Poczciwe Bizony cenione były między innymi za możliwość pomieszczenia skrzynki z zimnym trunkiem w zasięgu kombajnisty, jednak czasy się zmieniły i pochodząc do tematu komfortu pracy w czasie żniw, znacznie ważniejsza wydaje się sprawna klimatyzacja. Warto więc jej poświęcić chwilę, przed wyjazdem w pole.

Luksus za pięć tysięcy

Nawet tyle może kosztować nas wymiana sprężarki klimatyzacji na nową, oczywiście jeżeli całkowicie odpuścimy sobie kwestie związane z jej obsługą Choć na pozór wydaje się, że "klima" nie wymaga od nas jakiejkolwiek obsługi, takie myślenie jest błędem. Czynnik, którym jest napełniony układ (a w zasadzie czynnik i specjalny olej – tak ważny, by nie zatrzeć sprężarki), z biegiem czasu ulatnia się z układu, jest to normalny proces, którego nie da się uniknąć, a który pociąga za sobą zwiększenie zawartości wilgoci w układzie co z kolei prowadzi do pogorszenia efektywności pracy układu. Ale jak to sprawdzić?

Podstawowa diagnostyka

Choć do kompleksowej obsługi klimatyzacji (w tym badania np. markerami czy azotem) potrzebne są specjalne urządzenia i doświadczenie, to podstawowy test jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, potrzebny będzie jedynie termometr z przewodowym czujnikiem, który należy umieścić w kratce nawiewu (na kilka-kilkanaście cm). Sprawny i bardzo wydajny układ klimatyzacji, nastawiony na najniższą temperaturę, powinien bez problemu osiągnąć 4 st. C (wartości 4-9 st. C również są akceptowalne), natomiast odczyt powyżej 10 st. C powinien skierować nas do warsztatu na bardziej miarodajne badania.

Fachowa obsługa

Fachowa obsługa klimatyzacji (a im droższa maszyna, tym bardziej opłaca się wpisać ją listę corocznych wydatków) przebiega wg następujących kroków:

• Usuwany jest cały czynnik chłodzący z układu (dowiadujemy się dokładnie, ile go ubyło i czy to w jego niedoborze tkwił problem);

• Przeprowadzany jest test szczelności (metod jest wiele: środkiem pieniącym, lampą UV, elektronicznie, ciśnieniem, gazem śladowym);

• Sprawdzane jest działanie zaworów oraz ogólny stan elementów układu (wymiana w miarę potrzeb, osuszacz wymienia się co ok. 1000 mth koszt ok. 100-300 zł);

• Układ jest osuszany, a następnie napełniany odpowiednim czynnikiem oraz olejem;

• Weryfikacja parametrów pracy.

Niestety, choć wiele zakładów oferuje odgrzybianie i dezynfekcję układu, sporo osób rezygnuje z tej części usługi chcąc nieco zaoszczędzić. Pytanie na czym? Na własnym zdrowiu? Naszym zdaniem nie warto, przynajmniej jeżeli chodzi o odgrzybianie kanałów wentylacyjnych, dodatkowy zabieg ozonowania można faktycznie pominąć (warto jest go wykonać pomiędzy kolejnymi serwisami klimatyzacji). Ile zatem kosztuje taka kompleksowa usługa (serwis + odgrzybianie)? Od około 150 – 200 zł przy wymianie czynnika oraz do około 250-350 zł za pełen pakiet z czyszczeniem kanałów i wymianą filtra kabinowego (trzeba doliczyć koszt filtra). Do kosztów należny doliczyć jeszcze koszt dojazdu (kilometrówkę) do gospodarstwa, jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie tułaczki kombajnem do serwisu.

→ A jak nie fabryczna klimatyzacja to co? Pochwal się swoim rozwiązaniem na forum Farmera