W sprzedaży dostępne są talerzówki o trzech typach budowy. Najprostsze to konstrukcje V złożone z dwóch osi, na których osadzone są talerze. Intensywność ich pracy reguluje się poprzez zmianę kąta rozwarcia pomiędzy wspomnianymi osiami. Brony talerzowe typu V zazwyczaj nie przekraczają szerokości 3 m i nie są wyposażone w żadne dodatkowe elementy robocze. Praca nimi wymaga jednak stosowania się do zasad podobnych, jak przy pracy z pługiem zagonowym. W przeciwnym wypadku pomiędzy kolejnymi przejazdami mogą powstawać małe bruzdy i garby.

Ten ostatni problem może występować także, gdy użyjemy narzędzi w układzie X. W ich przypadku praca sposobem zagonowym nie przyniesie lepszych efektów, ale nierównomierności na brzegach poszczególnych wałów z talerzami niwelowane są przez stosowane w tego typu konstrukcjach dodatkowe elementy robocze, takie jak zgrzebła wyrównujące i wały. Niektórzy producenci, jak np. Horsch i Bednar, w celu przeciwdziałania tego typu efektom stosują również tarcze skrajne różniące się od pozostałych.

Dwa powyższe typy talerzówek wykorzystywane są głównie do uprawy ścierniska. Przydatne mogą być zwłaszcza na polach z dużą ilością resztek pożniwnych, np. po uprawie kukurydzy na ziarno. Brony kompaktowe stosowane są solo, ale bardzo często również jako część składowa agregatów uprawowych i uprawowo-siewnych. W przypadku bron kompaktowych talerze nie są osadzone na wspólnej osi, a każdy z nich łączy się z ramą za pomocą krótkiego ramienia. Dużą zaletą w porównaniu z pozostałymi typami talerzówek jest zwartość konstrukcji, co przybliża ich środek ciężkości do ciągnika i zmniejsza zapotrzebowanie na udźwig TUZ.

Do minusów bron talerzowych należą problemy z zagłębianiem się tarcz na glebach ciężkich. Częściowo problem ten jest rozwiązywany poprzez odpowiednio dużą masę narzędzi przeznaczonych na takie gleby - dostępne są też rozwiązania podnoszące masę np. poprzez napełnienie ramy wodą lub zastosowanie obciążników. Wysoka masa to duże wymagania co do udźwigu podnośnika. W przypadku większych modeli powszechne są wersje półzawieszane, co jednak powoduje wzrost kosztów zakupu. Do minusów talerzówek należy również zaliczyć ich wpływ na rozmnażanie perzu poprzez cięcie rozłogów tego chwastu.

W przypadku bron kompaktowych najpowszechniejszym sposobem amortyzacji talerzy są amortyzatory gumowe. Mają one formę elastycznych, sprężynujących walców i znajdują się w przestrzeniach pomiędzy kwadratową ramą a nasadzonym na nią, obróconym względem niej o 45 stopni kwadratowym jarzmem ramienia, na którego drugim końcu zamontowany jest talerz. Zaletą tego rozwiązania jest prostota konstrukcji połączona z niskimi kosztami i niezawodnością. Wada to mocno ograniczony zakres ruchu tak zabezpieczonego ramienia z talerzem.

Znacznie rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest zabezpieczenie sprężynowe, które pozwala na większy zakres ruchu chronionego elementu, ale jest droższe i bardziej podatne na uszkodzenia. W przypadku jednego z opisanych producentów - firmy Mandam - stosowane jest sprężynujące połączenie talerza z ramą w kształcie litery S.

Brony typu V i X najczęściej pozbawione są elementów zabezpieczających. Niektóre modele mogą mieć jednak osie z talerzami połączone z ramą za pośrednictwem sprężynującego elementu w formie litery C, który jest bardzo prostym rozwiązaniem, a pozwala na zabezpieczenie ramy i łożysk talerzy przed nadmiernymi przeciążeniami. Brony tego typu mogą być również wyposażone w zabezpieczenie sprężynowe typu non stop.

Regulacja intensywności pracy talerzy klasycznych talerzówek odbywa się poprzez zmianę kąta ich natarcia, dzięki czemu narzędzie można łatwo przystosować do pracy w różnych warunkach. Rozpowszechnione w ostatnich latach brony kompaktowe z reguły pozbawione s ą jednak tej możliwości.

