Każdego roku organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Zielone Agro Show budzi spore zainteresowanie. W tym roku także nie zabraknie zwiedzających, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, jakie maszyny można będzie zobaczyć.

Wszędzie zielono
Na terenie lotniska w Kamieniu Śląskim zielono będzie nie tylko ze względu na charakter wystawy. Wzmocnieniem zielonego koloru będą na pewno maszyny spod znaku złotego jelenia.
W pokazach polowych John Deere zaprezentuje dwa modele pras zwijających: 582 i 578. Pierwszy model to prasa zmiennokomorowa, w której za formowanie bel odpowiedzialnych jest 6 pasów, wyposażonych w specjalne złącza ułatwiające ich zakładanie i zdejmowanie. Wszystkie pasy mają specjalny bieżnik zwiększający przyczepność do powierzchni beli. Kształt bieżnika umożliwia jego samooczyszczanie z resztek plonu. Nie ma również obawy, że pasy rozciągną się podczas pracy, bowiem wzmocniono je trzema warstwami tkaniny poliestrowej. Aby zmniejszyć ewentualne poślizgi pasa, rolki napędzające pokryto gumową otuliną. Prasa JD 582 wymaga do pracy 75 KM na WOM.

John Deere 578 to prasa stałokomorowa, wyposażona w 17 stalowych walców formujących bele. Interesujące jest to, że prasa ma możliwość regulacji średnicy beli (125 cm, 130 cm, 135 cm). Z kolei gęstość beli regulowana jest za pomocą pokrętła. Podbieracz o szerokości roboczej 2 m jest podnoszony i opuszczany hydraulicznie. Aby masa nie była przerzucana nad podbieraczem, zamontowano nad bębnem podbieracza osłonę. Zanim zielonka znajdzie się w komorze, przechodzi przez zestaw 14 noży z rotorem, obracających się z prędkością obrotową aż 190 obr./min. Prasa John Deere 578 wymaga jednak więcej mocy niż model zmiennokomorowy – 95 KM.
Zielona jest również prasoowijarka Krone Combi Pack 1500 V Multi Cut, którą na wystawie zaprezentuje Agromix z Rojęczyna. Combi Pack firmy Krone to pierwsza na świecie prasa zmiennokomorowa wyposażona w owijarkę. W komorze prasowania formuje bele o średnicy od 1,0 do 1,5 m. Szerokość podbieracza wynosi 1,95 m. Za podbieraczem znajduje się zestaw 17 noży tnących (teoretyczna długość cięcia to 64 mm). W celu przyspieszenia owijania beli zastosowano podwójne ramię owijające, przystosowane do owijania folią o szerokości 500 lub 750 mm. Naprężenie wstępne folii od 50 do 70 proc. jest łatwo regulowane poprzez przesuwanie podwójnego kółka walcowego. Maszyna została zaopatrzona w dwa pojemniki na folię z lewej i prawej strony (łącznie mieszczące 6 rolek).

Dzięki jednemu, wspólnemu dla prasy i owijarki pulpitowi obsługa jest bardziej komfortowa. Operator może koncentrować się w większym stopniu na prowadzeniu ciągnika. Ciągnika, który na WOM będzie miał moc co najmniej 70 KM, bo dokładnie tyle Combi Pack  potrzebuje do sprawnej pracy. Prasoowijarka wyposażona jest w szereg czujników kontrolujących pracę maszyny. Operator ma bezpośredni wgląd do wszystkich zbieranych przez nie informacji. Dodatkową pomocą są sygnały akustyczne. Oczywiście w każdej chwili operator może ingerować w wykonywaną pracę.

Prasoowijarka Combi Pack 1500 V Multi Cut zawieszona jest na osi typu tandem, standardowo wyposażonej w szerokie niskociśnieniowe opony. Maszyna ma własny układ hydrauliczny.

Raj dla kosiarek
Zielone Agro Show to raj dla kosiarek, które są przecież najpopularniejszymi maszynami zielonkowymi. Dlatego nie zabraknie bardzo szerokiej gamy tego typu maszyn.

kosiarka2.jpg

Autor: Kverneland

Opis: Kosiarka

Firma Tech-Kom zaprezentuje nowe modele kosiarek bijakowych Votex Landmaster 310 i Votex Roadmaster 02-S. Ciekawa dla rolników może być ta pierwsza. Landmaster to kosiarka przeznaczona do koszenia i rozdrabniania trawy. Atutem kosiarki jest podwójny trzypunktowy układ zawieszenia, dzięki któremu można ją zamontować zarówno z tyłu, jak i z przodu ciągnika. Szerokość robocza maszyny to nieco ponad 3 metry (308 cm przy szerokości całkowitej 331 cm). Ważąca ponad 1 tonę (1115 kg) maszyna potrzebuje ciągnika o mocy ok. 90 KM. Rotor kosiarki, na którym znajduje się 36 bijaków (każdy o wadze 1,3 kg), obraca się z prędkością 1930 obr./min.
„Nieco” większą kosiarkę zaprezentuje firma JF-STOLL. A dokładniej kombinację kosiarek JF-STOLL GD 3205F, GXT 12005. Kombinacja ta składa się z wózka transportowego z 2 tylnymi jednostkami tnącymi i kosiarki czołowej. Nie licząc maszyn samobieżnych, jest to największa na świecie kosiarka o szerokości całkowitej 11,55 m i masie niemal 6 ton. Taki kolos powinien mieć również wysoką wydajność. I ma – w ciągu godziny może skosić 20 hektarów! Niestety, byle jaki ciągnik nie poradzi sobie z nowym JF-STOLL-em, bowiem maszyna potrzebuje minimum 200 KM. Podczas transportu kombinacja ma długość 7,50 m, wysokość 2,20 m i można nią podróżować z prędkością aż 50 km/h.

