Jak mówią organizatorzy, rywalizacja wśród młodzieży była zacięta i na każdym etapie nie brakowało zwrotów akcji i emocji z tym związanych. Wyniki były nieprzewidywalne do samego końca.

Z myślą o edukacji młodych rolników

Głównym celem konkursu było promowanie rolnictwa precyzyjnego oraz związanych z nim innowacyjnych rozwiązań wśród młodzieży, która w przyszłości będzie pracować w rolnictwie lub zarządzać gospodarstwami.

– Chcemy pokazać, że rolnictwo precyzyjne nie musi być i wcale nie jest drogie czy skomplikowane. Do tego można dzięki niemu wygenerować całkiem spore oszczędności i poprawić opłacalność produkcji. Myślę, że coraz więcej młodych ludzi ma tego świadomość. Dajemy więc im narzędzia do tego, żeby jeszcze lepiej tę wiedzę mogli przyswoić. W teorii i praktyce. A przecież najlepszą formą nauki jest ta poprzez zabawę –  mówi Jarosław Adamczak, dyrektor zarządzający 365FarmNet w Polsce.

Przebieg konkursu

W Pucharze mogła wziąć udział każda szkoła o profilu rolniczym. Warunkiem było, aby z jednej szkoły zarejestrowało się minimum 6 uczniów. Z każdej rundy do końcowej klasyfikacji wliczało się jednak tylko 6 najlepszych wyników uczniów z każdej szkoły.

Pierwsza edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym została rozegrana w trzech turach: w październiku, listopadzie i grudniu. Każda tura rozpoczynała się serią webinarów tematycznych, przeprowadzanych przez ekspertów, a kończyła się testem końcowym. Finał rozegrany został przed Bożym Narodzeniem 2021 r.

Dzięki zdobytej wiedzy i zdolnością uczniów wyłonione zostały, spośród 120 szkół średnich, najlepsze placówki. Do testów przystąpiło prawie 1 tys. uczniów spośród 1,5 tys. uczestników webinarów.

Testy kompetencji składały się głównie z tematów poruszanych na webinarach, a ich poziom trudności był zróżnicowany.

Jeśli uczestnik wziął udział w lekcjach poprzedzających test i był podczas nich uważny, to nie powinien mieć dużych problemów z wypełnieniem testu zauważa Roman Bathelt, ekspert 365FarmNet, doktorant Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Wykłady dla uczestników Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym poprowadzili również: Krzysztof Gomolla z Claas Polska oraz Emil Grelowski i Bogdan Ingielewicz z Michelin Polska.

Szukasz maszyn rolniczych? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

 Zwycięzcy

W pierwszej dziesiątce znalazły się szkoły reprezentujące różne części Polski. Na podium i tuż za nim znalazły się szkoły z województwa lubuskiego i małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i śląskiego, podlaskiego, pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego.

Pierwsze trzy miejsca w Pucharze Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym 2021 zajęli:

1. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu.

2. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku.

3. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej.

 Nagrody

Było o co walczyć - główną nagrodą dla najlepszych szkół jest wycieczka, w której nie zabraknie elementów edukacyjnych.

Również najlepsze wyniki indywidualne uczestników zostaną sowicie nagrodzone. Dla Mistrzów Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym - dziesięciu uczniów z najlepszymi wynikami - przewidzieliśmy nagrody rzeczowe o łącznej wartości ok. 10 000 zł, w tym kamerę GoPro, smartwatch Garmin czy drona DJI – mówi Jarosław Adamczak, dyrektor zarządzający 365FarmNet w Polsce.

Pierwsza edycja konkursu Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym, zorganizowany został przez firmę 365FarmNet oraz Agrocom Polska wraz z partnerami: Michelin i Claas, przy wsparciu i patronacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z uwagi na pandemię, konkurs przeprowadzony został w trybie online. Organizatorzy zapowiadają jednak, że w miarę możliwości kolejne będą już na żywo, z wielką galą finałową wieńczącą zmagania uczestników. Oczywiście, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli.