PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rolowanie w stałym rozmiarze – przegląd pras

Autor:

Dodano:

Tagi:

Wśród pras stałokomorowych największe różnice między modelami dotyczą budowy komory prasowania. Przyglądając się poszczególnym maszynom bliżej, znaleźliśmy więcej różnic.Prasy rolujące ze stałymi komorami prasowania to najczęstszy wybór wśród polskich rolników. Decyduje o tym przede wszystkim niższy koszt zakupu w porównaniu z maszynami zmiennokomorowymi. Niższa cena wynika głównie z prostszej konstrukcji maszyn stałokomorowych w porównaniu do ich zmiennokomorowych odpowiedników. Mniej skomplikowana budowa sprawia, że powinny być one także mniej awaryjne i tańsze w eksploatacji. Wadą maszyn stałokomorowych jest niższy stopień zgniotu niż w przypadku pras ze zmienną wielkością komory prasowania oraz pozostawianie dość luźnego rdzenia beli, co jest niekorzystne w przypadku produkcji kiszonki. Ta ostatnia cecha przy prasowaniu słomy bądź siana może być jednak uznana za pożądaną, zwłaszcza gdy zwijany materiał nie jest idealnie suchy - miękki rdzeń daje większą możliwość odparowania wilgoci z wnętrza beli. Z nierównomiernym zagęszczeniem beli wiąże się jeszcze jedna niekorzystna cecha, jaką jest nierówne obciążenie ciągnika - przy napełnianiu komory przez większość czasu zapotrzebowanie na moc jest stosunkowo małe, ale drastycznie rośnie w końcowej fazie formowania balotu i podczas jego owijania sznurkiem czy siatką.

Prasy stałokomorowe mogą mieć różnie zbudowane komory prasowania. Najczęściej spotykana jest konstrukcja walcowa. Jej zalety to bardzo dobre zwijanie wilgotnej zielonki i niska awaryjność. Najczęściej wymienianą wadą są problemy z formowaniem suchego materiału, zwłaszcza słomy. Jeśli zamierzamy wykorzystywać prasę do tego ostatniego celu, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednio "agresywne" wytłoczenia walców lub specjalnie naspawanych wypustów, które mają ograniczyć poślizg.

Drugim z najczęściej spotykanych rozwiązań jest komora łańcuchowa. Jej zaletą jest uniwersalność przejawiająca się bardzo dobrym zwijaniem wilgotnej zielonki oraz suchej słomy. Prasy łańcuchowe mają też dość prostą konstrukcję oraz korzystną cenę zakupu. Niestety, ten typ prasy jest też najbardziej narażony na uszkodzenia ze względu na łańcuchy, które łączą funkcję elementów napędowych i roboczych.

Przy zwijaniu bel z przeznaczeniem na kiszonkę bardzo ważne jest jak największe zagęszczenie materiału, w czym pomaga zespół docinający. Standardowo składa się on z rotora i kilkunastu lub nieco ponad dwudziestu noży. Przy zakupie takiej maszyny warto zwrócić uwagę na możliwość opuszczania podłogi pod rotorem, co ułatwia usunięcie ewentualnych zatorów.

Przyjrzeliśmy się stałokomorowym prasom rolującym wyposażonym w zespół tnący w barwach czołowych producentów.

CLAAS

W przypadku Claasa dostępnych jest 7 modeli stałokomorowych pras rolujących Rollant. 6 z nich ma komory prasowania zbudowane z 16 walców z wytłoczonym żebrowaniem. Jedynie Rollant 620 formujący bele o średnicy 1,5 m ma o jeden element formujący więcej. Wszystkie prasy niemieckiego producenta dostępne są z systemem cięcia RotoCut. Złożony jest on z rotora oraz zespołu noży, których liczba w zależności od modelu waha się między 14 a 25 sztukami.

Ciekawym rozwiązaniem w prasach Claas jest system MPS. Składa się on z zespołu 3 walców, które na początku tworzenia każdej beli wnikają do wnętrza komory prasowania. Dzięki temu balot jest zagęszczany już od średnicy 0,9 m aż do uzyskania pełnych rozmiarów - wraz z napełnianiem się komory zwijania zespół walców wycofuje się na początkową pozycję, cały czas zagęszczając tworzącą się belę. W modelu Rollant 455 montowana jest wersja tego systemu z regulacją siły działania z kabiny ciągnika za pośrednictwem terminalu Claas Communicator.

