PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pługi czteroskibowe - analiza rynku

Autor: Grzegorz Borkowski

Dodano: 25-10-2015 08:01

Tagi:

Pług wyposażony w cztery korpusy to najpopularniejsza wielkość narzędzi płużnych. Można je kupić w cenie już od około 20 do ponad 100 tys. zł. Skąd taka różnica? Analizujemy ofertę rynkową.Najczęściej kupowane pługi obracalne wyposażone są w 4 korpusy. Czteroskibowce swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim dopasowaniem do najpopularniejszej grupy nabywanych w ostatnich latach ciągników: 70-140 KM. W artykule "pod lupę" wzięliśmy produkty 10 firm: Agro-Masz, Akpil, Gregoire Besson, Kuhn, Kverneland, Lemken, Ӧverum, Pӧttinger i Unia Group.

MOCNE OPARCIE

Rama w pługach musi wytrzymać bardzo duże obciążenie. Zwykle jest ona zbudowana z profili o przekroju kwadratowym. Do najpopularniejszych wielkości profili należy rozmiar 120x120 mm. Taką wielkość możemy spotkać zwykle w przynajmniej jednym modelu każdego producenta pługów. Wśród omawianych marek wyłamał się jedynie Kverneland, którego większość modeli jest wyposażonych w ramę 150x150 mm. Zarówno on, jak i pozostali producenci mają jednak bardziej zróżnicowaną ofertę, w związku z czym dostępne są wersje od 100x100 mm, przez 140x140 mm i 160x160 mm aż do wersji prostokątnych 200x120 mm. Niektórzy producenci, np. Gregoire Besson, oferują również ramy podwójne, które znacznie zwiększają sztywność pługa. Im większy profil ramy, tym większa wytrzymałość, ale również większa masa. Pługi z ramami 120x120 mm i mniejszymi są przeznaczone na średnie i lekkie gleby. Elementy nośne powyżej tego rozmiaru sprawdzą się na glebach ciężkich.

Oprócz samego przekroju ramy ważna jest grubość stali, z jakiej została ona wykonana oraz jej jakość. Tę ostatnią niestety zweryfikować mogłyby tylko specjalistyczne testy. Producenci w profilach 120x120 mm i mniejszych najczęściej stosują stal o grubości 8 mm. W większych ramach stosowana jest zwykle 10-milimetrowa grubość ścianek profilu.

Ważną cechą ramy jest możliwość jej przedłużenia razem z dodatkowym korpusem - są to tzw. pługi "X+", gdzie "X" oznacza stałą liczbę korpusów, a "+" to możliwość dołączenia kolejnego korpusu. Możliwość rozbudowy pługa może być przydatna, gdy np. kupimy większy ciągnik. Posiadając z kolei pług z dodatkowym, odkręcanym korpusem, po jego zdemontowaniu mamy możliwość np. uprawy cięższej ziemi, z którą nasz ciągnik nie dałby sobie rady przy pełnej wielkości pługa, lub możemy pracować, gdy jesteśmy zmuszeni do użycia mniejszego ciągnika niż zwykle. Konstrukcja niektórych elementów przedłużających ramę razem z dodatkowym korpusem pozwala na dołączanie kolejnych takich samych odcinków i przedłużanie pługa o kolejne korpusy np. w narzędziach Kuhn. Należy być przy tym bardzo ostrożnym i zwracać uwagę na solidność ramy w danym modelu, zwłaszcza przy użytkowaniu pługa na ciężkich glebach, gdzie dołączenie dodatkowego korpusu mogłoby spowodować ryzyko uszkodzenia całej ramy. Między innymi z tego powodu niektórzy producenci, np. Kuhn, Kverneland, Lemken, Pӧttinger zamiast podawać zapotrzebowanie pługa na moc ciągnika (które jest bardzo zmienne w zależności od ustawień narzędzia i warunków glebowych) podają moc maksymalną, z jaką narzędzie może pracować bez zwiększonego ryzyka jego uszkodzenia. Niemniej możliwość dołączania kolejnych korpusów, zwłaszcza przy użytkowaniu pługa na lekkich glebach, daje możliwości jego rozbudowy w przyszłości.