KVERNELAND

Kverneland ma w ofercie dwie serie kompaktowych bron talerzowych. Przeznaczone do uprawy gleby na głębokości do 15 cm brony Qualidisc wyposażone są w tarcze o średnicy 520 lub 573 mm wykonane specjalną metodą obróbki cieplnej heat-treated, która według producenta ma im zapewnić dużą wytrzymałość i trwałość. Lżejsza o 15 proc. odmiana tych narzędzi nosi nazwę Qualidisc Farmer i pozwala na uprawę gleby na głębokość maksymalnie 8 cm.

Talerzówki Kverneland Visio są zbudowane w klasycznym układzie X i mają jednoczęściową ramę centralną. Przednie sekcje narzędzia zachodzą na siebie, co według producenta ma zapewnić równą pracę na całej szerokości roboczej. Talerze mają średnicę 660 mm i grubość 6 mm, co również ma wpłynąć na dobre mieszanie resztek pożniwnych oraz na wytrzymałość narzędzia. W przypadku wykorzystania brony Visio w bardzo ciężkich warunkach producent przewidział możliwość doposażenia jej w zabezpieczenie sprężynowe typu non-stop. Według przedstawicieli Kvernelanda zapewnia ona również lepsze kopiowanie terenu i dzięki drganiom łatwiejsze wnikanie talerzy wsuchą glebę.

KUHN

W ofercie francuskiego producenta znajdują się dwa modele kompaktowych bron talerzowych. Są one dość ciężkie - 3-metrowa wersja waży 1600 kg. W swoich konstrukcjach Kuhn postawił przede wszystkim na tradycyjne rozwiązania, co można wnioskować po znacznie większej liczbie modeli klasycznych talerzówek - dostępnych jest ich aż siedem. Tylko jedna z nich ma układ V, pozostałe pracują w układzie X. Podstawę tych narzędzi stanowi centralna rama z czterema ramionami, do których przymocowane są osie z talerzami. Ich składanie w podstawowej wersji odbywa się ręcznie, ale za dopłatą możliwe jest także wykorzystanie do tego celu siłowników hydraulicznych. W czasie transportu szerokość brony nie przekracza 2,5 m. Dostępne są trzy rodzaje wałów: rurowy, T-ring i T-liner. W opcji dostępne są również m.in.: regulowane ograniczniki montowane z boków osi z talerzami, licznik hektarów, siewnik do międzyplonów oraz dodatkowe zabezpieczenie łożysk.

AMAZONE

Catros to kompaktowe brony talerzowe przydatne przy płytkiej uprawie gleby - do 5 cm głębokości. Każdy z talerzy jest zamocowany za pomocą gumowego amortyzatora. Brony oferowane są w wersjach o szerokościach roboczych do 7,5 m w przypadku wersji zaczepianych i 6 m w przypadku zawieszanych. Dzięki wykorzystaniu ramy łączącej można otrzymać nawet 12-metrowy zestaw.

Amazone oferuje również ciężką, kompaktową bronę talerzową Cartos TX, która może pracować na głębokości od 7 do 20 cm. Przednie talerze o średnicy 660 mm ustawione są pod kątem 22 stopni. Narzędzie wyposażone jest w zintegrowane podwozie i zaczep, który seryjnie ma zamontowaną amortyzację z regulacją jej intensywności.

HORSCH

W barwach Horscha dostępne są talerzowe brony kompaktowe Joker. Oferowane są one w czterech wersjach: zawieszanej CT, zaczepianej RT i RT classic oraz ciężkiej zaczepianej HD. Ta ostatnia występuje w trzech szerokościach roboczych: 5, 6 i 7 m, a najmniejsza z nich waży ponad 7 t, czyli ponad dwa razy więcej niż wersja CT o podobnej szerokości. Tak duża dysproporcja bierze się z wykorzystania do budowy Jokera HD znacznie wytrzymalszych i masywniejszych elementów, np. tarcze mają średnicę 620 mm, podczas gdy w wersji CT są mniejsze o 100 mm. We wszystkich wersjach talerze mają stały kąt natarcia równy 17°. Do ramy talerze są montowane parami za pośrednictwem gumowego amortyzatora.

Producent dopuszcza pracę bronami Joker z prędkością do 20 km/h, co pozwala uzyskać nimi bardzo wysoką wydajność.

UNIA GROUP

W ofercie firmy z Grudziądza znalazły się trzy serie bron talerzowych. Narzędzia z serii CUT zbudowane są w tradycyjnym układzie X. Oferowane są w wersji zawieszanej oraz półzawieszanej. Dostępne są wersje o szerokości od 2,3 do 7 m. Półzawieszane modele XXL standardowo wyposażone są w wał dogniatający. W razie potrzeby można je dociążyć poprzez napełnienie ramy wodą. Za dopłatą brony CUT mogą mieć zamontowane deflektory boczne, których zadaniem jest ograniczanie rozrzucania gleby na boki.