Warto wspomnieć również o sposobie blokowania tylnej klapy w prasach Rollant 454 i 455. Klapa blokowana jest przez siłowniki hydrauliczne i może poruszać się wraz z powiększającą się belą. Pozwala to na niewielką regulację średnicy beli w zakresie od 1,25 do 1,35 m.

JOHN DEERE

Producent zielonych maszyn z jelonkiem w logo oferuje stałokomorowe prasy serii F400. Dwa modele z tej serii wyposażane są w noże. Model F441M może mieć ich 13 (dostępna jest też wersja bez docinacza), natomiast F441R wyposażony jest w 13 lub 25 ostrzy. Ten ostatni standardowo, a model F441M w wersji z nożami mają także seryjnie montowaną opuszczaną podłogę pod rotorem.

Wymienione modele mogą mieć różne komory prasowania. 441M jest wyposażony w 7 walców oraz tylny przenośnik z 32 wzmocnionymi listwami. Model z literą "R" na końcu ma komorę całkowicie walcową. Standardowo komora jest tutaj wyposażona w 17 walców z "agresywnymi" wytłoczeniami ułatwiającymi obracanie powstającej beli. Łożyska walców są smarowalne i mają zabezpieczenie w postaci obudowy z potrójną szykaną zabezpieczającą przed dostawaniem się do nich zwijanego materiału i brudu.

Podbieracz ma konstrukcję krzywkową i szerokość 2 lub 2,2 m. Jego pneumatyczne koła podporowe standardowo są sztywne, ale za dopłatą mogą być zastąpione samonastawnymi.

KRONE

Krone ma w swojej ofercie 2 serie pras rolujących, w których znajdziemy maszyny stałokomorowe wyposażone w docinacz. W prasach tego producenta zielonka bądź inny materiał objętościowy zbierana jest za pomocą bezkrzywkowego podbieracza EasyFlow, który w porównaniu z tradycyjnie stosowanymi podbieraczami krzywkowymi ma mniej ruchomych elementów. Producent przekonuje, że dzięki temu jest mniej zawodny i łatwiejszy w konserwacji. Cechą charakterystyczną pras Krone jest bardzo niskie zapotrzebowanie na moc (rzędu 50-55 KM) deklarowane przez producenta.

Fortima to seria pras z łańcuchowo-listwową komorą prasowania. Jeden z trzech dostępnych w jej ramach modeli F 1250 ma stałą komorę zwijania. Interesujący w przypadku tej prasy jest system oplotu sznurkiem. Napędza go silniczek elektryczny, a do obwiązywania beli wykorzystuje jednocześnie aż 4 sznurki, dzięki czemu czas przestojów koniecznych na wykonanie tego zadania jest znacznie skrócony. Rzadko spotykaną u innych producentów opcją jest możliwość zastosowania układu jezdnego typu tandem. Znacząco zmniejsza on nacisk na glebę i może być bardzo przydatny np. na podmokłych łąkach.

Do najbardziej zaawansowanych technicznie pras Krone należy seria Comprina, w ramach której dostępny jest stałokomorowy model F 125. Pozwala on uzyskać bele o stałej średnicy 1,25 m. W przypadku tej maszyny zastosowano nietypowe rozwiązanie: konstrukcyjne komory. Za zwijanie materiału odpowiadają w niej pasy gumowo-tkaninowe połączone poprzecznymi, metalowymi prętami. Według producenta taka konstrukcja ma zapewnić wysoką gęstość bel oraz bezproblemową pracę bez ślizgania się nawet bardzo suchego materiału. Uchwyty prętów znajdują się w gumowym profilu pasów i są przykręcone w tulejkach. Tulejki spełniają rolę elementu dystansowego oraz pozwalają na mocne zainstalowanie i zabezpieczenie nakrętek.

KUHN

W barwach Kuhna dostępne są 3 modele pras rolujących ze stałą komorą zwijania i systemem tnącym. Ich komory prasowania formują bele o średnicy 1,25 i szerokości 1,22 m. Wszystkie maszyny wyposażone są w podbieracz o szerokości 2,3 m oraz walce PowerTrack z wytłoczonym żebrowaniem, które mają ograniczyć ślizganie się zwijanego materiału. Model FB 2135 ma 14 walców, a FB 3130 i FB 3135 - 18.

