Chcąc uzyskać prawidłową normę wysiewu nie można zapominać o tej prostej i banalnej z pozoru czynności, której pominięcie rzutować będzie na cały późniejszy proces uprawy.

-Wielu rolników zwyczajnie pomija próbę kręconą sugerując się jedynie danymi zawartymi w tabeli siewnika i według niej dokonuje nastawów. Jest to poważny błąd gdyż dane zawarte w takich tabelach mają charakter wyłącznie orientacyjny i służą tylko do wstępnego ustawienia siewnika, które musi być skorygowane poprzez wykonanie próby kręconej - mówi Krzysztof Grzelak, serwisant firmy Kongskilde.

Każda partia ziarna może się istotnie różnić parametrami, czyli MTN oraz siłą kiełkowania, które rzutują na normę wysiewu. Np. przy MTN 39 g, sile kiełkowania 94 proc. i obsadzie 350 ziarniaków na m2, norma wysiewu wynosi 145 kg/ha, a zmieniając tylko jeden parametr, np. MTN na 49 g i przy zachowaniu pozostałych, norma wzrasta już do 182 kg/ha co jest znaczną różnicą.

Warto zatem pamiętać o wykonywaniu próby ponieważ nie zajmuje to wiele czasu i jest czynnością prostą do wykonania, a zyskać możemy bardzo wiele poczynając od prawidłowej obsady, która rzutuje na późniejsze plony, na oszczędnościach z tytułu np. mniejszego zużycia materiału siewnego kończąc.

Zobacz, jak wykonać próbę kręconą?