PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sita w kombajnach zbożowych

Sita w kombajnach zbożowych
Sito wysokiej wydajności to nowość w ofercie zarówno producentów kombajnów, jak i sit. Na zdjęciu sito LDW produkowane przez firmę Osko-Plast

Jednym z najważniejszych elementów kombajnu zbożowego są sita. To na nich odbywa się oczyszczanie zbieranych przez maszynę nasion. W artykule przedstawiamy przegląd rozwiązań w tym zakresie oferowanych zarówno przez producentów kombajnów, jak i producentów niezależnych.Jedną z najważniejszych czynności wykonywanych przez kombajn zbożowy jest oczyszczanie zebranych nasion. Odpowiada za to przede wszystkim kosz sitowy, który jest wyposażony w sito górne i dolne. W dużym skrócie i uproszczeniu opiszemy proces czyszczenia. Cały kosz sitowy porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym, w niektórych zaawansowanych rozwiązaniach kosz sitowy jest wprawiany w ruch oscylacyjny. Zasada działania wydaje się prosta. Strumień powietrza wytwarzany przez wentylator przepływa przez sita od ich dolnej strony i unosi ze sobą część plew i drobnych kawałków słomy, z którymi zmieszane jest na tym etapie ziarno. Niedomłoty wraz z oczyszczonymi nasionami spadają na dolne sito. Tutaj następuje oddzielenie ziaren od niedomłotów, które transportowane są odpowiednim przenośnikiem z powrotem do młocarni. Oczyszczone nasiona są kierowane do zbiornika ziarna.

Dzięki odpowiedniemu doborowi sit i ich prawidłowemu ustawieniu możemy oczyszczać zbierany materiał z pełną wydajnością. Przy dobraniu nieodpowiednich parametrów pracy będziemy zmuszeni pracować wolniej lub zbierać ziarno bardziej zanieczyszczone plewami i słomą. Producenci kombajnów oferują różne rodzaje sit, dzięki którym poradzimy sobie ze zbiorem każdej rośliny. Natomiast jeśli jakiś użytkownik chciałby wymienić w swoim kombajnie sita na nowe lub bardziej wydajne dla danego gatunku rośliny lub specjalnie dostosowane do zbioru niepopularnej rośliny, wtedy ze swoją ofertą przychodzą w sukurs polscy producenci sit. Ich oferta to również ukłon w stronę właścicieli starszych konstrukcji kombajnów. Okazuje się, że nawet w przypadku bardzo leciwych maszyn nie powinno być problemu z wymianą zużytych l ub uszkodzonych sit.

SITA OTWOROWE

Jest to najstarszy rodzaj sit dostępnych w kombajnach zbożowych i jednocześnie są to sita najprostsze. Ich powierzchnia ma szereg otworów o określonej średnicy, przez które przesiewane są nasiona. Te o prostej budowie są gładkie, te bardziej zaawansowane mają otwory które są lekko poniżej powierzchni górnej sita co ułatwia przesiewanie. Te najbardziej zaawansowane mają dodatkowe elementy np. w postaci łańcuszków, które czyszczą dodatkowo powierzchnię sita. Zaletą sit otworowych jest dokładne oczyszczanie zbieranych nasion i zdolność do pracy, kiedy zbierany plon jest wilgotny. Takie sita są po prostu mniej podatne na zapychanie. Wadą jest konieczność posiadania sit w rozmiarach dopasowanych do zbieranych nasion, bo sita wykorzystywanego przy zbiorze kukurydzy nie można wykorzystać do zbioru rzepaku. Wadą jest także dość mała wydajność przesiewania. Kiedyś takie sita były powszechnie spotykane w kombajnach zarówno jako dolne i górne, obecnie są oferowane jako opcja wyposażenia - raczej jako sito dolne. Nadają się do zbioru każdego rodzaju roślin od maku czy koniczyny po kukurydzę czy bobik - oczywiście, po dobraniu odpowiedniego rozmiaru otworu do danych nasion. Takie sita otworowe ma w swojej ofercie m.in. koncern AGCO, który w kombajnach Fendt i Massey Ferguson oferuje je w rozmiarach od 2,5 do 20 mm jako opcję. Natomiast Deutz-Fahr zaleca sita otworowe w rozmiarach 15-18 mm jako sita dolne przy zbiorze kukurydzy. Również Claas ma w swojej ofercie sita otworowe. Instrukcja obsługi kombajnu Lexion zaleca je jako sita górne przy zbiorze kukurydzy (szczególnie jeśli jest mokro podczas zbiorów) natomiast przy zbiorach innych roślin sugeruje, aby stosować je jako sita dolne.

