Już nie tylko zboża czy rzepak rolnicy chcą wysiewać bez orki. Ostatnio do tych roślin dołączyła kukurydza, która jest stosunkowo łatwa w uprawie i dobrze znosi siew w minimalnie przygotowaną glebę. Dlatego przybywa specjalnie wyposażonych siewników, pozwalających zaoszczędzić na przedsiewnej uprawie gleby. Wśród nich jest zmodernizowana polska Omega M, a także ekskluzywny siewnik Maxima GT francuskiej firmy Kuhn.

Uniwersalny podciśnieniowy siewnik pneumatyczny Omega kutnowskiego Rolmaszu, umożliwiający również siew kukurydzy, przeszedł w ubiegłym roku gruntowną modernizację. Najważniejszą wprowadzoną zmianą było powiększenie korpusu sekcji wysiewającej, co pozwoliło zastosować powiększoną tarczę wysiewającą o średnicy 220 mm, z 20, 33 lub 40 otworami o średnicy od 2 do 9 mm. Większe tarcze podnoszą wydajność maszyny, gdyż umożliwiają siew z większą prędkością. W nowej Omedze łatwiejsze jest opróżnianie komory nasiennej z pozostających w niej nasion poprzez uchylną zastawkę. Zmieniono także wentylator, który obecnie ma większą wydajność. Jest on montowany na nowym stojaku, ze zmienionym układem przeniesienia napędu wirnika za pomocą skróconego pasa wieloklinowego. Nowy „kozioł” zawieszenia z ruchomymi, niezależnymi punktami zaczepu ułatwia montaż siewnika na ciągniku. Oprócz tego siewnik ma teraz także nowe znaczniki składane hydraulicznie do pionu, dzięki czemu może wysiewać blisko przeszkód.

Omega może mieć 4, 6 lub 8 sekcji wysiewających nasiona drobne lub grube i wymaga ciągnika o mocy 45, 60 lub 80 KM. W wersji przystosowanej do siewu m.in. kukurydzy może być wyposażona w doglebowy dozownik nawozu, ze zbiornikami ze stali kwasoodpornej lub tworzywa sztucznego. Dozownik ma napęd centralny, rowkowe aparaty wysiewające i osobne redlice do wprowadzania granul nawozu do gleby.

W ramach modernizacji siewnika powstała też Omega M, przystosowana do pracy w trudnych warunkach glebowych. Maszyna w tej wersji wyróżnia się masywną konstrukcją, redlicami talerzowymi oraz nowym układem kopiująco-dogniatającym. Ważna cecha Omegi M to bardzo duży nacisk sekcji, wynoszący 150-170 kg (zależnie od ilości nasion w zbiorniku), który może być dodatkowo zwiększony do ok. 200 kg przez zastosowanie sprężyn dociskowych.

Wśród nowych siewników zagranicznych uwagę zwraca wprowadzony niedawno na nasz rynek uniwersalny pneumatyczny siewnik Maxima GT francuskiej firmy Kuhn. Jest to maszyna przystosowana do pracy w trudnych warunkach, a przy tym wyróżniająca się nowoczesnym wyglądem. Standardowo wersja GT ma redlice talerzowe do siewu kukurydzy (lub innych roślin) również w niewzruszoną glebę. Ułatwia to duży masa sekcji, wynosząca od 120 do 150 kg, zależnie od wyposażenia. Szerokie kółka kopiujące typu Farmflex umożliwiają również siew w glebę po orce, przygotowaną tradycyjnie. Nowa Maxima wyróżnia się bardzo dużymi tarczami wysiewającymi. Mają one średnicę aż 26,5 cm, co pozwoliło zwiększyć prędkość roboczą siewnika, bez pogorszenia dokładności wysiewu. Do zwiększonej wydajności dostosowano też pojemność zbiorników: te na nasiona mają 52 l (dla każdej sekcji), a centralny na nawóz - aż 1350 l. Napełnianie zasobnika nawozu o takiej pojemności jest łatwe dzięki dużemu otworowi zasypowemu, o szerokości 70 cm, zamykanemu pokrywą. Dzięki temu nawóz można uzupełniać szybko np. z big-bagów lub za pomocą dodatkowego przenośnika ślimakowego z koszem. Siewnik nawozowy ma oprócz tego pneumatyczne wspomaganie transportu granul do redlic dozujących, co zapobiega zapychaniu przewodów. W wyposażeniu dodatkowym jest także dozownik mikrogranulatów (pestycydów).

Wydajna i prosta w obsłudze Maxima GT może mieć 4, 5 lub 8 sekcji zamontowanych na ramie sztywnej. Siewniki 6-rzędowe mogą mieć ramę rozsuwaną teleskopowo. W tej wersji siewnika szerokość transportowa wynosi 3,35 lub 3 m.

Źródło: "Farmer" 06/2005