Agregaty uprawowo-siewne o szerokości 3 m powinny zadowolić swoją wydajnością właścicieli kilkudziesięciohektarowych gospodarstw. Oferta tych maszyn jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem typów połączenia części uprawowej i siewnej (łączone za pomocą hydropaku lub nabudowywane), elementów uprawowych, jak i technologii siewu. Podobnie jak w ofercie nowych maszyn, tak i wśród używanych znajdziemy zarówno agregaty z narzędziami uprawowymi biernymi, jak i bronami aktywnymi, w których skład wchodzą siewniki mechaniczne bądź pneumatyczne. Poszczególne rozwiązania charakteryzują też różne poziomy cen zakupu, jednak sam koszt kupna nie powinien być najważniejszym kryterium determinującym wybór maszyny. Bardzo istotne jest dostosowanie agregatu do warunków gospodarstwa: specyfiki gleb, wielkości pól oraz posiadanego ciągnika.

AGREGATY BIERNE

Najprostszym i jednocześnie najtańszym agregatem uprawowo-siewnym jest kultywator z wałem uprawowym, zagregowany z siewnikiem mechanicznym. Kultywator zwykle jest zaopatrzony w 2 bądź 3 rzędy sprężynowych zębów. Narzędzie sprawdza się w doprawianiu gleb o lekkiej i średniej zwięzłości. Do prawidłowej pracy wymaga prędkości przejazdowych do kilkunastu km/h. W takich maszynach najczęściej spotykane są wały strunowe i rurowe, dzięki czemu cała konstrukcja jest lekka i nie potrzebuje ciągnika o mocnym podnośniku. Trzeba jednak pamiętać, że wały strunowe są przeznaczone na gleby lekkie, gdzie nie ma potrzeby mocnego zagęszczania ziemi i rozbijania brył. Dużą ich zaletą jest to, że gleby nie pcha się przed nim, jak może mieć to miejsce w przypadku pracy z wałami o pełnej konstrukcji. Ważne jest jednak to, aby średnica wału była możliwie duża.

Na rynku jest sporo konstrukcji tego typu od skandynawskich producentów. Często spotykanymi są na przykład agregaty uprawowe Doublet-Record i siewniki Fiona, Nordsten bądź Stegsted. Agregat uprawowo-siewny o 3 m szerokości roboczej, zbudowany z kultywatora Doublet-Record z wałem stunowym oraz siewnikiem Nordsten, który znaleźliśmy w jednej z firm zajmujących się handlem maszynami używanymi, został wyceniony na 12,5 tys. zł. Agregat ma w wyposażeniu hydropak oraz sterownik pozwalający na zakładanie ścieżek technologicznych. Maszyna jest z 1999 r. i jest w bardzo dobrym stanie technicznym - nie potrzebuje wkładu finansowego, aby można było wdrożyć ją do pracy. Za 13 tys. zł znaleźliśmy agregat uprawowo-siewny składający się z kultywatora Double-Record współpracujący z siewnikiem Fiona, wyprodukowany w 1995 r. Agregat wyposażony jest w dwa rzędy sprężynowych zębów i wał spiralny. Narzędzie ma sterowane hydraulicznie znaczniki, a także komputer do zakładania ścieżek technologicznych i oświetlenie robocze.

AKTYWNA UPRAWA

Agregaty aktywne są zazwyczaj wyposażone w brony wahadłowe bądź wirnikowe. Pierwsze z nich powoli odchodzą do lamusa, bo przestały być już produkowane, jednak wiele używanych maszyn ma je w swoim wyposażeniu. Brony wirnikowe to obecnie podstawowe rozwiązanie w owych agregatach aktywnych. Podobnie jak brony wahadłowe sprawdzają się na glebach z tendencją do zbrylania, takich jak gliny i iły. Nie jest to natomiast narzędzie na lekkie gleby, ponieważ niekorzystnie działa na ich strukturę, rozbijając nadmiernie agregaty glebowe (gruzełki).

Podczas wybierania agregatu aktywnego, pamiętajmy, że brona bronie nierówna. Przykładowo agregat z broną aktywną może ważyć 1,3, jak i 2,5 t. Niektórzy producenci oferują bowiem kilka wersji, dostosowanych na różne typy gleb (lekkie, ciężkie, bardzo zwięzłe). Różnią się one między sobą masywnością poszczególnych elementów konstrukcyjnych i roboczych, co przekłada się na wagę całego narzędzia. Może więc się okazać, że lekki, 100-konny ciągnik nie będzie w stanie sprawnie pracować z 3-metrowym agregatem.

Popularną na rynku wtórnym broną wahadłową jest Amazone RE-Vario 301, która wraz z siewnikami mechanicznymi tworzy agregaty sprawdzające się na glebach średnio zwięzłych. Wśród ogłoszeń znaleźliśmy zestaw z 2013 r. składający się z takiej właśnie brony, wału Packera i siewnika Amazone D9 za 28,9 tys. zł. Jak zapewnia sprzedający, świeżo sprowadzona z Niemiec maszyna jest w świetnym stanie technicznym i wizualnym. W jej wyposażeniu znajduje się sterownik dający możliwość łatwego zakładania ścieżek technologicznych, hydropak oraz wałek przekaźnika mocy. Za niemal 10 tys. zł mniej można kupić zestaw z podobnym wyposażeniem, lecz starszy o 8 lat i z siewnikiem Amazone D8, a więc poprzedniej generacji.