Festiwal zgrabiarek
Zgrabiarki i przetrząsacze to kolejna duża rodzina maszyn do zbioru zielonki. Na wystawie w Kamieniu Śląskim rzecz jasna nie może ich zabraknąć. Zetor Polska z Kalisza zaprezentuje nowe typy zgrabiarek jednowirnikowych Rozmital (SB-3621, SB-3921, SB-4231, SB-4631, SB-4941). Nowe zgrabiarki charakteryzują się obniżoną masą, a co za tym idzie wymagana moc do obsługi tych maszyn jest również mniejsza. Najmniejszą szerokość roboczą ma model SB-3621 – 3,6 m, największą – zgrabiarka SB-4941 – 4,9 m (2,35 szerokość transportowa). Wirnik nowego Rozmitala składa się z 13 ramion. Na każdym z nich rozmieszczono 4 podwójne palce robocze. Jeśli maszyna będzie współpracować z ciągnikiem o mocy 44 kW, to wydajność osiągnie 5 ha/h. Zainteresowanych na pewno ucieszy fakt, że wszystkie nowe zgrabiarki oferowane przez firmę Zetor objęte są dwuletnią gwarancją.
Zetor na śląskiej wystawie oprócz nowych zgrabiarek zaprezentuje nowy model ciągnika Zetor Proxima Plus oraz supernowość: kombajn zbożowy niemieckiej produkcji Hemas, o którym więcej napiszemy w następnym numerze.
JF-STOLL oprócz gigantycznych kosiarek pokaże również zgrabiarkę (R 655 DS) i przetrząsacz (Z 905 Pro D). Zgrabiarka R 655 DS może pracować z minimalną szerokością roboczą 6,15 m (maksymalna szerokość pracy jest o 40 cm większa). W pozycji transportowej zgrabiarka ma szerokość 3 m. Na każdym z dwóch wirników (średnica wirnika 2,90) zamontowano 10 ramion, na których umieszczono po 4 podwójne zęby. Zgrabiarka potrzebuje do pracy mocy 60 KM.

Zielonkowe osobliwości
Z maszynami zielonkowymi każdemu kojarzą się wspomniane kosiarki, zgrabiarki, przetrząsacze lub prasy. Jednak to nie jedyne maszyny wykorzystywane i często niezastąpione podczas zielonych żniw. Dobrym przykładem takich bardzo przydatnych maszyn są zapewne ładowarki teleskopowe. Dlaczego? Któż szybciej posprząta bele z pola niż sprawny operator w dobrej ładowarce. Nie dziwi więc fakt, że i tego typu maszyny można będzie zobaczyć na Zielonym Agro Show w Kamieniu Śląskim. Przedsiębiorstwo Romanowski zaprezentuje wielofunkcyjną ładowarkę McCormick Tele-trac. Niby ładowarka, ale nie do końca. Do tej maszyny pasują również inne określenia: nośnik narzędzi, ciągnik! Wyglądem wciąż przypomina ładowarkę teleskopową, ale możliwości ma o wiele większe, wkraczające w rewir zarezerwowany dla ciągników. Oprócz standardowych prac, do jakich przeznaczone są ładowarki, Tele-trac może wykonać orkę, przewieźć bądź załadować bele kiszonki lub słomy, a nawet wyjechać na pole z prasą. To wszystko zasługa innowacyjnych rozwiązań, takich jak montowany z przodu wysięgnik teleskopowy, tylny WOM oraz trzypunktowy podnośnik hydrauliczny (maksymalny udźwig 4,5 tony). Co ciekawe, ta nowoczesna ładowarka ma podwójny układ kierowniczy, który pozwala na zmianę pozycji fotela operatora w 5 sekund. Dzięki temu maszyna może pracować w obie strony, ciągle zapewniając operatorowi bardzo dobrą widoczność. Na dobrą widoczność wpływa również kabina, a dokładniej jej rozmiary. Tele-trac został wyposażony w kabinę o szerokości jednego metra i jest to największa z dostępnych kabin na rynku. W kabinie zamontowano również szyberdach, klimatyzację, a kolumnę kierowniczą można regulować. Całość napędza 150-konny ekologiczny silnik SISU 44.276, 4-cylindrowa jednostka o pojemności 400 cm3 spełnia normę emisji spalin Euro 2.•