Ważnymi parametrami pługa są odległość między korpusami oraz wysokość ramy. Oba czynniki mają znaczenie przede wszystkim w pracy na polach z dużą ilością resztek pożniwnych lub w czasie przyorywania międzyplonu. Im większy rozstaw korpusów i wyżej umieszczona rama, tym pług jest mniej podatny na zapychanie. Niestety ma to też swoje wady. Jest nimi zwiększona masa narzędzia i oddalenie jego środka ciężkości od ciągnika. Oba te czynniki zwiększają zapotrzebowanie pługa na udźwig podnośnika.

SZEROKOŚĆ DO WYBORU

Najprostsze pługi mają stałą szerokość roboczą. W ofertach producentów przeważają jednak narzędzia umożliwiające jej zmianę. Większość z nich wymaga regulacji ręcznej np. Ӧverum Xcelsior CX, Lemken Juwel, Kuhn Multi-Master, Akpil KM 180 czy Unia Group Ibis. W takim przypadku należy zacząć od umieszczenia przy każdym korpusie śrub w otworach odpowiadających żądanej szerokości roboczej. Producenci udostępniają w ten sposób od 3 do 6 szerokości pracy. Następnie, zwykle przy użyciu śruby rzymskiej, należy zmienić kąt ustawienia ramy. Regulacja szerokości roboczej może odbywać się także w bardziej zautomatyzowany sposób. W pługach typu "vario" zmiana szerokości pracy odbywa się bezstopniowo, przy pomocy siłowników hydraulicznych, dzięki czemu można sterować nią z kabiny ciągnika np. w pługach Unia Group Vario, Lemken VariOpal, Ӧverum Vari Flex i Akpil KM 180 Vario. Takie rozwiązanie jest przydatne w gospodarstwach posiadających bardzo zróżnicowane gleby. Przydaje się również na klinach i brzegach pól, a także przy omijaniu przeszkód. Dopłata za wersję Vario w przypadku pługów z Akpilu wynosi ok. 5500-6000 zł (wszystkie ceny w artykule brutto). Unia Group za podobny mechanizm żąda około 10 000 zł.

Zakres regulacji zarówno w przypadku pługów z ręczną, jak i hydrauliczną zmianą szerokości roboczej w zależności od konkretnego modelu wynosi od 32-35 cm do 44-54 cm. Do wyjątków należy Lemken VariOpal, którego korpusy można ustawić na szerokość od 22 do 60 cm.

Przydatnym rozwiązaniem stosowanym przez niektórych producentów jest system prostowania ramy podczas obrotu. Dzięki takiemu mechanizmowi zmniejszone są przeciążenia działające na pług i ciągnik podczas obrotu pługa. System ten standardowo dostępny jest m.in. w pługach Akpilu KM 180. Większość producentów, np. Unia Group i Lemken, umieszcza go jednak na liście opcji.

KAMIENIE NIESTRASZNE

Kamienie i inne przeszkody znajdujące się w glebie mogą uszkodzić pług, zaczynając od elementów korpusu, a na ramie kończąc. Aby temu przeciwdziałać, w omawianych narzędziach płużnych stosowane są rozmaite zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe. Najprostszym, najtańszym i najbardziej powszechnym rozwiązaniemsą kołki ścinane. Zabezpieczenie pozwala utrzymać niską wagę narzędziom w nie wyposażonym. Kołki ścinane przeznaczone są na pola z małą ilością kamieni i można je spotkać w bazowych wersjach niemal wszystkich modeli pługów. Prawie wszyscy producenci umiejscawiają śrubę ścinaną poprzecznie do działającej na nią siły. Wyjątkiem od tej reguły jest Kuhn, który umiejscawia ją równolegle do płaszczyzny pracy korpusów pługa. To sprawia, że śruba nie jest ścinana, a rozrywana. Według producenta zaletą tego rozwiązania jest brak deformacji otworu śruby oraz wykluczenie ryzyka zakleszczenia się jej po zadziałaniu zabezpieczenia, dzięki czemu jej wymiana jest szybka i łatwa.