Modele FB 3130 i FB 3135 standardowo wyposażone są w system centralnego smarowania łańcuchów. Za dopłatą może być również dodany centralny system smarowania łożysk. W przypadku FB 2130 automatyczne smarowanie łańcuchów wymaga dopłaty.

W modelu FB 2130 standardowo producent oferuje mechanizm wiązania sznurkiem - obwiązywanie siatką stanowi opcję. W dwóch pozostałych modelach jest odwrotnie - to obwiązywanie siatką jest standardem. Niezależnie od wyboru jednej z tych możliwości dzięki umiejscowieniu mechanizmów z przodu maszyn proces wiązania lub obwiązywania jest widoczny z kabiny ciągnika.

McHALE

Irlandzki producent McHale ma w swojej ofercie 2 prasy stałokomorowe wyposażone w noże. Obie posiadają komory zwijania o średnicy 1,25 m i szerokości 1,23 m. Mają one konstrukcję walcową, a ich seryjne wyposażenie obejmuje między innymi opuszczaną podłogę rotora. Różnice między dwoma modelami polegają na zróżnicowaniu ich wyposażenia - prostszy model F 5500 ma 15 ostrzy, natomiast bogatsza wersja F 5600 ma ich 25. Zautomatyzowane u niego jest również opuszczanie podłogi, a w standardzie znalazł się jeszcze m.in. automatyczny tryb sterowania tylną klapą czy ustawianie gęstości beli z kabiny ciągnika. Do sterowania tymi i innymi funkcjami wykorzystywany jest seryjny panel ExpertPlus z dużym wyświetlaczem.

NEW HOLLAND I CASE IH

New Holland oferuje trzy serie pras stałokomorowych, gdzie w każdej występuje jeden model z docinaczem. Dwa z tych modeli mają swoje odpowiedniki pod marką Case IH. Najprostsze prasy New Holland to seria BR z łańcuchowo-prętową komorą zwijania. Cechą charakterystyczną jest łączona technologia komory zwijania - w przypadku modelu BR 155 występuje 7 rolek i 28 modułów łańcuchowo-prętowych. Prasa jest wyposażona w 14 zabezpieczonych sprężynowo noży systemu cięcia CropCutter.

Powyższy system znajduje się także w wyposażeniu prasy BR6090, której odpowiednikiem w barwach Case IH jest RB 344. Komora prasowania tego modelu ma konstrukcję łańcuchowo-prętową. Ciekawym elementem jest zespół podawania materiału owijającego. Ze względu na kształt producent nazywa go "kaczym dziobem". Mimo prostej konstrukcji pozwala on na użycie do owijania sznurka, siatki lub folii. Ten ostatni materiał jest o tyle godny uwagi, że pozwala na lepsze zabezpieczenie bel przed warunkami atmosferycznymi, co jest szczególnie istotne np. gdy bele słomy przechowujemy "pod chmurką". Stosując folię do obwiązywania, można również ograniczyć ilość folii kiszonkarskiej potrzebnej do owinięcia bel przeznaczonych na zakiszenia.

Sterowanie prasą oraz kontrola jej funkcji odbywają się za pomocą systemu Bale Command Plus. W jego skład wchodzi wskaźnik kształtu beli, który informuje o równomierności napełniania komory zwijania, w postaci prostego wykresu. Dzięki temu operator może korygować tor jazdy, uzyskując idealne bele.

W trzecim modelu spełniającym nasze kryteria Roll Baler 125 (Case IH 545) za formowanie balotów odpowiada 18 walców o średnicy 20 cm. Po uformowaniu beli do jej owinięcia w tym modelu prasy da się użyć jedynie siatki. W przypadku zablokowania zwijanego materiału można opuścić podłogę pod rotorem o 12 cm z przodu i 6 cm z tyłu. Możliwe jest również hydrauliczne wysprzęglenie napędu rotora.

Warta uwagi jest również możność automatycznego schowania noży w przypadku tworzenia ostatniej warstwy beli. Pozwala to lepiej scalić balot i uzyskać jego gładszą powierzchnię, która lepiej chroni przed warunkami atmosferycznymi.