Tak wygląda sito otworowe do zbioru kukurydzy z dodatkowymi łańcuchami czyszczącymi umieszczonymi przez producenta sit
Tak wygląda sito otworowe do zbioru kukurydzy z dodatkowymi łańcuchami czyszczącymi umieszczonymi przez producenta sit

SITA ŻALUZJOWE

Występują również pod nazwą sita blaszkowe lub sita lamelkowe. Ich budowa jest dużo bardziej skomplikowana od sit otworowych, bowiem na ramce w równych odstępach rozmieszczone są druty, do których przymocowane za pomocą procesu zgrzewania są lamelki o różnych kształtach. Można zmieniać kąt otwarcia lamelek. Im bardziej otworzymy sita, tym bardziej mogą one przesiać materiał o większej średnicy. Zaletą takich sit jest ich duża uniwersalność, gdyż używając jednego rodzaju sit jesteśmy w stanie zbierać różne gatunki roślin - wystarczy tylko odpowiednio je wyregulować. W sitach żaluzjowych występuje kilka rodzajów lamelek, a ich rozstaw (odległość od drutu do drutu) może się różnić pomiędzy poszczególnymi modelami. I tak jedną z najstarszych konstrukcji jest sito ze szczeliną do ziarna, obecnie jest ono coraz mniej spotykane w nowych kombajnach. Dobrze sprawuje się przy zbiorze zbóż oraz wszystkich roślin drobnonasiennych, ale ma mniejszą w porównaniu do nowocześniejszych rozwiązań wydajność czyszczenia. Rozstaw lamelek wynosi 1 1/8 cala (").

Kolejnym rodzajem jest sito ze szczeliną Closza. Występuje ono w rozstawie 1 1/8" oraz 1 5/8" (wycięcie lamelki wynosi 10 lub 22 mm) i jest jednym z najbardziej uniwersalnych sit, gdyż przy odpowiednim ustawieniu poradzi sobie z oczyszczeniem nasion roślin zarówno takich jak rzepak, jak i kukurydza. Swój kres, co podkreślali nam przedstawiciele producentów kombajnów, takie sito osiąga w zasadzie dopiero przy pracy w mokrej kukurydzy, kiedy to zwyczajnie potrafi się zapchać. W tym celu (do pracy z mokrą kukurydzą) zostało więc stworzone sito ze szczeliną do kukurydzy. Rozstaw drutów wynosi w nim 1 5/8", a lamelki są bardzo wycięte na głębokość 32 lub 39 mm, tak że nawet w przypadku małego otwarcia sit całość przesiewa zbierane nasiona i jednocześnie nie zapycha się resztkami osadek czy grubymi kawałkami słomy kukurydzianej. Takie sita oferuje jako podstawowe wyposażenie kombajnów m.in. Rostelmach, który dodatkowo na jednym sicie stosuje różne długości lamelek, dzięki czemu - jak twierdzi - sita mogą wydajniej pracować przy mniejszej sile wiatru. Z kolei firma Deutz-Fahr do zbioru zbóż poleca sita żaluzjowe o rozstawie 1 5/8" jako sito górne, a 1 1/8" jako sito dolne. Natomiast dla kombajnów pracujących w kukurydzy zaleca sito z lamelkami do kukurydzy.

