Każdy użytkownik ciągnika, który pracuje z ciężkimi maszynami zawieszonymi na tylnym podnośniku, wie jak kłopotliwa lub też czasami niemożliwa do wykonania bywa praca bez właściwego dociążenia przodu ciągnika. Jednym ze skutków ubocznych niestosowania przedniego obciążenia jest także zwiększony uślizg kół co przekłada się na zwiększone zużycie paliwa.

Fabryczne balasty na przedni podnośnik sygnowane przez producentów ciągników to rozwiązania bardzo drogie - przykładowo obciążnik o masie 1000 kg jednej z czołowych marek produkujących ciągniki to koszt 14000 zł netto. Co prawda jest to cena obowiązująca w przypadku zakupu takiego balastu jako części zamiennej, bo w przypadku zakupu w trakcie konfigurowania nowego ciągnika cena będzie się kształtowała nawet na poziomie 8000 zł. Cały czas jest jednak kwota wysoka, ponieważ wybierać tutaj możemy właściwie tylko pomiędzy masami obciążników, gdyż wszystkie są wykonane tylko jako odlewy żeliwne.

Poszukując dociążenia do ciągnika na rynku znajdziemy sporo ofert balastów w znacznie niższych cenach.

Na rynku dostępne są trzy zasadnicze rodzaje balastów: żelbetowe, stalowe z wypełnieniem betonowym oraz żeliwne. Ich konstrukcja ma niebagatelny wpływa na cenę.

Najtańsze w tym krótkim zestawieniu są obciążniki żelbetowe. Są to często balasty „no name". Opierają się one na stalowym użebrowaniu, które jest wkładane w formę i następnie zalewane betonem a po jego związaniu forma jest zdejmowana i obciążnik jest malowany.

Ceny tego typu rozwiązań rozpoczynają się od 1000 zł netto za około 600 kg balast, poprzez 1500-1600 zł za 1000 kg do około 2500 zł za największe 1500 kg obciążniki. Wadą tego typu rozwiązania - w przypadku najtańszych ofert - może być wykruszanie się betonu z konstrukcji jeśli użyto materiału zbyt słabej klasy.

Inny rodzaj konstrukcji to balasty, które mają zewnętrzne stalowe poszycie, a w środku są wypełnione betonem. Do środka jest wspawywane użebrowanie co zwiększa solidność konstrukcji balastu, a całość jest malowana.

Tak jak w przypadku konstrukcji żelbetowych, można dobrać kolor do posiadanego ciągnika. Ceny takich obciążników są porównywalne do żelbetowych. Przykładowo obciążnik 600 kg firmy Tuzy.eu kosztuje 1080 zł netto, 1000 kg - 1500 zł, a największy 1500-kilogramowy - 2080 zł.

Najdroższym rozwiązaniem są wspomniane na samym początku obciążniki odlewane z żeliwa. Także w tym wypadku nie jesteśmy skazani wyłącznie na zakup u autoryzowanego dealera naszego ciągnika. Ceny będą z pewnością wyższe niż balastów betonowych czy stalowych z betonowym wypełnieniem, ale i tak sporo niższe niż tych z serwisu.

Obciążniki takie ma w swojej ofercie między innymi firma Hardmetal. Za 600 kg obciążnik w formie walca zapłacimy 2040 zł netto a 1000 kg to koszt 3520 zł. Są to balasty uniwersalne, które możemy założyć do każdego ciągnika. Jeśli szukamy zaś balastu który będzie identyczny jak ten fabrycznie montowany do ciągnika to ciekawą ofertę ma Odlewnia Żeliwa „Śrem". Produkty z tej firmy są dostarczane na pierwszy montaż do ciągników niektórych renomowanych producentów. 850-kilogramowy obciążnik kosztuje 4600 zł (netto), a największy, ważący 1800 kg - 9500 zł (netto).

Jakie są Wasze pomysły na wykonanie przednich obciążników? Jeśli chcecie się nimi podzielić z innymi rolnikami, przesyłajcie zdjęcia i opisy na mail: redakcja@farmer.pl. Najciekawsze pomysły opublikujemy na łamach portalu Farmer.pl