Aktualna aura pogodowa wymogła na rolnikach przerwanie żniw. Jest to doskonały czas na „dopieszczenie" swoich okrętów żniwnych np. poprzez zamontowanie na nich układu monitorowania obszaru wokół kombajnów.

Kamera - niedrogi gadżet

Biorąc pod uwagę skutki najechania kombajnem na przeszkodę oraz ewentualne jego uszkodzenie i koszty naprawy ceny zestawów monitorowania uznać należy za bardzo atrakcyjne. Na popularnych portalach aukcyjnych rozpoczynają się one już od 500 zł, kończą zaś na około 2 tys. zł. W najniższej kwocie otrzymujemy kamerę z obiektywem o kącie pracy 120º z rozdzielczością efektywną 510x492. Jest to wartość pozwalająca na dość dobry podgląd sytuacji. Tym bardziej, że kamery już w standardzie cechują się wysoką wodo- i pyłoszczelnością oraz zamontowane są na elementach tłumiących drgania.

W zestawie znajduje się także 7-calowy monitor o rozdzielczości 800x480 oraz przewód o długości 15 m. Standardowym wyposażeniem większości kamer są diody podczerwieni (od 9 do 25), które poprawiają widoczność w niekorzystnych warunkach.

Ze względu na możliwość szybkiego przenoszenia zestawu pomiędzy maszynami największym zainteresowaniem cieszą się układy bezprzewodowego monitorowania z kamerami pracującymi w rozdzielczości 656x492. Cena zestawu z jedną kamerą rozpoczyna się już od 1400 zł. Każda kolejna kamera to koszt od około 200 zł.

Jedną z droższych kamer dostarcza na nasz rynek firma Tractor Cam. Za cenę na poziomie około 850 zł otrzymujemy natomiast urządzenie z wbudowanym noktowizorem, dzięki któremu kamera spełnia swoją funkcję 24 h/dobę. Cena kamery w zestawie z 7-calowym monitorem (możliwość podglądu obrazu z 4 kamer jednocześnie) wynosi około 1700 zł. Zaletą zestawu jest jednak brak konieczności rozprowadzania przewodów wynikający z przesyłania obrazu za pomocą sieci bezprzewodowej. 

 Zobacz test zestawu Tractor Cam 

W zestawie fabrycznym

Większość firm zajmujących się produkcją kombajnów zbożowych daje możliwość fabrycznego instalowania systemów monitorowania obszaru wokół kombajnu. Zaznaczyć trzeba przy tym, że obraz pochodzący z kamer zazwyczaj wyświetlany jest na tym samym wyświetlaczu, na którym operator ma podgląd na parametry pracy maszyny. O ile rozwiązanie to ze względu na brak dodatkowych monitorów może się podobać, to fakt wyświetlania obrazu z kilku kamer jednocześnie praktycznie uniemożliwiający podgląd parametrów roboczych maszyny czy też danych dotyczących plonu nie jest zjawiskiem pożądanym.

System dostępny w kombajnach Claas może obejmować maksymalnie do 5 kamer, z których obraz prezentowany jest na osobnym wyświetlaczu. Jednak dzięki odpowiedniemu umieszczeniu nawet jednej kamery operatorzy kombajnów mają znacznie ułatwioną pracę. Firma najczęściej umożliwia montaż kamery na końcu rury wyładowczej.

Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że w przypadku wyładunku zboża operator ma wgląd na stan wypełnienia przyczepy oraz strumień zboża. Po złożeniu rury mamy zaś możliwość monitorowania obszaru za kombajnem.

Możliwość podglądu nawet do 3 kamer jednocześnie na dotykowym monitorze IntelliView IV w standardzie posiadają kombajny serii CR dostępne w ofercie firmy New Holland. W przypadku kombajnów serii mniejszych obraz prezentowany jest na wyświetlaczach InelliView III.

Opcjonalnie montowana kamera zewnętrzna kombajnów firmy John Deere współpracuje z dodatkowym wyświetlaczem umieszczonym wewnątrz kabiny. Może być ona zamontowana zarówno w zbiorniku ziarna, z tyłu kombajnu jak i na przenośniku ślimakowym układu wyładowczego dając operatorowi doskonały podgląd sytuacji.