Smarownice można podzielić według źródła energii wymuszającej podawanie środka smarnego na:
  • ręczne, 
  • nożne, 
  • pneumatyczne, oraz 
  • elektryczne.

Najpopularniejsze ze względu na ceny są trzy pierwsze rodzaje tych urządzeń. Z racji, że budowa smarownic nie różni się zbytnio między sobą, wybierając narzędzie należy zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych do ich konstrukcji. W najniższych cenach otrzymujemy produkty dalekowschodnie, im cena wyższa tym jakość rośnie.

Najtańsze ręczne smarownice dźwigniowe kupimy w cenach rozpoczynających się od 20 zł. W tej cenie otrzymujemy urządzenie o pojemności zbiornika na smar wynoszącej 0,4 kg wraz z rurką o długości 15 cm zamienną z wężykiem długości 25 cm umożliwiającym pracę w trudno dostępnych miejscach (wyposażenie dostępne w praktycznie każdej smarownicy).

Smarownice o większej komorze załadunku, bo wynoszącej 0,6 kg, kosztują od 50 zł. Ich ceny kończą się na około 90-100 zł za markowe produkty.

Użytkownicy poszukujący urządzeń o większej pojemności powinni przyjrzeć się smarownicom nożnym których pojemności załadunku smaru wynoszą od 3 do 15 litrów zapewniając tym samym możliwość dłuższej pracy bez konieczności uzupełniania.

Najmniejsze 3-litrowe urządzenia kosztują od 105 zł. Za te pieniądze otrzymujemy smarownicę z wężem podającym smar o długości najczęściej 4 metry wraz z rurką i wężykiem do trudno dostępnych miejsc. Niewiele więcej bo już od 125 zł zapłacimy za urządzenie o pojemności 6 litrów. Natomiast za największe 15-litrowe smarownice trzeba zapłacić od około 280 zł. Ceny kończą się na nieco ponad 400 zł za największe markowe modele.

Modele pneumatyczne podłączane do kompresora gwarantują lepszy komfort pracy niż smarownice nożne czy ręczne pod warunkiem, że mamy możliwość podłączenia się do źródła sprężonego powietrza. Ich ceny nie są przesadnie wyższe. Przykładowo najmniejsze modele o pojemności 400 ml kupimy już za 65 zł. Jednakże ceny profesjonalnych smarownic pneumatycznych o pojemności 500-600 ml dochodzą już nawet do 400 zł. Większe smarownice pneumatyczne o pojemności najczęściej od 12 litrów kosztują od 380 zł za urządzenia niemarkowe do około 1000 zł za 15 litrowe markowe urządzenia zachodniej produkcji.

Jeśli zależy nam na komforcie pracy, a nie mamy możliwości podłączenia do kompresora, można rozważyć zakup urządzenia z napędem elektrycznym. Będzie to jednak rozwiązanie sporo droższe, bo ceny najmniejszych urządzeń z zasilaniem akumulatorowym o pojemności 500 ml rozpoczynają się od 750 zł, a za największe smarownice o pojemności 20 litrów zasilane z sieci elektrycznej zapłacimy przynajmniej 2200 zł.