Mechaniczne kosy od kilku lat z powodzeniem są używane przez zakłady komunalne czy leśnictwo. Wydajność, wygoda pracy, a także bardziej atrakcyjne ceny sprawiają, że urządzenia te znajdują coraz więcej użytkowników. Mogą się one znakomicie sprawdzić również w gospodarstwach i to niekoniecznie tylko do pielęgnacji przydomowego ogródka.

Trafny wybór

Odpowiedni dobór sprzętu to podstawa sprawnej pracy. W pracach wykończeniowych na niewielkich powierzchniach, np. przydomowych trawnikach, wystarczającą może okazać się niewielka kosa napędzana silnikiem elektrycznym, posiadająca zazwyczaj, podobnie jak mniejsze kosy spalinowe, uchwyt typu „pętla” (obwiedniowy).

Zdecydowanie popularniejsze i dające większe możliwości są kosy z silnikami spalinowymi. Ich główną zaletą jest niezależne źródło zasilania, a więc praktycznie nieograniczona swoboda manewrowania (brak zasilającego przewodu elektrycznego). Tego rodzaju napęd wymaga jednak pewnej wprawy i większych umiejętności przy obsłudze i konserwacji urządzenia. Wyższa jest również cena takiej kosy i koszty eksploatacji w porównaniu do zasilanych energią elektryczną. Narzędzia są produkowane zarówno z dwu-, jak i czterosuwowymi silnikami, zazwyczaj o mocach od 0,9 do ponad 4 KM. Najmniejsze urządzenia prawie nie odbiegają masą od elektrycznych i z powodzeniem mogą być wykorzystane w lekkich pracach w przydomowym ogródku.

Większe, zarówno średniej jak i dużej mocy profesjonalne kosy, mają uchwyt typu „kierownica' (dwuręczny). Kosy z krótszym wysięgnikiem, prostą kierownicą i tarczą tnącą używane są zazwyczaj w pracach leśnych, gdyż są poręczniejsze. Do koszenia trawy wykorzystuje się często kosy mechaniczne z wysięgnikiem o standardowej długości i wyprofilowaną kierownicą. Takie rozwiązanie pozwala na łatwiejsze manewrowanie bliżej powierzchni ziemi i zwiększa zasięg cięcia. Odpowiednio wygięta kierownica daje możliwość wykonywania naturalnych ruchów koszenia. Do koszenia dużych obszarów trawy, chwastów, trzciny czy gęstych zarośli i drobnych krzewów odpowiednim narzędziem tnącym może być np. metalowy trójząb lub tarcza z czterema ostrzami. Na mniejsze i trudno dostępne powierzchnie, odpowiedniejsza będzie głowica żyłkowa.

Wokół domu

Przydomowy ogród stanowi niezłe pole do popisu dla mniejszych podkaszarek. Przydatne są zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjne kosiarki trawnikowe nie są w stanie dotrzeć. Najprostszymi urządzeniami są kosy, których źródłem napędu jest prąd elektryczny. Ich obsługa okazuje się prosta, a konserwacja ogranicza się zaledwie do czyszczenia i wymiany elementu tnącego. Dużym atutem tego rodzaju urządzeń jest ich niska cena, od mniej więcej 100 zł. Element tnący takiej kosy to wyłącznie głowica żyłkowa. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne koszenie trawy wokół drzew, przy słupach, płotach, murach czy krawężnikach, bez obawy o uszkodzenie urządzenia. Taki system cięcia nie jest jednak odpowiedni przy większych, twardszych roślinach.

Interesującymi elektrycznymi podkaszarkami może pochwalić się firma Solo. W sprzedaży dostępne są trzy modele: 113, 114 i 116, o mocy kolejno 700, 850 i 1000 W. Urządzenia wyposażono w uchwyt typu „pętlah i półautomatyczną głowicę nylonową z osłoną. Wyprofilowaną rurę wysięgnika w dwóch większych modelach wykonano z aluminium, w modelu 113 ze stali. Zastosowanie lekkiego stopu w modelach 114 i 116 zadecydowało o niskiej masie urzędzeń – 4,1 kg (o pół kilograma mniej niż w 113). Napęd z silnika umieszczonego w górnej części wysięgnika jest przekazywany giętkim wałem napędowym.

Podobną kosę (o symbolu UM 4030) można znaleźć w ofercie firmy Makita. Waży 5,1 kg i jest napędzana silnikiem o mocy 1000 W. Wyposażono ją w system antywibracyjny, miękką rękojeść i system uchwytów ściennych. Do cięcia można założyć żyłkę o grubości 2–3 mm, okrągłą w przekroju, lub specjalną, redukującą hałas, o przekroju kwadratowym. Identyczne urządzenie można znaleźć w sprzedaży pod marką Dolmar, symbol ET-100C.

