PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nowe technologie tworzą wiele możliwości

Autor:

Dodano:

Tagi:

Rolnictwo precyzyjne jest jednym z najbardziej innowacyjnych działów w branży rolnej. Coraz większa ilość nowoczesnych rozwiązań i szereg dostępnych poziomów ich zaawansowania sprawiają, że coraz częściej trafiają one już nie tylko do największych gospodarstw. O najnowszych rozwiązaniach i trendach w tym zakresie jak co roku rozmawiali specjaliści, sympatycy i praktycy podczas konferencji zorganizowanej przez firmy Agrocom Polska i Claas.Jednym ze sposobów przybliżenia polskim rolnikom zagadnień z zakresu „precision farming”, a jednocześnie promowania nowych rozwiązań technicznych wykorzystujących technologie satelitarne oraz specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania produkcją rolną jest organizowana corocznie konferencja „Rolnictwo precyzyjne w Polsce – dziś i jutro”. Konferencja odbyła się w sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim w połowie lutego br. Podczas spotkania przedstawiono także zagadnienia pokrewne dotyczące nawożenia i ochrony roślin w systemie rolnictwa precyzyjnego.

TERMINAL S10 – WIĘKSZE SPEKTRUM MOŻLIWOŚCI

Sztandarowym i najbardziej zaawansowanym technicznie terminalem firmy Agrocom jest GPS Pilot S10, w którym w 2016 r. dodano nowe, użyteczne funkcje. Wśród nich znalazły się m.in. wyłączanie sekcji roboczych (Section View) czy też zmienna aplikacja nawozów mineralnych (Variable Rate Application (VRA)). Możliwa jest również pełna integracja terminala z funkcjami opcji Task Management, która umożliwia wygodne przesyłanie istotnych informacji do rozliczenia pracy agregatów, szczególnie tych, które wykonują prace usługowo. W ten sposób do biura są przekazywane dane dotyczące pracy maszyn wyposażonych w ISOBUS, takie jak numer klienta, data i godzina rozpoczęcia oraz zakończenia usługi, a także ilości wykonanej pracy i zużytych materiałów, np. liczba sprasowanych balotów i zużytej siatki w przypadku pras. Ponadto terminal S10 – dzięki funkcjom Auxiliry Control (AUX) – może współpracować z innymi urządzeniami, jak np. z joystickiem. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w sterowaniu pracą opryskiwacza, wozu asenizacyjnego oraz rozsiewacza.

Ważnym atrybutem urządzenia jest aplikacja ISOBUS Task-Controller Basic, która umożliwia dokumentację przebiegu pracy i jej weryfikację na komputerze domowym. Dzięki programowi do zarządzania zleceniami można z biura sporządzić szczegółowe zlecenia robocze dla poszczególnych pól i przekazać je pracującemu operatorowi ciągnika. Terminal oferuje zarządzanie zleceniami w wersji TC Basic, TC Geo i TC SC (Section). Pierwsza z nich umożliwia odczyt, zapis oraz obliczanie wartości skumulowanych (np. łącznej powierzchni, łącznej masy produktu itp.). TC Geo umożliwia rejestrację danych przypisanych do pozycji GPS istotnych dla poszczególnych części pól, takich jak np. ilości zużytego nawozu lub środków ochrony roślin. Z ciągnika dane te są przekazywane do biurowego oprogramowania służącego do zarządzania gospodarstwem i mogą być podstawą do sporządzenia przyszłych zleceń. W ten sposób nawozy i środki ochrony roślin mogą być aplikowane z uwzględnieniem przewidywanego plonu. Ponadto dzięki funkcji TC Geo komputer S10 może w pełni współpracować z urządzeniem o nazwie Crop Sensor Isaria (optyczny czujnik oceny zawartości azotu w łanie) sprzężonym z rozsiewaczem lub opryskiwaczem, łącząc tym samym sterowanie dwóch maszyn z ISOBUS i jednocześnie przetwarzając mapy aplikacyjne. Główną zaletą funkcji TC Geo jest możliwość wyboru docelowej dawki na podstawie map aplikacyjnych, którą można zmieniać w dowolnym momencie.