W kombajnach Axial Flow kupujący mają do wyboru kilka rodzajów sit. Jednak jak mówią przedstawiciele firmy Case IH, klienci w praktyce decydują się albo na sita o szczelinie 1 1/8", jeśli kombajn ma zbierać głównie zboża, lub sita o szczelinie 1 5/8", jeśli kombajn ma pracować głównie w kukurydzy. Część klientów zbiera kukurydzę, używając tylko jednego górnego sita - jednak producent nie zaleca pracy w takiej konfiguracji. Z kolei New Holland w swoich kombajnach standardowo stosuje sita żaluzjowe górne w rozmiarze 1 5/8", a dolne w rozmiarze 1 1/8". Jak podkreśla producent, są to sita uniwersalne. Do zbioru wilgotnej pszenicy lub kukurydzy na ziarno producent zaleca jednak sita z lamelkami typu Close w rozmiarze 1 5/8".

John Deere w kombajnach W, T oraz S standardowo montuje sita o rozstawie 1 1/8", jednak są one dłuższe niż u konkurencji, dzięki czemu - jak twierdzi producent - lepiej radzą sobie podczas pracy na pochyłościach do 7 proc. nachylenia terenu. Standardowym wyposażeniem w kombajnach Claas jest także sito żaluzjowe o rozstawie 1 1/8", ale w tym przypadku lamelki mają głębokość wcięcia 22,5 mm.

SITA WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI

To sita najnowszej generacji, które stosunkowo niedawno pojawiły się na polskim rynku. Mają szerokie, półokrągłe lamelki, pomiędzy lamelkami umieszczone są wygięte do dołu sita noski/ostrogi. Dzięki takiemu rozwiązaniu kawałki słomy i większe zanieczyszczenia nie są przesiewane. Sita sprawdzają się podczas zbioru wysokoplonujących zbóż oraz roślin drobnonasiennych, a także tych trudnych do zbioru, jak np. ostropest. Pozwalają one na pracę z większą wydajnością, dzięki czemu można zwiększyć prędkość zbioru bez utraty jakości czyszczenia.

W 5- i 6-klawiszowych kombajnach Fendt i Massey Ferguson są oferowane jako wyposażenie standardowe pod nazwą HP (High Capacity). Firma John Deere z kolei oferuje je jako wyposażenie standardowe w kombajnach W330 i W440, gdzie noszą nazwę RV2. Również kombajn T670 ma sita wysokiej wydajności w wyposażeniu standardowym, ale tam z kolei noszą nazwę HP. Kombajny firmy Claas mogą być wyposażone w takie sito wopcji, ale ten producent nazwał je TM6.

CO OFERUJĄ PRODUCENCI NIEZALEŻNI?

Jedną z bardziej doświadczonych firm, która wyspecjalizowała się w produkcji sit otworowych, jest Firma Sitno. Jak zapewnia jej przedstawiciel, takie sita lepiej radzą sobie podczas zbioru wilgotnej kukurydzy czy też niezbyt dojrzałego rzepaku. Tam, gdzie sita żaluzjowe osiągają swój kres możliwości, sita otworowe radzą sobie całkiem nieźle. Oczywiście, są one mniej wydajne, ale czyszczą dokładniej. Sita mogą mieć średnicę i rozstaw otworów wykonane wg wymagań klienta lub też zgodne z sitami producenta kombajnów. Koszt zakupu takiego sita to ok. 450 zł netto za m2.

Jednym z producentów sit w Polsce jest firma AbMetal, która jak zapewnia jej przedstawiciel, oferuje sita otworowe i żaluzjowe do kombajnów wszystkich marek obecnych na rynku, w tym również takich jak: Droningborg, Fortschritt, Fiat czy Bizon. Sita otworowe mogą wyć wykonane w dowolnym rozmiarze otworu. Cena sita to ok. 400 zł netto za m2. Są one produkowane wg oryginalnej dokumentacji technicznej z jednego arkusza blachy, co znacząco zwiększa ich sztywność. Sita żaluzjowe oferowane przez firmę są w całości wykonywane we własnym nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, ich cena to w zależności od rodzaju sita 800-850 zł netto za m2 (z mocowaniami). Warto podkreślić, że firma oferuje na swoje wyroby aż 3 lata gwarancji.

