Prasa Vicon FastBale została opracowana w fabryce firmy Kverneland Group w Rawennie we Włoszech, która stawia sobie za cel dalszy rozwój palety pras i owijarek. Projekt ten jest naprawdę ciekawy, ponieważ pozwala na znaczne zwiększenie wydajności prasowania i owijania okrągłych bel.

Niewiele firm podjęło się wyzwań co do skonstruowania maszyn o ciągłym systemie prasowania. Trzy lata temu pisaliśmy o maszynie firmy Lely w postaci prasy Lely Welger CB Concept.

Sekretem sprawnego procesu zwijania bel w prasie FastBale jest układ prasowania, który zawiera dwie komory prasowania rozmieszczone szeregowo. Główna komora oraz komora wstępna, której wielkość obejmuje 2/3 wielkości komory głównej, usytuowana jest bezpośrednio nad rotorem. Taka konstrukcja zapewnia wyjątkowo kompaktową budowę, gdzie pomimo tak zaawansowanej konstrukcji, FastBale jest najkrótszą kombinacją praso-owijarki na rynku.

Proces prasowania zaczyna się w konwencjonalny sposób, w którym to komora główna prasuje pierwszą belę. Gdy tylko bela jest w pełni ukształtowana, zamiast zatrzymywać się w celu owinięcia siatką (lub folią), maszyna przekierowuje zbieraną masę do komory wstępnej. To z kolei umożliwia nałożenie siatki na belę w komorze głównej oraz przerzucenie jej do tyłu na owijarkę.

Zaraz po tym, jak tylko komora wstępna się wypełni i osiągnięta zostanie odpowiednia gęstość beli, zostanie ona przeniesiona do komory głównej, gdzie prasowanie będzie mogło być kontynuowane. Komora wstępna otwiera się i wstępnie uformowana bela przesuwa się do komory głównej, gdzie może być dalej prasowana do pełnej wielkości. Cały proces umożliwia belowanie, w nieprzetrwalnym trybie, oszczędzając czas potrzebny na owijanie lub wyładunek bel, co z pewnością przyczyniać się będzie do znacznego zwiększenia wydajności pracy.

Warto w tym miejscu powiedzieć, że maszyna FastBale jest w stanie pracować zarówno z siatką jak i folią. Aby umożliwić owijanie bel folią, konieczne było przeprowadzenie szeregu modyfikacji w aparacie owijającym. Dzięki temu, system jest w stanie zapewnić wstępny ścisk beli na całej jej szerokości, natomiast możliwość stosowania folii o szerokości rolek do 1400 mm umożliwia użycie foli różnych producentów.

Zadbano także o proste przełączanie z owijania folią na siatkę, bez potrzeby wprowadzania mechanicznych zmian w systemie, co jak zapewnia producent jest znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do pełnej elastyczności pracy. Rozwiązanie takie jest bardzo atrakcyjne zwłaszcza dla firm usługowych, które wykonują dużą ilość bel w krótkim czasie na różnych polach, kiedy to nie ma czasu na przezbrajanie maszyny.

Nowe maszyny pracują już w ograniczonej liczbie na europejskich polach, ale szersze wprowadzenie praso-owijarek Vicon FastBale jest planowane na koleiny sezon.