W poprzedniej części sprawdzaliśmy wady i zalety oświetlenia halogenowego, taniego i prostego w obsłudze. Teraz pora na lampy wykonane w technologii ledowej. Czy jest to rozwiązanie bardziej skomplikowane i czy jest dużo droższe?

Jeszcze kilka lat temu, robocze oświetlenie ledowe było dość egzotyczne, "egzotyczni" byli również dostawcy pierwszych zestawów dostępnych na różnych portalach aukcyjnych. Dziś również, taką samą drogą możemy, za stosunkowo nieduże pieniądze, kupić taki wyrób "oświetleniopodobny". Jednak jego jego jakość to jak gra na loterii, czasem trafi się "przyzwoity chińczyk" jednak z reguły przyjdzie nam do kupić kolejną sztukę. Tym, którzy nie przepadają za konsumenckim hazardem, lub już znają jego złą stronę pozostaje zwrócić się ku znanym firmom, które to w ostatnich latach mocno weszły w produkty "LED".

 Jedną z najbardziej znanych firm, w ofercie której możemy wybierać spośród wielu modeli różniących się kątami, mocą i dodatkami jest niemiecka Hella, tu trzeba się jednak przygotować na dość wysokie ceny. Na szczęście, istnieje wiele polskich firm, które mogą się pochwalić równie bogatą ofertą np. Firstom, WAS, ZE Elektra czy Wesem - dobrze znany wszystkim miłośnikom rajdów samochodowych oraz fanom jazdy terenowej.

Halogen a LED

 Jaki jest koszt zakupu lampy ledowej w porównaniu do halogenu? Spytaliśmy o to przedstawicieli firmy Wesem. Biorąc pod uwagę dwa produkty, z których jeden jest klasycznym halogenem za około 60 zł, do jego ledowego odpowiednika należy dopłacić jeszcze 100 zł.

Co zyskujemy? Przy podstawowym wariancie ledowym, możemy liczyć na zasięg porównywalny z halogenem wyposażonym w mocniejszą żarówkę (24V 70W), przy jednoczesnym znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na moc (24-29W w przypadku jednej lampy led). Wraz ze zwiększaniem mocy i ilości modułów, w kolejnych wariantach, możemy nawet podwoić zasięg oświetlonego obszaru, nie przekraczając zapotrzebowania standardowej żarówki halogenowej. Oczywiście, za mocniejsze lampy ledowe przyjdzie nam zapłacić więcej. Wariant o strumieniu 2000 lm to koszt około 200 zł zaś za lampę 2500 lm trzeba dać około 250 zł.

 Oprócz wyższej ceny pamiętajmy o tym, że lampy ledowe są wrażliwe na polaryzację oraz wahania napięcia. Choć tolerancja zwykle wynosi 10-30 V (lub 40-60 V), warto zwłaszcza w przypadku starszych maszyn dokładnie sprawdzić instalację, po to aby nie uszkodzić montowanej lampy. W przypadku takich uszkodzeń gwarancja nie jest uznawana.

Na co zwrócić uwagę?

 Pierwszą kwestią z jaką trzeba się zmierzyć, gdy zdecydowaliśmy się na zakup oświetlenia ledowego, jest wybranie kąta świecenia – szeroki lub wąski w zależności od tego czy chcemy aby dana lampa oświetlała szeroki pas bliskiego terenu czy cechowała się dużym zasięgiem ale małym obszarem oświetlanym.

 W drugiej kolejności zwróćmy uwagę na klasę szczelności lampy. W przypadku oświetlenia ledowego, elektronika musi być bezwzględnie odseparowana od wpływu środowiska. Tutaj przeczyszczenie styków nie wchodzi w grę, bowiem cały moduł jest zwykle nierozbieralny. Warto więc wybierać te produkty, które oferują klasy szczelności IP68 lub IP69.

Lampy ledowe powinny mieć obudowę umożliwiającą odprowadzenie ciepła od modułów, które podczas pracy będą rozgrzewały się do znacznych temperatur. Jeżeli chcemy aby nasze oświetlenie służyło nam długo i bezproblemowo, szukajmy takich modeli, które w tylnej części mają radiatory wykonane z metali (najczęściej aluminium, rzadziej miedź). Nie bójmy się spytać sprzedawcy o kartę katalogową z opisem produktu.

 Bardzo ważną kwestią jest pochodzenie samych diod, czy zostały one wyprodukowane przez znanego i doświadczonego producenta (CREE, Samsung, Osram, Philips) czy jest to produkt nieznanego pochodzenia. Wydając kilkaset złotych na lampę, w której nie można wymienić elementu stanowiącego źródło światła, warto poświęcić chwilę na wnikliwsze wypytanie producenta lub sprzedawcy.

 Dodatkowymi kwestiami będą: zawartość zestawu, typ uchwytu mocującego. Przed zakupem warto też sprawdzić czy przewody zasilające są w odpowiedni sposób zabezpieczone. Sama lampa może cechować się wysoką szczelnością, lecz przewody już niekoniecznie, zwłaszcza gdy cena jest podejrzanie niska.

→ W pierwszej części przyglądaliśmy się oświetleniu drogowemu.

→ W drugiej na warsztat braliśmy oświetlenie halogenowe.