Firmą oferującą wyłącznie sita żaluzjowe jest Osko-Plast. W sprzedaży znajdują się sita z różnymi rodzajami lamelek: CZ1 dł. lamelki 10 mm, CZ2 dł. lamelki 22mm, CZ3 dł. lamelki 32 mm oraz LDW. Sita wysokiej wydajności LDW, o których wspominaliśmy wcześniej, to nowość w ofercie firmy Osko-Plast. Sita CZ1, CZ2 oraz LDW są wykonane z blachy o grubości 0,65 mm i zalecane przy zbiorze rzepaku, roślin strączkowych oraz zbóż. Natomiast sita CZ2 (w wersji do kukurydzy) i CZ3 są wykonane z blachy o grubości 0,95 mm i polecane przez producenta do zbioru kukurydzy. We wszystkich sitach ich ramki są wykonane z profilu zamkniętego, co zwiększa ich sztywność, druty są utwardzane powierzchniowo i mocowane do ramy za pomocą blach o szerokości 2 cm (zmniejsza to przecieranie drutów). Sita są poddawane procesowi cynkowania oraz pokrywane specjalnym lakierem antystatycznym, dzięki czemu zwiększa się wydajność przesiewania. Wszystkie sita są objęte 2-letnią gwarancją. Elementy można zamówić do każdego modelu kombajnu, nawet jeśli oryginalnie sita żaluzjowe nie były w nim montowane. Koszt zakupu takich sit dla lamelki CZ1 i CZ2 wynosi 850 zł netto za m2, natomiast dla sit CZ3 oraz LDW 1100 zł netto/m2. Połowa sit z firmy Osko-Plast jest sprzedawana poza granicami naszego kraju.

Jak widać, nawet posiadacze wiekowych kombajnów dzięki ofercie producentów niezależnych mogą wymienić zużyte sita na nowe nawet wtedy gdy oryginalne nie są już oferowane lub zakupić je w bardziej korzystnych cenach. Zakup sit odpowiednich do danego gatunku roślin to także sposób na zwiększenie wydajności zbioru i jakość czyszczenia ziarna w posiadanej maszynie. Warto pamiętać, by z zamówieniem sit nie zwlekać do ostatniej chwili, gdyż sita są z reguły produkowane na zamówienie konkretnego klienta, a tych w sezonie żniwnym nie brakuje.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • ja 2019-07-21 22:35:29
  A ja mam bardzo dobre doświadczenia z firmą AB metal. Zamówiłem sito otworowe do rzepaku. Sito zostało wykonane w umówionym terminie. Płaciłem u kuriera przy odbiorze. Cena konkurencyjna.
 • Ron 2019-07-21 20:42:14
  Kupowałem w Osko. Kontakt z właścicielem OK, towar OK. Ale to było kilka lat temu, właściciel wykazywał zainteresowanie towarem i klientem. Ale to było kilka lat temu. Po tamtych doświadczeniach poleciłbym tą firmę.
 • różne przypadki jak widać 2019-07-21 20:39:48
  Ja natomiast zamówiłem dwie sztuki i o 600zł taniej od konkurencji kupiłem,fakt,że się przedłużyło o tydzień,ale dotarły.
 • Gosku 2019-07-21 20:12:55
  Mam podobne doświadczenie z tą firmą co poprzednicy, nierzetelna nastawiona na kasę.
 • Waldemar 2019-07-21 17:26:41
  Ten artykuł reklamuje oszukańczą firmę ABmetal którą radzę omijać szerokim łukiem, ponad rok temu zamówiłem u nich sito wpłaciłem zaliczkę i do tej pory ani sita ani pieniędzy a właściciel bądź to mnie ignoruje bądź to wymyśla coraz to nowe wymówki.
  • Marcin 2019-07-21 19:10:37
   Potwierdzam uważać na AB metal. Zamówiłem 2 sita po 2 miesiącach zwiedzenia mnie otrzymałem tylko 1(zaplacilem za 2).Szczerze nie polecam.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.239.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.