Użycie ciągnika czy ładowarki to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, ale jednocześnie angażujące do pracy dwie maszyny. Drugim sposobem jest zainwestowanie w dźwig do big-bagów montowany na tylny TUZ, na którym montuje się jednocześnie rozsiewacz nawozów. Taki sposób załadunku wymaga tylko jednej maszyny, ale jednocześnie zwiększa masę całego zestawu i kosztuje już sporo więcej niż osprzęt montowany na ładowacz czy ładowarkę. Ceny takich urządzeń rozpoczynają się od ok. 6 tys. zł brutto, jednakże niepotrzebny będzie do nich drugi sprzęt i dodatkowa osoba do obsługi.

PODNOŚNIK METAL FACHU

Urządzenie zostało zaprojektowane szczególnie z myślą o transporcie wielkogabarytowych worków m.in. z paszą dla zwierząt czy też nawozami. Może współpracować z ładowaczami wyposażonymi w mocowanie typu euro. Urządzenie przyspiesza i ułatwia pracę oraz podnosi poziom bezpieczeństwa. Mocny i wytrzymały hak oraz zamontowane specjalne odboje ułatwiają pracę, a solidna konstrukcja urządzenia gwarantuje bezpieczeństwo podczas wykonywanych czynności. Dopuszczalne obciążenie wynosi tonę.

ŁADOWACZ ROLBEST ZEUS T5

Urządzenie jest przystosowane do współpracy z rozsiewaczem nawozów, który zaczepia się z tyłu ładowacza. Dzięki solidnej i zwartej konstrukcji (rozsiewacz oddalony od ciągnika jedynie o 36 cm) nie stanowi dużego obciążenia dla ciągnika. Maksymalny udźwig na wysuniętym ramieniu to tona, a maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 4,3 m (przy oparciu stóp o podłoże), zaś masa całkowita - ok. 300 kg. Do współpracy wymagany jest ciągnik o mocy od 80 KM. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest także stosunkowo niska cena.

ŁADOWACZ BYK Z UNII GROUP

Konstrukcja ze stajni Unii Group to urządzenie montowane na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika wszystkich typów z podnośnikiem hydraulicznym o udźwigu co najmniej 2,5 t. Masa narzędzia wynosi 300 kg, zaś udźwig - tonę. Maksymalnie możemy podnieść ładunek na wysokość 4,3 m (przy oparciu stóp o podłoże).

KUHN LEVSAK

W ofercie francuskiego producenta również znajdziemy podnośnik big-bagów agregowany z rozsiewaczami zawieszanymi. Masa narzędzia wynosi 273 kg, a podnieść można nim maksymalnie tonę. Maksymalna wysokość podnoszenia tego urządzenia wynosi 4,55 m (przy oparciu stóp o podłoże). Do współpracy wymagany jest także ciągnik o udźwigu podnośnika minimum 2,5 t.

 

Artykuł ukazał się w numerze 4/2016 miesięcznika "Farmer"

Zamów prenumeratę