Na konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL podkreślał, że w większości województw kilka dni temu rozpoczęły się żniwa.

- Żniwa to okres, który nie zna czegoś takiego jak wolna niedziela i jak zamknięte sklepy. A słyszę na przykład z województwa kujawsko-pomorskiego i ze swojego zachodniopomorskiego, że ci, którzy oferują części do maszyn, kombajnów, traktorów, boją się otwierać w niedziele swoje sklepy ponieważ boją się kontroli i kar, które mogą mieć ze strony tych, którzy takie kary mogą im nałożyć - powiedział poseł Rzepa.

Zaapelował, by sklepy z asortymentem potrzebnym w czasie żniw były dla rolników otwarte. "Oraz by nikt w stosunku do tych, którzy będą chcieli pomóc rolnikom, w stosunku do właścicieli tych sklepów nie wyciągał konsekwencji" - zaznaczył poseł ludowców.

Rzepa skierował też apel do służb, a przede wszystkim do policji. - Bo zdarzało się w poprzednich latach, że niestety ktoś zawiadomił policję, że kombajnista po godzinie 22 zakłóca ciszę, ponieważ na polach trwają żniwa - powiedział poseł PSL.

Wyraził nadzieję, że do takich sytuacji w tym roku nie będzie dochodziło. - A służby będą rozsądne, bo wiedzą, że w czasie żniw chwyta się każdą chwilę, każdy moment, bo ta pogoda bardzo zmienna, bardzo nieprzewidywalna powoduje, że trzeba zbierać plony - dodał poseł PSL.