Ostatnia z wymienionych funkcji: TC SC (Section) umożliwia automatyczne włączanie i wyłączanie sekcji współpracującej maszyny (np. rosiewacza lub opryskiwacza) na podstawie położenia geograficznego. Poszczególne sekcje mogą być grupowane i oznaczone na monitorze różnymi kolorami. Ponadto producent oprogramowania przewidział trzy różne strategie uruchamiania sekcji uwzględniające pracę na obszarze głównym pola oraz podczas nawrotów. Nowe oprogramowanie powiększa także spektrum funkcji w standardzie ISOBUS.
Dobrą wiadomością dla właścicieli starszych terminali S10 jest to, że mogą dokonać aktualizacji ich oprogramowania. Jest to operacja dostępna bezpłatnie. Wymaga jednak przyjazdu serwisanta do gospodarstwa, za co pobierana jest opłata.

NOWE FUNKCJONALNOŚCI W 365 FARMNET

365FarmNet to platforma internetowa zawierająca bogatą gamę aplikacji do zarządzania produkcją rolniczą. Rolnicy mają m.in. możliwość sporządzania map poszczególnych pól w gospodarstwie oraz tworzenia pełnej dokumentacji produkcji rolnej. 365FarmNet jest platformą przeznaczoną dla każdej grupy gospodarstw bez względu na ich wielkość oraz intensywność produkcji. Część aplikacji jest dostępna bezpłatnie (m.in. zarządzanie danymi podstawowymi, mapa gospodarstwa z podsumowaniem upraw, interaktywny kalendarz roczny oraz kartoteka polowa). Za bardziej zaawansowane funkcjonalności trzeba zapłacić.

Niedawno w serwisie udostępniono także oprogramowanie umożliwiające tworzenie map zasobności gleb, które w dalszej kolejności są przetwarzane na mapy aplikacyjne instalowane w pamięci komputerów pokładowych rozsiewaczy do nawozów. Od tego roku platforma 365FarmNet oferuje także aplikację mobilną umożliwiającą sporządzanie dokumentacji z każdego pola. Może być ona zainstalowana na urządzeniach mobilnych wyposażonych w system operacyjny Android lub iOS. Aplikacja zapewnia dostęp do wielu informacji o polach, a także umożliwia otrzymywanie zleceń i ich opracowywanie. Ciekawą funkcją jest 365CROP, która automatycznie rozpoznaje pole, na którym rolnik aktualnie się znajduje, co ułatwia wprowadzenie aktualnych danych. Urządzenia z mobilną aplikacją można stosować do rejestracji czasu pracy agregatów maszynowych. Ponadto umożliwia także korzystanie z serwisu pogodowego.

Zaktualizowana wersja 365FarmNet powinna też przypaść do gustu hodowcom. Rozszerzony blok „Bydło”, w którym ulepszono moduł księgujący zwierzęta, usprawni zarządzanie zdrowiem zwierząt. W jednym widoku można zapisywać diagnozy i etapy leczenia poszczególnych zwierząt. Użytkownicy urządzeń oraz systemów oferowanych poprzez serwis 365FarmNet mają również dostęp do oprogramowania DairyNet, które usprawnia zarządzanie stadem bydła w gospodarstwie.
Co ciekawe, platforma 365FarmNet dysponuje też oprogramowaniem o nazwie 365ActiveBox, które automatycznie uzupełnia w serwisie dane dotyczące procesów logistycznych w gospodarstwie. Nowe narzędzie wykorzystuje technologię Bluetooth Low Energy (BLE), czyli tzw. beacony. Są to nadajniki, które można montować na ciągnikach, maszynach i środkach transportowych. Wysyłają one kodowane sygnały odbierane przez anteny zamocowane na maszynach i w miejscach składowania płodów rolnych oraz przez urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety (za pośrednictwem funkcji bluetooth). Za pomocą aplikacji 365ActiveBox zainstalowanej w tablecie lub smartfonie, system beacon rozpoznaje maszyny pracujące na polu oraz środki transportowe dostarczające plony do miejsc składowania. Jednocześnie informacje w sposób ciągły są dostarczane do oprogramowania 365Time na platformie 365FarmNet, gdzie następuje wprowadzenie danych do dokumentacji oraz ich analiza. Rozwiązanie pozwala w pełni kontrolować przepływ ładunków z pola do gospodarstwa i odwrotnie. Jednocześnie kontrolowany jest czas pracy poszczególnych operatorów. Za pomocą specjalnej aplikacji (365 Active App) właściciel gospodarstwa ma podgląd danych na swoim smartfonie lub tablecie. Może on sprawdzić, na którym polu aktualnie znajduje się dany agregat, a zarazem wysyłać polecenia na smartfony operatorów wybranych maszyn. Oferowane przez firmę Claas nadajniki 365ActiveBoxen są umieszczone w wodo- i pyłoszczelnych skrzyneczkach. Nie wymagają zewnętrznego zasilania. Dysponują baterią, której czas pracy jest przewidziany na 2-4 lata. Orientacyjna cena takich urządzeń wynosi 335 euro za 3 sztuki.

