenia w czasie jazdy w zależności od stanu uprawy roślinnej, co przekłada się ma na wzrost wydajności. Można to było zauważyć podczas pokazu, kiedy  kombajn osiągał średnią wydajność na poziomie 70 t/h. Jak powiedział Wojciech Purczyński, specjalista ds. kombajnów w firmie New Holland, nie jest to jednak kres możliwości tej maszyny i jej wydajność w normalnej pracy, kiedy zapewniona jest odpowiednia logistyka odbioru ziarna będzie jeszcze sporo większa.

Kombajn CR 9.90 Revelation posiada również zmienione w stosunku do poprzedniej wersji wzory malowania. Obecnie rama i wnętrze zbiornika o pojemności 14,5 tys. l mają żółty lakier zamiast wcześniej stosowanego czarnego. Elementy napędowe, takie jak np. koła pasowe są cały czas malowane na czarno, co pozwala na łatwiejszą obsługę serwisową maszyny dzięki prostszej, wizualnej lokalizacji danego podzespołu.

Operator maszyny może teraz pracować w jeszcze bardziej komfortowych warunkach, dzięki powiększonej kabinie (objętość zwiększona do 3,7 m3) z większą ilością przeszklonych powierzchni (więcej o 7 proc. w stosunku do poprzedniej wersji). Producent wprowadził również możliwość montażu świateł dalekosiężnych, w których wiązka światła może padać nawet 500 m od kombajnu, co zdecydowanie zwiększa możliwości pracy maszyną w nocy.

Nowe kombajny CR 9.90 Revelation są już dostępne w sprzedaży.