Jedną z takich maszyn jest zaczepiany rozsiewacz Sulky XT 130 o pojemności zasypowej 9,5 tys. l. Należy on do gamy maszyn w skład której wchodzi 6 modeli o pojemności od 7,2 do 15,5 tys. l.

Dozowanie odbywa się za pomocą podajnika taśmowego o szerokości 800 mm. Rolki cylindryczno-stożkowe zapewniają nieustanne centrowanie taśmy podajnika. Wskaźnik obrotu się taśmy jest widoczny z kabiny ciągnika. W każdej chwili można włączyć lub wyłączyć napęd na podajnik taśmowy.

Układ przeniesienia napędu na podajnik taśmowy z koła jezdnego rozsiewacza za pomocą koła zębatego i łańcucha jest bezpoślizgowy (na wewnętrznym obwodzie felgi jest naspawany łańcuch, zębatka opuszcza się hydraulicznie i zazębia na nim). Na pracę mechanizmu nie ma wpływu ani zmiana koła na inny rozmiar, ani wymiana ogumienia na nowe.

Podczas jazdy drogą publiczną żadna jego część nie znajduje się w ruchu. Taki typ przeniesienia napędu jest bardzo bezpieczny. Włączenie i wyłączenie napędu odbywa się hydraulicznie z kabiny ciągnika.

- Ważną zaletą jest także ustawienie przenośnika podłogowego pod kątem 3 stopni w przód co ułatwia prowadzenie materiału w kierunku tyłu rozsiewacza i zapobiega się w ten sposób ubijaniu materiału przy zasuwie. Ponadto gdy zbiornik jest załadowany, ciężar jest większy z przodu maszyny, a to zapewnia lepsze dociążenie ciągnika – mówi Jarosław Fryza z firmy Korbanek.

Maszyną można wysiewać każdy rodzaj nawozu i wapna, w tym także wapno pyliste. Służy do tego specjalna belka wysiewająca z podajnikiem ślimakowym, której szerokość dla modelu XT 130 może wynosić do 9 m.

Rozsiewacz można także wyposażyć w komputer sterujący Vision. Konsola jest montowana w kabinie ciągnika i umożliwia m.in. zmianę dawki rozsiewu na hektar, zapewnia odczyty kontrolne: prędkości jazdy i obszaru pracy oraz zapisywanie danych z wykonanej pracy w pamięci. Klapy z tyłu maszyny, ustalające wielkość otworów zsypowych są wyposażone wtedy w siłowniki elektryczne.

Podobnie jak u innych producentów przyczepiane rozsiewacze Sulky mogą być wyposażone w mechanizm ważący. Dodatkowo od tego roku będzie także możliwe zamawianie rozsiewaczy serii XT kompatybilnych ze standardem Isobus.

Cena rozsiewacz XT 130 wyposażonego w komputer sterujący Vision rozpoczyna się od 42 tys. euro netto.