Podobnie jak w innych maszynach koncernu SDF, podstawą do zmian była chęć wprowadzenia nowej rodziny silników. W miejsce jednostek SDF 1000.3 i 1000.4 o pojemności 3 lub 4 litrów pojawiły się silniki z rodziny FARMotion, zarówno w wersjach trzy jak i czterocylindrowych o nieznacznie zmniejszonych pojemnościach.

 Oprócz przymusu dostosowania się do nowych norm emisji spalin, motywacją dla konstruktorów nowych jednostek, była jak zawsze, chęć uzyskania jeszcze lepszych parametrów. I tak w poprzednich (trzycylindrowych) silnikach, przy mocy 82 KM, motor dysponował 310 Nm momentu obrotowego. Teraz w przypadku wariantu 75 KM do dyspozycji mamy już 342 Nm.

A jak ze spalaniem? Cóż, konstruktorzy nie zdecydowali się na zastosowanie DPFu, jest SCR i EGR, a w najsłabszych wariantach tylko DOC i EGR. Zastosowano wtrysk CR o wyższym maksymalnym ciśnieniu wtrysku, stąd nie dziwią zapewnienia o tym, że udało się zmniejszyć spalanie. O ile? To będzie można stwierdzić dopiero po pierwszych testach.

 Dodatkowym atutem nowych jednostek jest także ich zwarta konstrukcja, co przekłada się na możliwość zastosowania przednich osi z możliwością pogłębionego skrętu. W przypadku ciągników do prac typowo sadowniczych, większa zwrotność będzie równie ważnym atutem co przyrost momentu obrotowego czy niższe zużycie paliwa.

Zmiany w całej rodzinie

 Rodzina Frutettto została podzielona według kryterium zastosowania i możliwości konfiguracji, tak jak to miało miejsce do tej pory. Oprócz modeli uniwersalnych oznaczonych literą F, znajdziemy modele specjalizowane, oznaczone przez V, S także z ActiveDrive.

 Uniwersalność wariantu F polega nie tylko na możliwości wyboru ciągnika o mocy od 75 do 113 KM, ale także na stosunkowo dużej masie dopuszczalnej (5000 kg) oraz bogatej liście wyposażenia dodatkowego: przygotowanie pod ładowacz, kabina lub rama ROPS, dodatkowe wyjścia hydrauliczne, inne ogumienie, dżojstik.

Układ hydrauliczny nowych Frutteto będzie bazował na zespołach pomp (w podstawie 33+25 l/min), z możliwością rozbudowy o dodatkowe wyjścia hydrauliki zarówno z tyłu (trzy pary), przodu jak i centralnie (4 pary). Podnośniki tylne najmocniejszych wersji będą dysponowały udźwigiem 2600 kg zaś przednie do 1500 kg.

Ciągniki oznaczone literą V, to maszyny przeznaczone na potrzeby pracy w najwęższych międzyrzędziach, takich jakie można spotkać np. w winnicach. Głównymi cechami są więc zmniejszone rozstawy kół oraz przednia oś z możliwością skrętu kół do 60o w standardzie. Modele S to ciągniki przygotowane z myślą o typowych zadaniach w sadach czy plantacjach owoców. Są one bardziej kompaktowe od modeli F a jednocześnie podołają większej ilości zadań niż ich super-wąscy bracia V. Zarówno do modele S jak i V będzie można wybrać w wersji z przednią osią ActiveDrive, zwiększającą komfort i możliwości ciągnika zwłaszcza na znacznych pochyłościach terenu.

Mamy nadzieję, że już wkrótce w Polsce będziemy mogli zobaczyć odświeżony park maszynowy nie tylko Frutetto ale także pozostałych ciągników Same.