ABY ZWIĘKSZYĆ WYDAJNOŚĆ ZBIORÓW

Nową aplikacją jest Fleet View, dostępna jako opcja w kombajnach Lexion i Tucano. Jej zadaniem jest optymalizacja potokowej obsługi kombajnów zbożowych przez środki transportowe. Flet View wskazuje kierowcom kombajny, które wymagają rozładunku w pierwszej kolejności, co redukuje czas oczekiwania maszyny z pełnym zbiornikiem.

Aplikacja jest zintegrowana z systemem Telematics. W związku z tym potencjalni nabywcy Fleet View muszą wcześniej zakupić system telematyczny Claasa. Warunkiem funkcjonowania funkcji jest wyposażenie kombajnu w czujniki wskazujące poziom ziarna w zbiorniku, kwantymetr oraz moduł transmisji. Fleet View obsługuje wyłącznie kombajny marki Claas. Natomiast nie ma ograniczeń w przypadku obsługujących ich środków transportowych. Operatorzy tych ostatnich muszą jedynie posiadać smartfony lub tablety z wgraną aplikacją. Na ekranach tych urządzeń jest wyświetlana informacja o pozycji GPS maszyny, prędkości i kierunku jazdy oraz ilości ziarna w zbiorniku.
Transfer danych z modułu nadawczego kombajnu na mobilne urządzenie odbiorcze operatora następuje za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej. Jednocześnie położenie kombajnów i środków transportowych jest monitorowane w biurze poprzez system Claas Telematics. Dzięki aplikacji Fleet View operatorzy środków transportowych lub kierownicy biura mogą decydować, który kombajn i kiedy powinien być rozładowany. Wymierną korzyścią jest wyższa wydajność zbioru zbóż i lepsze wykorzystanie drogich kombajnów. Korzystanie z Fleet View wymagać będzie opłaty za licencję, która na stan obecny nie została określona przez dystrybutora.

NOWA SZATA SYSTEMU CLAAS TELEMATICS

Kilka nowych rozwiązań zyskał także system Telematics, który służy do zarządzania parkiem ciągników i maszyn w gospodarstwie. Użytkownik programu ma podgląd na aktualną pozycję maszyny oraz jej parametry robocze. Zaktualizowana wersja systemu umożliwia dokumentację czasów przejazdów transportowych maszyn na pole, jak również analizę wybranych okresów czasowych. W przypadku pierwszej funkcji właściciel otrzymuje zapis drogi przebytej przez maszynę podczas przejazdu z jednej lokalizacji na drugą, a także rejestrację czasu przejazdu oraz zużytego paliwa.
Nowa wersja systemu umożliwia przypisywanie do ciągników współpracujących z nimi maszyn, dzięki czemu oprogramowanie może obliczać ich wydajność godzinową, dzienną oraz sezonową (po wpisaniu szerokości roboczej). Ponadto system Telematics umożliwia analizę struktury czasu pracy maszyny podczepionej do ciągnika.

Nowym rozwiązaniem są sygnały alarmowe na mapie, informujące o błędach zaistniałych w maszynie, oraz komunikaty wskazujące konieczność przeprowadzenia okresowych przeglądów. W najnowszej wersji możliwe jest także załadowanie do systemu map konturowych oraz mierzenie odległości na mapach. Od lutego br. do systemu można dołączyć także ładowarki Scorpion, dzięki czemu istnieje możliwość kontroli przebiegu prac rozładunkowo-załadowczych w gospodarstwie.

 

Artykuł ukazał się w kwietniowym numerze miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • SGGW 2017-05-06 22:17:55
    Pozdrawiamy autora tekstu- kochanego, lubianego Pana dr. Jacka. Studenci z SGGW

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.233.242.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.