Inne bezpieczniki określane są mianem zabezpieczeń typu non-stop. Oznacza to, że pracują one bez przerwy, a powrót korpusu do pozycji sprzed zadziałania bezpiecznika następuje automatycznie, gdy tylko przeszkoda zostanie minięta. Zabezpieczenia typu non-stop możemy podzielić na mechaniczne i hydrauliczne.

Występują dwa rodzaje zabezpieczeń mechanicznych: sprężynowe i resorowe. W przypadku tych konstrukcji zmiana siły, która powoduje zadziałanie zabezpieczenia, jest utrudniona, co jest główną wadą tego rozwiązania. Jego zaletą jest z kolei małe skomplikowanie i niska awaryjność. W przypadku zabezpieczenia sprężynowego siłę jego aktywacji można zmienić poprzez regulację dociśnięcia sprężyn. Możliwość ta jest jednak uzależniona od sposobu ich zamontowania. Regulację tego typu można przeprowadzić m.in. w pługach Akpil KM 180 Spring i KM 180 Spring Vario. W przypadku zabezpieczenia resorowego zmiana siły jego uruchomienia wymaga zmiany ilości piór w resorze, co zabiera dość dużo czasu. Przykładowy koszt zastąpienia kołków ścinanych zabezpieczeniem resorowym wynosi w przypadku pługów Akpil KM 180 - 10 500 zł, Unia Group Ibis XL - 9100 zł, Kverneland 150 - 7400 zł. Za zabezpieczenie sprężynowe w pługu Akpil trzeba dopłacić tyle samo co za resorowe. Lemken za element tego typu w pługach EurOpal 7 żąda 20 700 zł.

Najwięcej możliwości daje jednak zabezpieczenie hydrauliczne. Jego podstawowa przewaga to łatwa i szybka zmiana siły uruchamiającej zabezpieczenie. Ma to znaczenie przede wszystkim w gospodarstwach, które dysponują zróżnicowanymi glebami o różnym stopniu zakamienienia. Wadą rozwiązania hydraulicznego jest jego skomplikowanie, co skutkuje znacznymi kosztami podczas zakupu i potencjalnym ryzykiem awarii. Zamontowanie amortyzatorów hydraulicznych zamiast kołków ścinanych w pługach Lemken EurOpal 7 (wersja 3+1) zabierze rolnikowi z kieszeni dodatkowe 24 800 zł. W przypadku pługa Unia Group Ibis XL nabywca za doposażenie go w ten rodzaj zabezpieczenia musi dopłacić 15 500 zł. Najczęstszym problemem w przypadku pługów wyposażonych w bezpieczniki hydrauliczne są wycieki oleju. Regulacja tego typu zabezpieczenia odbywa się zazwyczaj za pomocą rozdzielacza ciągnika przy wsparciu manometru, na którym możemy obserwować ustawione ciśnienie. Regulacja odbywa się centralnie dla wszystkich korpusów, co zapewnia szybkość i łatwość jej przeprowadzania.

PRZYDATNE DODATKI

Mimo że pługi należą do stosunkowo prostych narzędzi uprawowych, to listy ich wyposażenia dodatkowego bywają dość długie. Jedną z najczęściej występujących pozycji są przedpłużki. Ich zadaniem jest zdjęcie i zrzucenie do bruzdy wierzchniej warstwy gleby. Efektem tego działania jest lepsze przykrycie resztek pożniwnych, nawozów zielonych czy też obornika. Zamiast przedpłużków nad odkładnią mogą być zamontowane listwy ścinające, które są wystarczające w przypadku orki pola z małą ilością materiału organicznego zalegającego na jego powierzchni, np. ścierniska, z którego zebrano słomę.

Najczęściej koło podporowe jest w standardzie, ale producenci za dopłatą oferują jego lepsze wersje, które mogą służyć nie tylko do utrzymywania głębokości roboczej pługa, ale również do podpierania go w czasie transportu - wtedy wyposażone są zwykle w amortyzację i samonastawną obrotnicę. Taka opcja dostępna jest m.in. w przypadku pługów Akpil - jej koszt to w zależności od wersji 1 845 lub 3 567 zł. Najczęstszą możliwością dotyczącą koła jest jednak wybór innej jego wielkości.

