- To proste budować silniki coraz większej mocy. To co jest potrzebne to znalezienie nowej generacji odpowiednich opon towarzyszących nowej generacji ciągników. Musimy zaoferować idealne dopasowanie aby włączyć się w rozwój działalności rolniczej - mówi Neil Payne, szef marketingu działu ciągników dużej mocy New Holland.


Zamysłem powstania opony Michelin AxioBib IF 900/65 R46 jest właśnie skierowanie jej do maszyn o największych mocach. Nie trudno jest zauważyć, że moc ciągników rolniczych stale rośnie. Opona została po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowana podczas trwających targó1) Agritechnica 2013.

W największej oponie do ciągników rolniczych, Michelin postawił na sprawdzoną technologię Ultraflex, która umożliwia pracę na oponie z niskim ciśnieniem (o wartości nawet 0,8 bara). Takie rozwiązanie zwiększa kontakt kół z podłożem ograniczając ugniatanie gleby.

Nowa opona ma na nowo zaprojektowany bieżnik oraz obszar stopki zapobiegający ślizganiu się opony na obręczy, dzięki czemu zwiększa się trakcja. Bardziej elastyczny jest bok opony, co zapewnia większą powierzchnię kontaktu z podłożem, chroniąc w ten sposób glebę przed nadmiernym ugniataniem.

Podczas opracowywania nowej opony Michelin wykorzystał doświadczenia płynące z bliskiej współpracy z największymi producentami sprzętu rolniczego. W opony Michelin AxioBib IF 900/65 R46 wyposażono m.in. prezentowane na targach Agritechnica ciągniki New Holland T9 oraz Deutz Fahr z nowej serii 11, a także nową generację maszyn Krone.

Największa opona do ciągników AxioBib IF 900/65 R46 ma 900 mm szerokości przekroju, 2,32 m wysokości, 10,6 tony nośności oraz nadaje się do maszyn rozwijających prędkość do 65 km/h.