Mimo znacznego wzrostu poziomu standardowego wyposażenia maszyn rolniczych w ostatnich latach (w większości przypadków obejmującego klimatyzację), wciąż znajdują się chętni na zakup maszyn „gołych". Zazwyczaj brak układu klimatyzacji doskwiera już w pierwszym roku eksploatacji maszyny i często wydaje się, że na jej montaż jest już za późno. Nic bardziej mylnego - wystarczy odwiedzić popularne portale aukcyjne, gdzie znajdziemy dziesiątki urządzeń w różnej konfiguracji przeznaczonych do uniwersalnego zastosowania w rolnictwie.

Najtaniej z wodą

Przeglądając rynek klimatyzatorów dachowych szybko zauważyliśmy, że najtańszymi urządzeniami są klimatyzatory wodne. Przyjrzeliśmy się zatem zasadzie ich działania, która jest niemal odwrotna niż w przypadku standardowych układów klimatyzacji.

Klimatyzator wykorzystuje bowiem proces chłodzenia powietrza w trakcie odparowania wody. Parowanie to wywoływane jest przez cieplejszą z reguły temperaturę powietrza. W efekcie chłodniejszy prąd trafia przez klimatyzator do wnętrza kabiny.

Skład zestawu

Zainteresowani tematyką klimatyzatorów wodnych postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jednemu z bardziej popularnych w sieci urządzeń - ResfriAgro. W skład typowego zestawu wysyłkowego wchodzi przede wszystkim moduł chłodzący. Element ten montowany jest na dachu kabiny, a jego zadaniem jest generowanie stałego przepływu powietrza z wykorzystaniem elektrycznej dmuchawy.

Ze względu na przeznaczenie i charakter prac maszyn rolniczych urządzenie posiada potrójny filtr przeciwpyłkowy. Dodatkowo, powietrze przepływające z modułu zewnętrznego filtrowane jest filtrem włóknistym, którego działanie poprzez jego nawilżenie jest dodatkowo wzmożone.

Zdecydowaną zaletą opisywanego zestawu jest zintegrowanie zbiornika na wodę wraz z modułem zewnętrznym. Nie jest konieczne zatem instalowanie dodatkowych zbiorników w innych miejscach na maszynie. Jak gwarantuje przedstawiciel producenta zestawu zasobnik wodny wystarcza na cały dzień pracy niezależnie od stopnia wykorzystania klimatyzatora.

Montaż urządzenia

Zdaniem serwisantów maszyn rolniczych montaż klimatyzatorów dachowych trwa zwykle od 1 do 3 godzin, w zależności od rodzaju maszyny i urządzenia. Stąd też znane są przypadki, w których rolnicy decydowali się na zakup jednego klimatyzatora do gospodarstwa. W okresie wiosennym montowany jest on np. na ciągniku rolniczym, w czasie żniw w ciągu kilku minut adoptowany jest natomiast do kombajnu zbożowego.

Ze względu na stosunkowo niewielkie wymiary urządzenie najczęściej montowanie jest w oknie dachowym pojazdów rolniczych, o ile oczywiście ma on takie udogodnienie. Jeśli nie konieczne jest wycięcie w dachu maszyny kwadratowego otworu o boku około 30 cm (szczegółowa instrukcja znajduje się w każdym opakowaniu urządzenia). Następnie niezbędne jest także nawiercenie specjalnych otworów, które posłużą do dokręcenia urządzenia.

Dokręcenie musi być na tyle silne, aby uszczelka, w którą wyposażony jest klimatyzator lekko się ugięła. Sam klimatyzator nie może natomiast przylegać do dachu maszyny.

Kolejnym krokiem jest przykręcenie panelu maskującego od wewnątrz kabiny. Niezbędne jest także poprowadzenie podwójnego przewodu gumowego, który służy do napełniania zasobnika wodą. Warto zatem umieścić go w łatwo dostępnym miejscu, tak aby codzienne uzupełnianie płynu mogło odbywać się w sposób bezpieczny z poziomu gruntu.

Ostatnią z czynności jest podłączenie urządzenia do układu elektrycznego maszyny o napięciu 12 V.

Łatwa obsługa i użytkowanie

Samo sterowanie układem klimatyzacji w przypadku urządzenia ResfriAgro może odbywać się poprzez panel maskujący lub za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Obie możliwości skonfigurowane są natomiast bardzo czytelnie. Wszelkie wskazówki prezentowane są na panelu za pomocą diod. Zapalenie jednej z nich świadczy np. o konieczności uzupełnienia zasobnika wodą. Dość dobrze rozwiązany został również system wymiany filtra, który wymaga odkręcenia 4, łatwo dostępnych śrub.

Przedstawiony model klimatyzatora pozwala na obniżenie temperatury w kabinie operatora o około 12 °C w stosunku do temperatury powietrza na zewnątrz. Jest to wartość dość znaczna biorąc pod uwagę niewielkie wymiary urządzenia.

Zdaniem przedstawiciela jednej z firm zajmujących się sprzedażą klimatyzatorów wodnych, rocznie w Polsce jest sprzedawanych nawet kilkaset urządzeń tego typu.