Unia Group produkuje również brony kompaktowe Ares. Występują one w wariantach o szerokościach roboczych od 2,5 do 6 m i są dostępne w pięciu wersjach różniących się konstrukcją. Ares L to najprostsze, zawieszane modele z talerzami o średnicy 485 mm i wałem rurowym o średnicy 500 mm. Jego powiększona wersja nosi oznaczenie Ares XL - ma o 75 mm większą średnicę talerzy i o 100 mm większą średnicę wału. Od szerokości 4 m brona jest wyposażona w ramę składaną hydraulicznie. Brony talerzowe Ares dostępne są również w wersji P o sztywnej ramie i szerokości roboczej do 4 m oraz w wersji HP z ramą składaną hydraulicznie i możliwością uprawy 5-, a nawet 8-metrowego pasa ziemi za jednym przejazdem. Te dwie wersje różni także konstrukcja ramy i niektóre elementy wyposażenia: m.in. wersja HP wyposażona jest w przednie koła podporowe i układ jezdny z hamulcami pneumatycznymi. Odmiana oznaczona symbolem XXL ma talerze zabezpieczone amortyzatorami gumowymi podobnie jak wcześniej wymienione modele zawieszane. Symbol TX oznacza, że o bezpieczeństwo talerzy dbają spiralne sprężyny, natomiast TWIX informuje o zamontowaniu podwójnych talerzy z takim samym (sprężynowym) rodzajem zabezpieczenia.

Ciekawostką w ofercie bron talerzowych Unii Group jest model Front przystosowany do pracy z przodu ciągnika. Może być wyposażony w ramę wahliwą bądź sztywną i mieć szerokość roboczą od 3 do 4 m.

AGRO-MASZ

W ofercie Agro-Maszu znalazło się 5 serii kompaktowych bron talerzowych. Najmniejsze, lekkie brony dostępne są w wariancie o szerokości roboczej 3 m i wyposażone zostały w talerze o średnicy 510 mm i o 10 mm mniejszy wał rurowy. Największe, półzawieszane narzędzia mogą mieć szerokość do 6 m i opcjonalnie zamontowane talerze o średnicy 620 mm. Wyposażone są ponadto w zgrzebło wzorowane na włókach wyrównujących, dzięki któremu narzędzie może być wykorzystywane nie tylko do przygotowania gleby pod siew, lecz także w przypadku uprawy ścierniska w systemie uprawy bezorkowej. Modele półzawieszane mają podwozie środkowe z hydrauliczną amortyzacją oraz pneumatycznymi hamulcami, co razem zapewnia komfortowy i bezpieczny transport po drogach publicznych.

PÖTTINGER

Austriacki producent maszyn rolniczych oferuje 9 modeli kompaktowych talerzówek Terradisc podzielonych na 3 serie. Pierwsza to trzy narzędzia zawieszane ze sztywną ramą o szerokości od 3 do 4 m. Kolejna seria oznaczona literą K to brony składane hydraulicznie, o szerokości od 4 do 6 m. Jej ciągnioną wersją jest natomiast seria T, która ma jednocześnie większą masę ze względu na rozbudowaną ramę zawieszenia z zaczepem i układ jezdny.

Wszystkie brony talerzowe Pöttingera mają talerze o średnicy 580 mm rozstawione co 12,5 cm i hydraulicznie regulowaną głębokość roboczą.

STALTECH

Żółte brony Staltechu mogą być wyposażone w talerze o trzech średnicach: 510, 560 lub 620 mm. Ich zabezpieczenie w większości modeli stanowią amortyzatory gumowe - wyjątkiem jest zawieszana seria US/UHS, w przypadku której stosowane jest zabezpieczenie sprężynowe. Oprócz niej dostępne są jeszcze trzy serie. Zawieszane, lekkie brony oznaczone symbolem U mają ramę sztywną i są dostępne w wariantach o szerokościach od 2,5 do 4 m. Składana hydraulicznie seria UH i jej ciężki odpowiednik - seria UHEX - mogą być wyposażone w podwozie oraz m.in. hydrauliczną regulację głębokości pracy.

Dla wszystkich modeli standardowo montowany jest wał rurowy, ale w opcji dostępne są również inne rodzaje wałów dogniatających.