AGREGATY Z BRONĄ WIRNIKOWĄ

Najpopularniejsze aktywne agregaty uprawowo-siewne wśród maszyn używanych to połączanie brony wirnikowej, wału Packera i siewnika mechanicznego. Możemy wśród nich znaleźć kompaktowe konstrukcje z siewnikiem nadbudowanym, jak np. agregat uprawowo-siewny Rabewerk z siewnikiem Fiona Astra S.C. z 2003 r. za 28 tys. zł. Opisywany egzemplarz ma wymienione zęby brony aktywnej, co daje oszczędność ok. 1 tys. zł na ich zakupie. Zaletami konstrukcji nabudowanej jest przede wszystkim umiejscowienie skrzyni blisko ciągnika, dzięki czemu obciążenie TUZ jest mniejsze, przez co również wymagania co do masy czy jego dociążenia będą mniejsze niż w przypadku siewników umieszczanych na agregacie uprawowo-siewnym za pomocą hydropaku.

Prócz wałów Packera dość popularne są również wały oponowe. Przykładem jest Amazone RPD 301 z nabudowanym siewnikiem. Egzemplarz z 2008 r., niewymagający nakładów finansowych, kosztuje 19,5 tys. zł. Koszt zakupu tego konkretnego egzemplarza znajduje się w środku stawki oferowanych maszyn tego modelu, bowiem Amazone RPD 301 z wałem oponowym to wydatek rzędu 15-24 tys. zł.

INNE AGREGATY

W zestawach uprawowo-siewnych mogą być też siewniki pneumatyczne. Popularne są przede wszystkim serie Accord firmy Kverneland, które cechują się stosunkowo dużymi zbiornikami na materiał siewny (w przypadku Accorda DA o szerokości 3 m jest to 750 l) i jednocześnie zwartą budową. To dzięki zamontowaniu zbiornika bezpośrednio nad sekcją uprawową. Przykładowo, agregat uprawowo-siewny Kverneland Accord DA z 2006 r., sprzedawany przez pierwszego właściciela, wyposażony w bronę aktywną oraz wał Packera, wyceniony został na 39 tys. zł.

Chcąc kupić używany agregat uprawowo-siewny z siewnikiem pneumatycznym, oprócz stanu elementów roboczych, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wentylator. Takie elementy jak łożyska czy paski zwykle nie są drogie w zakupie, jednak ich awaria podczas pracy uniemożliwi siew. Ważne, aby przewód biegnący od wentylatora do rozdzielacza był oryginalny oraz w dobrym stanie. Tani zamiennik może szybko się rozpaść pod wpływałem promieniowania UV.

Oprócz agregatów zawieszanych na rynku wtórym można znaleźć także maszyny półzawieszane. Z racji znacznej długości zestawu są one niezbyt zwrotne i nie sprawdzają się na małych polach, gdzie trzeba często zawracać. Są jednak bardzo stabilne w transporcie i nie wymagają do współpracy dociążonego traktora, tak jak musi to być w przypadku maszyn zawieszanych na TUZ. Przykładem takiej maszyny jest agregat uprawowo-siewny Unii Group Idea z półzawieszanym agregatem uprawowym Mars XXL. Przykładowy egzemplarz z 2006 r., składający się z dwóch wałów oponowych, dwurzędowej brony talerzowej oraz siewnika z redlicami talerzowymi kosztuje 35,5 tys. zł. Maszyna została wyposażona w elektryczne sterowanie pozwalające na tworzenie ścieżek technologicznych oraz hydraulicznie rozkładane znaczniki. Agregat - w porównaniu z wcześniej prezentowanymi konstrukcjami - jest stosunkowo drogi, ale trzeba pamiętać, że jest on przeznaczony dla dużych gospodarstw, wymagających wydajnych maszyn zdolnych do pracy z dużymi prędkościami oraz sprawdzających się przy uprawie uproszczonej.

JEŚLI MAMY JUŻ SIEWNIK

Jeśli mamy już 3-metrowy siewnik, możemy dokupić sam agregat uprawowy. Ciekawą ofertą, jaką znaleźliśmy wśród internetowych ogłoszeń, jest narzędzie uprawowe za 6,8 tys. zł, składające się z 2-belkowego kultywatora z wałem strunowym. W wyposażeniu ma ono oczywiście niezbędny hydropak. Natomiast za 8 tys. zł można kupić podobny agregat uprawowy, który różni się od opisanego powyżej tym, że narzędziem doprawiającym jest cięższy wał Packera.

Można kupić również agregat uprawowy składający się z brony wahadłowej i wału Packera. Wśród ogłoszeń znaleźliśmy m.in. egzemplarz modelu Amazone RE-Vario 301 z wałem Packera wyceniony na 11,5 tys. zł. Opisywana maszyna jest z 1995 r. i ma w wyposażeniu hydropak, a noże są zużyte jedynie w około 10 proc. Nie jest też problemem znalezienie tańszego egzemplarza takiego agregatu z hydropakiem, nawet za 5-7 tys. zł, ale w gorszym stanie technicznym.

PODSUMOWANIE

Decydując się na zakup używanego agregatu uprawowo-siewnego, warto przyjrzeć się maszynom renomowanych marek, które mimo upływu wielu lat często są w dobrym stanie technicznym i nie ma problemu z dostępem do nich części zamiennych zarówno oryginalnych, jak i zamienników. 3-metrowy, bierny agregat uprawowo-siewny popularnej marki, w dobrym stanie technicznym można kupić już za ok. 12 tys. zł, natomiast agregat z broną aktywną to wydatek rzędu 20 tys. zł i więcej.

 

Artykuł ukazał się w marcowym numerze miesięcznika "Farmer"