Spośród 13 drużyn szkół leśnych z całej Polski najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi, którzy będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy. Odbędą się one pod koniec maja w Goraju k. Czarnkowa.

Wyniki dwudniowych zmagań zostały ogłoszone w kategoriach indywidualnych i zespołowych. Do końca nie było wiadomo, kto stanie na podium. Choć ZSL w Tucholi okazał się najlepszy w pracy pilarką, to w „Biegu Leśnika” bezkonkurencyjni byli reprezentanci ZSL w Rucianem-Nidzie, którzy zdobyli przewagę prawie 500 punktów nad konkurentami. Suma punktów z dwudniowych zawodów pozwoliła jednak na ostateczny triumf ZSL w Tucholi – podobnie jak w latach ubiegłych (Mistrzowie Polski w Umiejętnościach Leśnych 2009 i 2010).

Mistrzowskie Drużyny:
I miejsce - Zespół Szkół Leśnych w Tucholi
II miejsce - Zespół Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie
III miejsce - Technikum Leśne im. prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie

Mistrzowie Indywidualni - praca pilarką
I miejsce - Piotr Oman z ZSL w Tucholi
II miejsce - Zachariasz Mąkosa z ZSL w Tucholi
III miejsce - Andrzej Byczyk z TL w Starościnie

W tegorocznych zawodach brały udział również zawodniczki. W pracy pilarką mogą pochwalić się nie mniejszymi umiejętnościami niż rówieśnicy. - Często koledzy nie traktują nas jak równorzędnych konkurentów i są bardzo zaskoczeni, gdy osiągamy wyniki lepsze od nich. Wielu z nich jednak gratuluje nam i nie kryje słów uznania. Nie mamy żadnej taryfy ulgowej – tak jak oni trenujemy ciężko i dajemy z siebie wszystko - powiedziała Agnieszka Mańska z ZSL w Warcinie.

Mistrzowska szkoła oprócz pucharów otrzymała nagrodę od głównego sponsora zawodów, firmy Husqvarna Poland, w postaci pilarek. Patronat nad imprezą objęli m.in.: minister środowiska, dyrektor generalny Lasów Państwowych i marszałek województwa wielkopolskiego.

Organizacją III Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych, dla uczniów techników leśnych z całego kraju, zajął się Zespół Szkół Leśnych. im. inż. Jana Kloski w Goraju. Jest to jedyna publiczna szkoła leśna w województwie wielkopolskim. Organem prowadzącym szkołę jest minister środowiska.