UNIA GROUP

W ofercie Unii znajdziemy dwa modele pras stałokomorowych z docinaczem. Obie wyposażone są w podbieracz o szerokości 2,1 m z palcami ustawionymi w 5 rzędach i ogumionymi oraz (za dopłatą) skrętnymi kołami kopiującymi. Przed podbieraczem porusza się rolka dogniatająca, która ułatwia chwytanie materiału przez jego palce. Dalej zbierany surowiec trafia do wykonanego ze stali Hardox rotora i zespołu 14 noży, z których każdy jest indywidualnie zabezpieczony sprężynowo. W razie zapchania napęd rotora może być rozłączony, a podłoga pod nim opuszczona, co powinno pomóc udrożnić przepływ materiału.

Różnica pomiędzy wymienionymi modelami pras opiera się przede wszystkim na innej budowie komór zwijających. Model DF 1,8 Dd to prasa w pełni walcowa, natomiast DF 1,8 Vd to konstrukcja łańcuchowo-walcowa. Pierwsza z nich ma 17 walców profilowanych, natomiast druga 8 walców w stałej części prasy oraz łańcuchy z poprzecznymi prętami w klapie. Producent zadbał o wysoką jakość podlegających dużym obciążeniom prętów, wykonując je ze stali chromowo-wanadowej. Klapa zamykająca komorę zwijania jest wyposażona w blokadę mechaniczną. Aby nie było problemu z zamykaniem klapy, z tyłu maszyny znalazła się rampa wyładowcza, która wytacza bele poza zakres jej ruchu.

Codzienną obsługę obu modeli pras ułatwia system automatycznego smarowania łańcuchów oraz centralny punkt smarowania łożysk, który za dopłatą może być zastąpiony systemem automatycznym. Standardowo bele obwiązywane są siatką, ale opcjonalnie można wybrać też obwiązywanie sznurkiem (system podwójny).

SIPMA

Lubelska Sipma oferuje dwa modele pras stałokomorowych wyposażonych w zespół tnący. PS 1315 Huzar ma łańcuchową komorę zwijania tworzącą bele o średnicy 130 cm. Mniejszą o 5 cm średnicę mają bele zwijane przez całkowicie walcowy model PS 1235 Pionier. Walce, z których zbudowana jest jego komora, mają średnicę 232 mm i są karbowane.

W przypadku obu modeli surowiec zbierany jest z pola przez 2-metrowy podbieracz z pneumatycznymi kołami podporowymi i rolką dogniatającą. Trafia on do zespołu podająco-rozdrabniającego zbudowanego z rotora i 11 hydraulicznie załączanych ostrzy, zabezpieczonych sprężynowo przed uszkodzeniem. Klapa komory zwijania ma zsynchronizowaną blokadę mechaniczną, która według producenta zapewnia jednoczesne zamknięcie dwóch zamków komory, co ma być gwarancją uzyskania odpowiedniego zagęszczenia beli.

Wyposażenie standardowo obejmuje m.in. komputer pokładowy, obwiązywacz siatką, automatyczne smarowanie łańcuchów i listwy grupujące punkty smarne łożysk.

PODSUMOWANIE

Oferta pras stałokomorowych jest bardzo szeroka. Producenci proponują różne rozwiązania, które jednak dążą do tego samego celu - wytworzenia jak najbardziej zagęszczonych i idealnie uformowanych bel. Wybór konkretnego modelu powinien zależeć od materiału, który będziemy zbierać. Jeśli będzie to głównie zielonka przeznaczona do zakiszania, warto sięgnąć po prasy walcowe, które pozwolą na dobre zagęszczenie surowca i nie wymagają zbyt dużej mocy ciągnika. Jeśli jednak prasa ma służyć także do zbioru słomy, lepiej zdecydować się na model z łańcuchową komorą zwijania. Tego typu prasy nie mają problemów ze zwijaniem suchego materiału. Poradzą też sobie z zielonką.

Jeśli prasa, którą zamierzamy kupić, jest oferowana w wersjach z różną liczbą noży, warto zdecydować się na ich jak największą ilość. Pozwoli to na lepsze rozdrobnienie zielonki, a tym samym efektywniejsze zagęszczenie zbieranego materiału. Spośród wyposażenia dodatkowego szczególnie warto polecić systemy automatycznego smarowania, które zmniejszą czas konieczny na konserwację prasy w intensywnym okresie zbiorów. Ze względu na dość dużą masę pras rolujących przydatne mogą być też szerokie opony, które pozwolą ograniczyć niekorzystne ugniatanie gleby.

Artykuł ukazał się w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Farmer"

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.153.100.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.