W poprzednim artykule pisaliśmy o światłach, które są wymagane przez polskie prawo podczas poruszania się po drogach, teraz przyszła kolej na przejrzeniu oferty lamp roboczych.

 Klasycznie, prosto, tanio – halogen

Halogen, pod tą zwyczajową nazwą kryje się grupa lamp, w których wykorzystywane są żarniki wolframowe, zaś sama bańka jest wypełniona mieszaniną gazów w skład której wchodzi gaz szlachetny i halogen, czyli związek z grupy fluorowców. Dzięki oddziaływaniu tego drugiego z żarnikiem przy udziale wysokiej temperatury zachodzi proces cyklicznej regeneracji halogenowej – odparowany wolfram wraca na powierzchnię żarnika czego skutkiem jest zwiększenie jego temperatury powyżej 3000-3200 K.

Oczywiście każdy z producentów takich żarówek stosuje własne mieszaniny gazów i domieszek, przez co na rynku możemy znaleźć żarówki standardowe jak i takie o podwyższonej temperaturze, zwiększonej jasności i zasięgu. Niestety w parze ze zwiększaniem tych parametrów idzie skrócona trwałość.

Najprościej już od 50 zł

 W przypadku lamp halogenowych mamy więc do czynienia z dwoma elementami: samą lampą oraz żarówką (zazwyczaj typu H3 zarówno pod instalację 12V – moce 55W jak i 24V o mocy 70W). Istotną zaletą takiego rozwiązania jest niska cena. Prostą halogenową lampę roboczą można kupić już za 50-60 zł (brutto).

Ze zmiennym kątem

 Drugą zaletą lamp halogenowych jest możliwość regulowania szerokości wiązki świetlnej. Oznacza to, że za pomocą pokrętła lub dźwigienki (w zaawansowanych konstrukcjach elektrycznie), możemy wybrać czy chcemy oświetlać teren blisko nas w szerokim zakresie czy lampa ma świecić w dal w wąskim zakresie. Za takie rozwiązanie przyjdzie nam zapłacić około 120-130 zł za najprostsze lampy z regulacją pokrętłem.

Przenośnie, jedna do wielu maszyn

 Na rynku znaleźć możemy także halogeny ze specjalnymi uchwytami magnetycznymi, wyposażone w przewody ze złączem AMP/Deutsch DT i wtyczką np. do gniazda zapalniczki, co pozwala na przenoszenie pomiędzy maszynami w zależności od tego, czym chcemy aktualnie pracować. Choć taki wariant jest najdroższy (ceny od około 150 zł) to może okazać się najkorzystniejszy w zakupie jeżeli pracujemy po zmroku różnymi maszynami.

Roboczy Ksenon

 Najdroższą opcją będą lampy przystosowane do używania żarówek z jarznikami ksenonowymi, podobnie jak w oświetleniu samochodowym, tego typu lampa zapewni nam światło bliższe białemu, większą jasność oraz sprawność a także będzie się mniej nagrzewała. Niestety tego typu lampy wymagają dodatkowego układu zasilania wytwarzającego wysokie napięcie, a po kilku latach ich skuteczność może się obniżyć. Cena jest dość wysoka, bo około 160 zł kosztuje zestaw zawierający lampę, jarznik oraz przetwornicę.,

Na co zwrócić uwagę

 Przy zakupie lampy roboczej warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę oraz ogólne wykonanie produktu. Przyjrzyjmy się, czy otwory montażowe pod uchwyty są wykonane solidnie. Znane marki często stosują metalowe wzmocnienia w tych punktach.

 Sprawdźmy co wchodzi w skład zestawu. Oprócz samej lampy otrzymamy żarówkę, uchwyt, przewody oraz złącza. Jeżeli lampa będzie narażona na uderzenia np. podczas prac leśnych, warto się zastanowić nad wybraniem takiego modelu, w którym klosz osadzony jest głębiej lub takiego gdzie lampa ma dodatkowe osłony. Pamiętajmy, że w większości przypadków klosze plastikowe będą zdatne tylko do pracy tylko w połączeniu z żarówkami 55W, do mocniejszych trzeba wybrać wariant szklany.

 Na koniec nie zapomnijmy o sprawdzeniu klasy szczelności lampy. Woda, pył, uderzenia - to chleb powszedni całej maszyny podczas pracy w trudnych warunkach. Poza tym, raczej nie chcemy kupować filigranowego ozdobnika, którego użytkowanie będziemy musieli uzależniać od pogody.

W przypadku lamp roboczych (do pracy na zewnątrz: pole, las itp.), powinny nas interesować klasy szczelności od IP65 do 69, choć my polecamy wybierać te charakteryzujące się klasą IP69 – dzięki czemu bez obaw, o zamontowane oświetlenie, będziemy mogli myć naszą maszynę za pomocą myjek ciśnieniowych.

 W następnej części przedstawimy rozwiązania ledowe do prac polowych.