Dobrej jakości klucze to podstawa sukcesu podczas każdej naprawy. Na ogół w gospodarstwach prac "warsztatowych" jest sporo i nie brakuje w nich też różnych kluczy, ale często, kiedy trzeba ich użyć, okazuje się, że brakuje tego jednego… albo potrzebna jest jakaś niepopularna końcówka. Dlatego warto mieć zawsze przynajmniej jeden obszerny zestaw, który jest poręczny i sprzyja przechowywaniu narzędzie w komplecie. To nie zawsze jest łatwe, bo część futerałów, zwłaszcza tych plastikowych, często ulega zniszczeniu i robi się bałagan... Dlatego naszą uwagę zwróciły zestawy kluczy oferowane przez firmę Kramp. Ich futerał wyróżnia się m.in. wykonaniem z blachy i zwartą budową - podczas przechowywania nie zajmują dużo miejsca. Właśnie jeden z takich zestawów - 82-elementowy - przetestowaliśmy. Jego trzon stanowią klucze nasadowe ¼" (od 4 do 13) i ½" (od 13 do 32), kilka przedłużanych kluczy nasadowych, w tym klucze do świec, ale nie zabrakło też kilku kluczy specjalnych, najbardziej popularnych kluczy płasko-oczkowych (od 8 do 22), przedłużek, "grzechotek", nasadek Torx czy wkrętaków.

Narzędzi w zestawie jest na tyle dużo, że można nimi podjąć się większości napraw. Firma reklamuje ów zestaw jako propozycję dla użytkowników profesjonalnych, a więc można założyć, iż zniosą one wysokie obciążenia i częste wykorzystywanie. Z opisów wynika, że klucze wykonano z wytrzymałej stali chromowo-wanadowej i rzeczywiście, w pierwszym kontakcie robią wrażenie dokładnie wykonanych.

Po kilku tygodniach używania nie zmieniamy zdania, mimo że dość często przychodziło nam odkręcać nimi "trudne" śruby. W kluczach niskiej jakości z pewnością w takich sytuacjach doszłoby już do ich rozkalibrowania i poluzowania połączeń w nasadach. Tymczasem narzędzia Krampa nadal są precyzyjne.

Cena takiego zestawu to 622 zł. To dość dużo, jeśli wziąć pod uwagę bogatą ofertę dość tanich narzędzi do amatorskiego wykorzystania, które jednak na ogół dość szybko ulegają uszkodzeniu przy nieco bardziej intensywnym użytkowaniu. Jednak w porównaniu z markowymi zestawami jest to cena niewygórowana, zwłaszcza jeśli uwzględnimy wysoką jakość wykonania. Z pewnością warto podkreślić wspomnianą wcześniej trwałą metalową obudowę, która pomoże utrzymać wszystkie klucze w komplecie przez wiele lat.