Gdy słupek rtęci w termometrze spada poniżej -40˚C, mogą wydarzyć się rzeczy nawet najbardziej trudne do przewidzenia. Dlatego właśnie Husqvarna przeprowadziła testy nowej, wielozadaniowej pilarki w krainie wiecznych mrozów.

- Husqvarna zdecydowała się na ciężkie testy w północnej Azji ze względu na wyzwania, jakie niesie ten region. Podobne badania na tym terenie były przeprowadzane na samym początku XXI wieku. Dzięki uzyskanym wynikom i odpowiedziom na nurtujące nas pytania, wprowadziliśmy zmiany, poprawiające wydajność i wygodę pracy pilarką. Wprowadziliśmy Air Injection™, Auto Tune™, a przede wszystkim X-Torq™, który chcieliśmy dodatkowo sprawdzić. W tym roku postanowiliśmy znowu zmierzyć się z lodowatą Syberią. Nowe egzemplarze modelu Husqvarna 570 przekazaliśmy rosyjskim, zawodowym drwalom, którzy pracują w naprawdę niskich temperaturach. Korzystali oni z naszych pilarek spalinowych każdego dnia, przez trzy miesiące – robiąc regularne wpisy w notatniku. Dotyczyły one ilości zużytego paliwa oraz panujących temperatur. Gdy eksperci Husqvarna przybyli powtórnie na Syberię i dokonali oceny, okazało się, że pilarki działały, a co ważniejsze wciąż działają bez zarzutu. – powiedział Andrzej Cieciuch, ekspert z firmy Husqvarna.

Pilarka Husqvarna 570 spełniła oczekiwania i z sukcesem przeszła trudne testy. Istotną kwestią była wytrzymałość materiałów z jakich wykonana jest pilarka oraz jakość używanego paliwa. W celu polepszenia jakości pracy silnika przy używaniu syberyjskiego paliwa zastosowano olej do dwusuwów „HP” marki Husqvarna. Z kolei solidna skrzynia korbowa wytrzymuje wysokie obroty i intensywną, profesjonalną eksploatację, zwiększając trwałość maszyny.

Również inne cechy 570 zdały egzamin. Posiada ona dużą moc, pozostając wyjątkowo lekką – waży niespełna siedem kilogramów, co jest świetnym wynikiem w klasie profesjonalnych pilarek. Dzięki ergonomicznej konstrukcji i dobremu wyważeniu urządzenie wymusza poprawną postawę, przez co użytkownik odczuwa mniejsze zmęczenie podczas pracy.

Projektanci Husqvarna zastosowali w pilarce 570 szereg udogodnień dla profesjonalistów branży leśnej. Przede wszystkim użyto silników dwusuwowych X-Torq™, dzięki czemu pilarka posiada większy moment obrotowy, w szerszym zakresie obrotów silnika. Sprzyja on ochronie środowiska, ponieważ emisja spalin została zredukowana nawet o 75 proc. w porównaniu do standardowego silnika, a zużycie paliwa jest mniejsze do 25 proc.

Mniejsze zużycie silnika i filtru powietrza gwarantuje z kolei system Air Injection. Oczyszcza on wstępnie powietrze, wykorzystując siłę odśrodkową. Jednak nie jest to koniec udogodnień. Auto Tune optymalizuje pracę silnika, kompensuje on różne rodzaje paliwa, wilgotność, wysokość nad poziomem morza i szereg innych cech.