W poniedziałek z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz prezesa Michelin Polska Johna Younga otwarto pierwszą z planowanych linii technologicznych.

- Dzięki tej inwestycji nie tylko będzie podtrzymane zatrudnienie w części rolniczej produkcji opon, ale dzięki niej zakład w Olsztynie wychodzi na pierwszej miejsce producentów opon rolniczych na świecie. To jest wielki zakład produkujący na eksport, więc poszerzamy możliwości i potencjał, a co najistotniejsze, podnosimy konkurencyjność gospodarki Warmii i Mazur, gdzie jest w dalszym ciągu wysokie bezrobocie- podkreślił wicepremier.

Dodał, że koncern otrzymał pomoc polskiego rządu, bo inwestor wraz z załogą zakładu przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki.

Michelin na rozbudowę zakładu produkcji opon rolniczych pozyskał dotację rządową, która wynosi 8 proc. wartości inwestycji. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej rządu na wspieranie inwestycji zwiększających potencjał polskiej gospodarki.

W olsztyńskim zakładzie Michelin zbudowane zostaną nowe hale, w których zainstalowane zostaną nowoczesne maszyny służące m.in. automatyzacji i modernizacji procesu wulkanizacji opon rolniczych. Będzie także unowocześniona linia, na której odbywa się kontrola jakości opon. Budowa i montaż linii technologicznych będzie trwał do 2018 roku.

Dyrektor fabryki Michelin w Olsztynie Jarosław Michalak powiedział PAP, że opony rolnicze wyprodukowane w olsztyńskim zakładzie będą produktem innowacyjnym na światową skalę. Chodzi o specjalnie wyprofilowany bieżnik opony rolniczej, który jednocześnie będzie przenosił duże naciski maszyn i urządzeń rolniczych, ale z drugiej strony nie będzie powodował zniszczenia gruntu rolnego. Chodzi także o to, by maszyny rolnicze mające nowoczesne opony zużywały jak najmniej paliwa.

Olsztyńska fabryka opon Michelin zatrudnia ponad 4 tysiące pracowników i jest największym pracodawcą na Warmii i Mazurach. Z fabryką współpracuje też około 400 firm podwykonawczych. Od 1995 roku, czyli od początku swojej obecności w Polsce do 2013 roku firma Michelin zainwestowała w Olsztynie ok. 500 mln euro. Dzięki tym inwestycjom olsztyńska fabryka Michelin stała się jedną z najnowocześniejszych fabryk opon na świecie. W Olsztynie produkowane są opony do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, pojazdów rolniczych, a także tkaniny kordowe i formy.