Podstawową cechą wartościowej kiszonki jest zawartość suchej masy i dojrzałość zbieranego materiału. Szczególnie należy zwrócić uwagę na termin zbioru, a także odpowiednią długość cięcia, sposób ubicia pryzmy, czy dodanie środków wspomagających zakiszenie.

Technologie do zbioru kiszonki

Dla osiągnięcia lepszego zbioru paszy producent sieczkarni, firma Claas proponuje dedykowany do tego czujnik NIR montowany w maszynach.

Czujnik mierzy zawartość suchej masy i składników, takich jak: skrobia, białko, włókno, popiół i tłuszcz surowy. Dodatkowo może określić zawartość cukru.

Pomiar odbywa się w czasie rzeczywistym i jak zapewnia producent, z bardzo wysoką dokładnością (czujnik posiada certyfikat Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego).

− Czujnik NIR wykorzystuje spektroskopię w bliskiej podczerwieni, wykonując pomiar w sposób ciągły podczas zbioru bez wpływu na przepływ materiału w sieczkarni– mówi Andrzej Kulczyński, ekspert marki Claas Polska.

Długość cięcia, a jakość paszy

Hodowcy używają zwykle sieczki 5 mm oraz 12-15 mm. Jest też duża grupa rolników stosujących bardzo długą sieczkę do nawet 30 mm. Jest to technologia Shredlage oferowana przez markę Claas.

W tej technologii sieczka jest przecinana na wyjątkowo długie fragmenty od 26 do 30 mm. Następuje bardzo duże naruszenie struktury ziarna i jego silne roztarcie. Większe powierzchnie posiekanego materiału zapewniają bakteriom większą „powierzchnię aktywną”, umożliwiającą naruszanie komórek roślinnych.

Dzięki zastosowaniu metody Shredlage wielu producentom mleka udało się zwiększyć zawartość kiszonki kukurydzianej w racjach paszy, przy jednoczesnym zmniejszeniu zawartości słomy i paszy treściwej.

Trzeba jednak pamiętać, że oprócz długość cięcia bardzo ważny jest odpowiedni zgniatacz ziaren do danej technologii. 

− Modele Claas Jaguar mogą być obecnie wyposażone także w czujnik wilgotności. Jego wskazania wyświetlane są na monitorze systemu Cebis, za pomocą którego można zarządzać całą maszyną. Za pomocą wspomnianego systemu Cebis wraz z automatyczną regulacją długości sieczki można zaprogramować automatyczne dostosowywanie długości do zawartości suchej masy w zbieranym materiale. Pozwala to ostatecznie na uzyskanie wyższej jakości paszy −  zaznacza Andrzej Kulczyński.

Szukasz maszyn zielonkowych? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna!

Dozowanie dodatków do sieczki

Zwłaszcza przy wysokiej zawartości suchej masy w zbiorze traw rolnicy i przedsiębiorcy świadczący usługi rolnicze coraz częściej stawiają na dozowanie dodatków do zakiszania. Aby ułatwić ustawienie fabrycznego dozowania dodatków do sieczki, firma Claas stworzyła praktyczną aplikację, która pomaga operatorowi dostosować optymalną dawkę dodatku.

W tym celu do aplikacji wprowadza się m.in. dane dotyczące przewidywanego plonu na hektar, wielkość obszaru przeznaczonego do zbioru, prędkość roboczą oraz zalecenia producenta dodatku zakiszającego.

Po wprowadzeniu danych operator może dokonać zalecanych ustawień w terminalu Cebis. Na początku należy wybrać, czy dodatek do sieczki ma być dozowany przez zbiornik Actilires 37, czy wtryskiwany z dużego zbiornika na wodę o pojemności 375 l. Ponadto operator może określić, czy dozowanie ma się odbywać w l/t czy l/h.

Dane podstawowe można w każdej chwili skorygować podczas zbioru, np. gdy maszyna porusza się szybciej lub wolniej niż pierwotnie zakładano. Aplikacja jest dostępna dla systemów Android i Apple poprzez dostęp do platformy Claas connect.

Przechowywanie kiszonki

Materiał ścięty na kiszonkę powinien zostać ułożony w ubitej pryzmie, najlepiej przeciągu 48 do 72 godz. od skoszenia. Podstawą jest dokładne ubicie i szczelne przykrycie materiału. Warto dodatkowo dociążyć pryzmę od góry i obsypać piachem. Dzięki szczelnemu przykryciu zapewnia się dobre warunki do rozwoju bakterii fermentacji kwasu mlekowego.

Zebranie odpowiedniego materiału i przygotowanie dobrej, wysokowartościowej paszy jest uzależnione od wielu etapów. Wpływ na to będą mieć niewątpliwie maszyny, które odpowiednio przygotowane i sprawne, pozwolą zadbać o to już od początku zbioru.

− Ważny jest podstawowy stan techniczny głównych elementów roboczych: noże, stalnica, walce zgniatacza, noże na przystawce – wspomina Andrzej Kulczyński.

Dlatego też przed przystąpieniem do prac zalecane jest w przypadku maszyn używanych przejście przeglądu przedsezonowego.