Ciekawą opcją jest na przykład odkładnica ażurowa, która w odróżnieniu od tradycyjnej jest złożona z kilku listew zamiast jednej, litej powierzchni. Polecana jest na gleby średnie i ciężkie. Podczas pracy z pługiem wyposażonym w odkładnie tego typu - według różnych badań - ciągnik może zużywać do 10 proc. mniej paliwa niż przy zastosowaniu tradycyjnych odkładni. Możliwe jest to dzięki zmniejszeniu tarcia gleby. W przypadku Lemkena występuje ona także w połączeniu z inną ciekawą opcją, jaką jest odkładnica z tworzywa sztucznego. W tym przypadku z tworzywa wykonana jest górna i dolna listwa odkładni. Dzięki bardzo dobrym właściwościom ślizgowym taka odkładnia sprawdza się bardzo dobrze na glebach lepkich. Litą odkładnię z tworzywa sztucznego można znaleźć w ofercie Kuhna, Akpilu.

Kroje są bardzo pożądane podczas orki gleb bardzo ciężkich i silnie poprzerastanych korzeniami. Elementy te odcinają skibę od ścianki bruzdy, odciążając krawędź tnącą piersi odkładnicy. Najczęściej kroje kojarzą się z wersjami talerzowymi, które bardzo dobrze radzą sobie w różnych warunkach pracy. Ze względu na koszty wypierane są jednak przez nawet dziesięciokrotnie tańsze kroje nożowe montowane pionowo, bezpośrednio obok lemiesza. Dobrym przykładem różnic kosztów zakupu pomiędzy obu rodzajami krojów jest cennik Unii Group, według którego trzeba za nie zapłacić odpowiednio 1415 i 135 zł. Pozostawiając na boku koszty, kroje nożowe przeznaczone są do stosowania podczas bardzo głębokiej orki, gdzie lepiej radzą sobie niż kroje talerzowe.

Pogłębiacze spulchniają dno bruzdy, działając bezpośrednio za każdym korpusem. Przyczynia się to do niszczenia podeszwy płużnej. Obecnie rozwiązanie to jest dość rzadko spotykane. Możemy je spotkać m.in. w pługach Lemken.

Belka (ramię) do narzędzia doprawiającego służy do zagregowania z pługiem różnego rodzaju wałów, które mają przyspieszyć osiadanie gleby po orce i wstępnie przygotować ją do siewu. Belki tego typu występują w wersjach z chwytakiem mechanicznym i hydraulicznym. Ten pierwszy działa na zasadzie haka, który ciągnie wał, a w celu jego zwolnienia konieczne jest cofnięcie bądź uniesienie pługa. Wersja hydrauliczna pozwala zwolnić zaczep w dowolnym momencie.

PODSUMOWANIE

Na krajowym rynku dostępny jest ogromny wybór pługów oferowanych w bardzo zróżnicowanych konfiguracjach. Z tego powodu wybór nie jest łatwy, ale za to dostępna oferta pozwala na dopasowanie idealnego narzędzia do warunków w danym gospodarstwie. Wybierając pług, trzeba w pierwszej kolejności kierować się posiadanym typem gleb i ich ewentualnym zakamienieniem. Jeśli posiadamy lekkie gleby, wtedy nie warto przesadzać ze zbyt masywnym pługiem, ponieważ będzie to rodziło niepotrzebną konieczność współpracy z dużym ciągnikiem, a co za tym idzie, niepotrzebnie będzie nam to zawyżać koszty eksploatacji. Podobnie na ciężkich glebach oszczędność na zbyt lekkim pługu może spowodować konieczność jego dość szybkiej wymiany na nowy ze względu na szybkie zużycie. Bardzo ważne jest dopasowanie narzędzia do mocy ciągnika, przy czym producenci pługów coraz częściej określają nie minimalne zapotrzebowanie mocy, a jej maksymalną wartość dla danego modelu pługa.

 Artykuł pochodzi z numeru 10/2015 miesięcznika Farmer

Zamów prenumeratęPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.168.209
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.