Dostosowanie ciśnienia w oponach do warunków pracy pozwala m.in. na poprawę przyczepności oraz zmniejszenie zużycia paliwa. W skład systemu VIP (Variable Inflation Pressure) wchodzi zestaw czujników (ciśnienia, temperatury, obciążenia), komputer wyposażony w oprogramowanie do automatycznego zażądania ciśnieniem (kompresorem i zaworem). Wszystko to zintegrowane jest bezpośrednio w obręczy koła.

- Zmiana ciśnienia w oponach dokonuje się całkowicie automatycznie, bez jakiegokolwiek działania operatora. Co ważne, system działa niezależnie nie tylko dla opon na osi przedniej i tylnej, lecz także z prawej i lewej strony - powiedział Lorenzo Ciferri, dyrektor marketingu w dziale opon rolniczych i leśnych w TWS, podczas prezentacji systemu VIP na targach SIMA 2017.

Jak powiedział Piero Mancinelli, dyrektor działu opon rolniczych i leśnych w TWS, niezależne dostosowywanie ciśnienia w oponach z lewej oraz prawej strony maszyny jest przydatne szczególnie podczas pracy na pochyłościach. System dopompowuje opony od strony podstawy wzniesienia, a więc będących bardziej obciążonymi podczas pracy.

- Dobrym przykładem zastosowania systemu VIP jest praca kombajnu zbożowego, a dokładniej zmiana masy roboczej maszyny. Podczas młócenia zboża, zbiornik napełnia się ziarnem, przez co masa kombajnu rośnie. W odpowiedzi na to system stopniowo zwiększa ciśnienie w oponach. Analogicznie, podczas opróżniania zbiornika, ciśnienie w ogumieniu zostaje zmniejszone - dodaje Mancinelli.

Zdaniem przedstawicieli firmy Trelleborg, automatyczny system centralnego pompowania opon daje najlepsze wyniki, przy połączeniu ze specjalnymi oponami, dostosowanymi do pracy w szerokim zakresie ciśnienie roboczego.

W tym roku nie będzie jeszcze możliwości zakupu systemu VIP. Planowane są dalsze testy pozwalające na dopracowanie sytemu. Maszyny z VIP mają znaleźć się na rynku w 2018 r. Początkowo w automatyczny system centralnego pompowania opon będą wyposażane kombajny zbożowe marki Fendt.

Szczegóły działania systemu dobrze prezentuje film przygotowany przez firmę Trelleborg:

Źródło: Trelleborg Agri