Dzisiejsza skala działania firmy z pewnością robi wrażenie – posiada ona 11 centrów dystrybucyjnych oraz 24 biura sprzedaży w całej Europie. W zeszłym roku Kramp, będący właścicielem sieci sklepów Grene, zanotował obroty w wysokości 950 mln euro.

Kramp – początki

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od… roweru. W 1951 r. Johan Kramp z Varsseveld w Holandii zaczął sprzedawać części zamienne do kosiarek rolniczych. Granicę z Niemcami przekraczał na rowerze i tam chciał rozszerzać swoją działalność. Udało mu się, kiedy w 1977 r. razem z firmą Perdok otworzył pierwszy niemiecki oddział. Przez kolejne lata Kramp pojawiał się we wszystkich krajach Europy.

Kamienie milowe

W 70-letniej historii firmy można odnaleźć całe mnóstwo wydarzeń, które z perspektywy czasu miały ogromne znaczenie dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Były to m.in.:

- 1969 r. – Firmy Kramp oraz Perdok łączą siły i rozpoczynają bliską współpracę;

- 1977 r. - Pierwszy niemiecki oddział zostaje otwarty w Hamminkeln. Kolejne powstają w Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii;

- 1991 r. - Zostaje wprowadzona oficjalnie opcja dostawy na drugi dzień;

- 2001 r. – Kramp jako pierwsza firma w branży otwiera swój sklep internetowy;

- 2013 r. - Dochodzi do połączenia firmy Kramp z Grene, duńską firmą z tego samego sektora.

Czy kolejnym istotnym punktem w rozwoju marki będzie współpraca z John Deere'em, o której pisaliśmy niedawno?

Taka polityka doprowadziła firmę do obecnej sytuacji, gdzie posiada ona 11 centrów dystrybucyjnych oraz 24 biura sprzedaży w całej Europie i jest największym przedsiębiorstwem w tym segmencie na Starym Kontynencie.

 

Jeśli szukasz części zamiennych, zachęcamy do odwiedzenia portalu Gieldarolna.pl, gdzie znajdziesz ponad 140 tys. pozycji różnego rodzaju części.