Poręczne spalinówki

Dla tych, którzy chcą wygodnie pracować w ogrodzie bez użycia kabla elektrycznego, producenci przygotowali wykaszarki spalinowe małej mocy. Przykładem takiego urządzenia jest choćby Stihl FS 38 o mocy 0,9 KM, bardzo poręczny dzięki niewielkiej masie (4,1 kg) i uchwytowi owodniowemu. Wysięgnik został odpowiednio wyprofilowany i zakończony głowicą żyłkową.

Podobne urzadzenie ma w swojej ofercie Husqvarna. 323 R waży 4,5 kg i jest najlżejszą z kos produkowanych przez szwedzką firmę. Nowoczesny silnik E-TECH generuje moc 1,2 KM, co wystarczy do wykaszania gęstej roślinności głowicą żyłkową lub nożem. Podobnie jak w pozostałych narzędziach Husqvarny, rozruch silnika jest wspomagany przez system Smart Start (dekompresator ograniczający opór linki rozrusznika) oraz pompkę paliwa.

Inna propozycja to kosy z serii BCM Makity. Są one napędzane dwusuwowymi silnikami z katalizatorem o zmniejszone emisji spalin. Najmniejszym z tej rodziny jest model BCM 2310. Jednostka napędowa ma pojemność zaledwie 22,6 cm3 i generuje moc prawie 1 KM. Urządzenie waży 5,7 kg i wyposażone zostało w uchwyt typu „pętlah i głowicę żyłkową. Pozostałe trzy kosy mają kierownice, a napędzane są przez silniki o mocy 1,07–1,7 KM. Największa BCM 4300 waży 8,5 kg. Jako standardowe wyposażenie stosowane jest metalowe ostrze tnące.

Nie do zdarcia

Kosy mechaniczne mogą być użyteczne podczas usuwania zarośli utrudniających uprawę, takich jak chwasty, trawy, krzaki, a nawet niewielkich drzew (wycinarki). Urządzenia muszą być jednak wyposażone w odpowiednio mocny silnik i dobrze dobrane ostrze tnące. Największe, o mocy 3–4 KM, mogą obsługiwać tarcze tnące, przydatne zwłaszcza w leśnictwie przy pielęgnacji młodników. Kosy z silnikami średniej mocy są standardowo wyposażone w wymienną głowicę żyłkową lub metalowe ostrze. Dla wygodniejszej obsługi większość tego typu urządzeń ma uchwyt dwuręczny i jest zawieszana na miękkim pasie nośnym. Do takich urządzeń należy np. seria FS 300-550 Stihl. Są to urządzenia o mocy 1,8–3,8 KM. Modele FS 300 i FS 350 mają w standardzie głowicę żyłkową z systemem Auto Cut. Pozwala on na automatyczną regulację długości cięcia zależną od dociśnięcia głowicy do podłoża. Większe modele z tej serii wyposażono w metalowy trójząb lub różnego rodzaju tarcze tnące.

W ofercie Husqvarny znajduje się spory wybór urządzeń średniej i dużej mocy. Moc największych przekracza 4 KM. Wyposażane są m.in. w regulowaną rękojeść i system Low Vib ograniczający wibracje przenoszone na ręce i ramiona. Kosy są dobrze wyważone, dzięki umieszczeniu zbiornika paliwa z przodu silnika. Przydatnym może okazać się system Ergo-Cruise. Dzięki niemu obroty mogą być ustawione w ekonomicznym zakresie, a w razie potrzeby można je szybko zwiększyć i po minucie wrócić do poprzedniego stanu.

Warto również zwrócić uwagę na model BCX 3400 Makity, który jest napędzany silnikiem czterosuwowym. Mimo iż charakteryzuje się on bardziej złożoną budową i większą masą niż dwusuwowe, to cała kosa waży 7,8 kg. Zaleta napędu to niski poziom hałasu, oszczędność i trwałość. Maksymalna moc tej jednostki wynosi 1,6 KM.

Jaki koszt?

Orientacyjne ceny wybranych urządzeń (w zł brutto)
Solo 114 (850 W) - 445
Solo 128 B (1,6 KM) - 1095
Solo 148 B (3 KM) - 1595
Husqvarna LDX (1,1 KM) - 1099
Husqvarna323R - 1449
Husqvarna 343FR - 2589

Źródło: "Farmer" 08/2008