BEDNAR

Bardzo bogatą ofertę kompaktowych bron talerzowych ma czeski Bednar. Tworzy ją aż 8 serii narzędzi. Dostępne są bardzo zróżnicowane rozwiązania, w tym modele zawieszane, półzawieszane i przyczepiane o szerokości roboczej od 3 do 14 m. Do współpracy z tymi ostatnimi producent zaleca ciągnik o mocy 500-550 KM.

Bednar do ochrony talerzy przed uszkodzeniem stosuje w zależności od modelu

amortyzatory gumowe lub zabezpieczenie sprężynowe. Główne elementy robocze, oprócz tradycyjnych tarcz zębatych, mogą stanowić karbowane tarcze Agresiv. W zdecydowanej większości modeli czeskiego producenta standardowo montowane są one w rozmiarze 520 mm (opcjonalnie 620 mm). Przed tworzeniem garbów na brzegach przejazdów chronią natomiast osłony zapobiegające rozrzucaniu gleby oraz gwiaździste tarcze ograniczające.

MANDAM

Mandam ma w ofercie duży wybór bron talerzowych. Seria TAL składa się z 10 modeli. TAL-C to 6 modeli zawieszanych z ramą sztywną i składaną hydraulicznie o szerokości roboczej od 2,5 do 6 m. Dostępne są także dwa modele TAL-S ze sprzęgiem do siewnika, 3-metrowy ciężki model TAL-R oraz 8-metrowy TAL-K z podwoziem jezdnym. Cechą charakterystyczną tej serii jest niespotykane w innych opisanych bronach zabezpieczenie przeciążeniowe talerzy. Jego rolę pełni sprężyste mocowanie do ramy za pomocą płaskowników wygiętych w kształt litery S. Zdaniem producenta ma ono zapewnić bezpieczną pracę nawet na mocno zakamienionych polach. Model TAL-R ma dodatkowo jeszcze jedną rzadko spotykaną cechę - dzięki symetrycznemu ustawieniu talerzy względem osi podłużnej narzędzia siły boczne są w jego przypadku całkowicie zrównoważone.

Mandam oferuje także serię GAL, która różni się od powyższej głównie rodzajem zabezpieczenia talerzy. W GAL-ach funkcję tę pełnią amortyzatory gumowe.

PODSUMOWANIE

Wybór bron talerzowych na polskim rynku jest bardzo duży. Widać jednak zdecydowaną dominację bron kompaktowych, których głównymi zaletami w stosunku do klasycznych talerzówek są: zwarta konstrukcja i mała podatność na zapychanie. Pierwsza zaleta jest dość oczywista, druga natomiast wynika z braku osi, jakie występują w tradycyjnych narzędziach, a są czynnikiem ograniczającym przepływ ziemi i resztek pożniwnych. Przy wyborze konkretnej brony należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie dopasowanie do ciągnika. Chodzi tutaj zarówno o moc silnika (dobre efekty pracy bron osiąga się z reguły przy prędkościach co najmniej 10-12, a często można pracować nawet powyżej 15 km/h), jak również o udźwig podnośnika - w przypadku konstrukcji zawieszanych. Mimo gorszej manewrowości i wyższej ceny warto rozpatrzyć możliwość zakupu na przykład modelu półzawieszanego.

Zróżnicowanie cen talerzówek jest bardzo duże. W znacznym stopniu koszty zależą od masy i złożoności konstrukcyjnej danej brony. Do najtańszych propozycji należą narzędzia zawieszane od krajowych producentów. Przykładowo: lekka, 3-metrowa brona talerzowa z Agro-Maszu to koszt rzędu 15,5 tys. (ceny katalogowe brutto). Z kolei 4-metrowa i składana hydraulicznie, standardowa brona tego samego producenta kosztuje już 35,4 tys. zł. Za podstawową wersję Aresa XL z Unii Group o takiej samej szerokości trzeba zapłacić 48,3 tys. zł, natomiast za model TAL-C z Mandamu - 43,9 tys. zł.

Znacznie droższe są produkty z logo zagranicznych firm, np. katalogowa cena zawieszanej, 4-metrowej, kompaktowej brony talerzowej marki Kverneland Qualidisc wynosi 94 tys. zł, natomiast tradycyjna talerzówka w układzie X w barwach Kuhna - model Discover XM2 32 uszczupli portfel o 82 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że są to ceny wyjściowe i zwłaszcza w przypadku zagranicznych producentów dealerzy oferują znaczne upusty.

 

Artykuł ukazał się w lipcowym wydaniu miesięcznika "Farmer"