Choć klimatyzacja zapewnia nam ogromny komfort pracy, to z drugiej strony niewłaściwe obchodzenie się z nią może skutkować np. przeziębieniem. O czym należy zatem pamiętać, jeśli chcemy skutecznie i bezpiecznie obchodzić się z klimatyzacją?

Przed wejściem do kabiny przewietrz wnętrze

Zacznijmy od tego, że parkując ciągnik, czy inną maszynę samobieżną wyposażoną w klimatyzację starajmy się wybrać zacienione miejsce – wtedy wnętrze nie nagrzeje się w tak ekstremalnym stopniu, a zatem i jego schłodzenie do optymalnej temperatury będzie dużo łatwiejsze.

Jak dobrze wiemy, niestety nie zawsze mamy możliwość zaparkowania w cieniu. Wówczas pamiętajmy, iż przed zajęciem miejsca w kabinie należy przewietrzyć jej wnętrze – w tym celu otwórzmy drzwi i okna. W ten sposób już po krótkiej chwili wyrównamy temperaturę wewnątrz, z tą panującą na zewnątrz.

Takie działanie spowoduje, że po pierwsze unikniemy szoku termicznego, a tym samym zmniejszymy ryzyko przeziębienia się, jak również ułatwimy i przyspieszymy układowi klimatyzacji proces schładzania wnętrza.

Wnętrze schładzaj stopniowo

Kolejnym błędem wielu użytkowników jest od razu po zajęciu miejsca za kierownicą ustawienie na panelu klimatyzacji docelowej temperatury. W efekcie nasz rozgrzany organizm doświadczy dużego skoku temperatury, co również możemy przypłacić chorobą.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie początkowe ustawienie temperatury wnętrza o kilka stopni Celsjusza mniejsze niż docelowe i dopiero po chwili ustawienie preferowanej wartości.

Klimatyzacja automatyczna zapewni nam dużo większy komfort pracy, jednak jej ręczna wersja przy odpowiednim ustawieniu będzie równie skuteczna fot. Farmer
Klimatyzacja automatyczna zapewni nam dużo większy komfort pracy, jednak jej ręczna wersja przy odpowiednim ustawieniu będzie równie skuteczna fot. Farmer

Ważne jest, abyśmy kratki nawiewu ustawili w taki sposób, aby wydobywające się z nich zimne powietrze nie było skierowane bezpośrednio na operatora, a np. na szyby, czy na podsufitkę.

Podobnie na kilka minut przed zakończeniem jazdy dobrą praktyką będzie zwiększenie temperatury wnętrza o kilka stopni po to, aby nasz organizm po raz kolejny nie doświadczył szoku termicznego, tym razem przy opuszczaniu wnętrza kabiny.

Jaką prędkość dmuchawy dobrać?

W tym zakresie dużo łatwiej mają właściciele sprzętu wyposażonego w klimatyzację automatyczną, która po wybraniu temperatury sama dobierze odpowiednią prędkość dmuchawy, aby jak najskuteczniej schłodzić wnętrze do zadanej temperatury.

Jeśli jednak dysponujemy klimatyzacją ręczną, wówczas należy pamiętać o regulacji prędkości dmuchawy. Zasada w tym wypadku jest dość prosta – na początku, gdy zależy nam na najbardziej intensywnym schładzaniu należy wybrać maksymalną prędkość.

Z czasem, gdy temperatura będzie spadać, a nam zacznie być komfortowo, możemy stopniowo zmniejszać prędkość dmuchawy aż do momentu, gdy temperatura wewnątrz osiągnie preferowaną przez nas wartość. Wówczas obroty te ustawiamy w takim zakresie, który utrzymuje zadaną temperaturę.