Wydarzenie odbyło się 11 grudnia 2015 r. w głównej siedzibie grupy w Treviglio (BG) we Włoszech przy okazji przedstawienia nowej nazwy Grupy Same Deutz-Fahr (teraz SDF). Oficjalne otwarcie nowej części muzeum zostało dokonane w obecności wiceprezesów SDF: Aldo Carozza i Francesco Carozza oraz dyrektora zarządzającego SDF Lodovico Bussolatiego.

Ekspozycja powstała jako wyraz uznania dla talentu Inż. Francesco Cassaniego, który wraz z bratem Eugenio był założycielem firmy, ma także na celu podkreślenie znaczenia silnika w całej historii Firmy: od pierwszych innowacyjnych projektów w latach 20 zeszłego wieku pod nazwą własną spółki SAME (Società Accomandita Motori Endotermici), aż do aktualnego FarMotion, silnika zaprojektowanego i produkowanego przez SDF, stosowanego wyłącznie w maszynach rolniczych.

W muzeum znalazły się bardzo interesujące eksponaty utożsamiające kunszt konstruktorski i możliwości ówczesnej fabryki. Warto bowiem wspomnieć, że oprócz silników do typowych zastosowań lądowych, bracia Cassani opracowali także silniki do dużych łodzi motorowych, a także samolotów.