Zwykle do podnoszenia służą różnego rodzaju lewarki czy też podnośniki hydrauliczne. Nie zawsze jednak możliwe jest zastosowanie dużego lewarka, który wymaga sporej ilości miejsca na ustawienie. Wówczas z pomocą przychodzą urządzenia takie, jak podnośniki z tzw. bocznym podnoszeniem, w których łapa podnosząca wymaga minimalnej przestrzeni na wsunięcie jej i podniesienie maszyny. Mogą to być podnośniki zarówno hydrauliczne, jak i mechaniczne (tzw. podnośniki kolejowe) i kilka takich urządzeń dziś przedstawiamy.

PODNOŚNIK Z BOCZNYM PODNOSZENIEM SKAMET

Dźwigniki hydrauliczne z bocznym podnoszeniem są przeznaczone do częściowego unoszenia na stopce np. wózków widłowych przy wymianie kół, jak również do częściowego unoszenia różnych konstrukcji maszyn i urządzeń w trakcie prac remontowych i różnych napraw. Podnośnik taki może być również wykorzystany jako normalny dźwignik. Urządzenie jest solidną konstrukcją, w której minimalna wysokość łapy podnoszącej wynosi 30 mm, a maksymalny skok tłoka - 150 mm.

PODNOŚNIK KOLEJOWY MAGNUM 5 T

Urządzenie jest idealne do podnoszenia maszyn, urządzeń i pojazdów. Dzięki dobrze dobranemu przełożeniu do kręcenia korbą niepotrzebna jest duża siła, a mechanizm zapadkowy skutecznie zapobiega opuszczeniu podnoszonego urządzenia. Samo podnoszenie może odbywać się za pomocą stopki lub główki podnośnika (należy jednak pamiętać, że na główkę może przypadać maksymalnie 70 proc. obciążenia), co znacząco zwiększa wysokość podnoszenia, ponieważ urządzenie ma wysokość 730 mm, a skok podnoszenia wynosi 350 mm. Sama stopa podnosząca znajduje się na wysokości 75 mm.

LEWAREK "MINI" EMKO 5 T

Emko 5 to podnośnik hydrauliczny o bardzo zwartej budowie, który nie ma co prawda zbyt dużego zakresu wysuwu, bo dla modelu o udźwigu 5 t wynosi on zaledwie 38 mm, jednakże w przypadku, gdy potrzeba coś unieść lub rozeprzeć (także w poziomie), a miejsca jest naprawdę mało, ten sprzęt spełni swoją rolę. Jego wysokość po złożeniu to zaledwie 86 mm, a niska masa wynosząca 2,4 kg także będzie w wielu sytuacjach dużą zaletą.

HYDRAULICZNY PODNOŚNIK MASZYNOWY UNICRAFT HMH 5

Podnośnik jest stabilną, spawaną konstrukcją przeznaczoną do podnoszenia bardzo ciężkich ładunków. Urządzenie bez problemu poradzi sobie z bezpiecznym podniesieniem ciężkich maszyn i urządzeń. Do wyposażenia należy obracany moduł pompujący oraz obrotowa płyta podstawy (o 360 stopni). Podnośnik ma ponadto zdejmowaną dźwignię pompy. Co ważne, w tego typu urządzeniu minimalna wysokość łapy podnoszącej wynosi zaledwie 25 mm, a maksymalna wysokość podnoszenia to 205 mm.

 

Artykuł ukazał się w październikowym numerze miesięcznika "Farmer"