Właściwa agrotechnika na kilku polach, obowiązkowe „zazielenienia”, księgi rejestracji zwierząt gospodarskich, płatności bezpośrednie, dopłaty do paliwa rolniczego, stany magazynowe, ceny środków do produkcji i zbytu własnych produktów itp. – z każdym rokiem w gospodarstwie obowiązków przybywa. Co zrobić, aby w stosunkowo prosty sposób mieć to wszystko pod kontrolą? To pytanie zadaje sobie wielu rolników.

365FarmNet, z którą mogliśmy się bliżej zapoznać podczas konferencji nt. rolnictwa precyzyjnego organizowanej przez firmę Agrocom Polska w Kamieniu Śląskim, to aplikacja internetowa, co oznacza, że nie trzeba niczego pobierać ani instalować na dysku. Po darmowej rejestracji otrzymuje się dostęp do swoich danych z dowolnego komputera, tabletu czy smartfona z systemem Android lub iOS dzięki programom 365Crop i 365Cattle. Wszystko obsługuje się w łatwy i przejrzysty sposób. Jedynym technicznym wymaganiem jest dostęp do Internetu.

Do aplikacji wprowadza się własne dane np. o bieżącym plonie nasion czy zastosowanych środkach ochrony roślin. 365FarmNet pozwala ponadto instalować indywidualnie aplikacje, które są nam potrzebne np. od producentów maszyn, producentów środków ochrony roślin i nawozów, dostawców pasz oraz producentów wyposażenia do hodowli zwierząt. Dzięki temu można np. na bieżąco śledzić ceny środków do produkcji rolnej.

Istotne jest to, że rolnik swoje dane wprowadza i opracowywuje tylko raz. Zainstalowane w systemie FarmNet aplikacje wielu producentów maszyn i rozwiązań dla rolnictwa są ze sobą połączone w sposób kompatybilny i bezpieczny. W regularnych odstępach czasu, bezpośrednio po wznowieniu dostępu do Internetu, przeprowadzane jest automatyczne ujednolicanie danych.

System 365FarmNet:

-organizuje w kalendarzu wszystkie zadania maszyn i pracowników oraz koordynuje ich czynności,

-nadzoruje wszystkie zasoby np. stany magazynowe zbóż,

-jeśli coś się nie zgadza wysyła komunikaty ostrzegawcze.

Funkcje podstawowe czyli np. widok gospodarstwa z lotu ptaka, interaktywne karty pól z podsumowaniem upraw, dokumentacje spełniające wymogi wzajemnej zgodności, kalendarz roczny, standardowy wyświetlacz pogody czy funkcja zarządzania stadem – są bezpłatne i czasowo nieograniczone.

Moduły dodatkowe pozwalające na rozszerzenie funkcjonalności oprogramowania FarmNet są płatne. I tak przykładowo moduł SaatBau Profit Manager pozwalający m.in. na określanie dochodu brutto z hektara dla każdej rośliny zbożowej wraz z uwzględnieniem kosztów, przewidywanych zbiorów i aktualnego poziomu cen to 10 euro netto na miesiąc dla gospodarstwa o powierzchni do 50 ha, a powyżej tej progowej wartości cena proporcjonalnie wzrasta wraz z wielkością gospodarstwa. Płatność odbywa się w cyklach miesięcznych.

Każdy z płatnych modułów dodatkowych 365FarmNet można indywidualnie dobierać i aktywować pojedynczo, anulować co miesiąc oraz bezpłatnie testować przez 30 dni.