Jesienny pokaz maszyn Unii był szczególny, gdyż po raz pierwszy firma w taki praktyczny sposób przedstawiła nowości dziennikarzom - można je więc było nie tylko oglądać, lecz także popracować nimi. Obecna oferta firmy jest niezwykle bogata i obejmuje niemal wszystkie maszyny potrzebne do uprawy, nawożenia, siewu, ochrony czy transportu. Od niedawna również w jej portfolio znalazły się systemy do magazynowania zboża. Produkcja wszystkich maszyn Grupy Unia odbywa się w 5 fabrykach: w Grudziądzu, Kutnie, Brzegu, Słupsku i Kątach Wrocławskich.

UPRAWI I PRECYZYJNIE ZASIEJE

Niektóre z nowości przygotowanych na sezon 2017 przez firmę Unia rolnicy mogli zobaczyć już podczas wystawy Agro Show 2016 w Bednarach. Najważniejszą z nich, o którą w nadchodzącym sezonie wzbogaci się oferta firmy, jest zestaw uprawowo-siewny Fenix 3000/4. To mniejsza, 4-metrowa wersja Fenixa 3000/6 (6 m szerokości roboczej), który swą premierę miał w 2015 r. Fenix to wysokowydajny agregat, który można wykorzystać do siewu bezpośredniego. Charakterystyczną cechą siewnika jest bardzo duża, mieszcząca 3000 l skrzynia nasienna i pneumatyczny system wysiewu. Za dystrybucję ziarna do redlic odpowiada mechaniczny aparat wysiewający, ale z elektronicznym sterowaniem, co umożliwia zmiany dawki wysiewu niezależnie od prędkości jazdy. Z aparatu wysiewającego ziarno transportowane jest pneumatycznie do jednego rozdzielacza (w starszej, 6-metrowej wersji są dwa), z którego trafia do redlic talerzowych pracujących w rozstawie co 12,5 cm. Podwójne kółka wysiewające w układzie V mają średnicę 350 mm i mogą być dociskane z siłą do 40 kg.

Sekcja uprawowa składa się z agregatu biernego wyposażonego w dwa rzędy talerzy o średnicach 485 mm i zabezpieczonych poprzez amortyzatory gumowe - wszystkie talerze wyposażono w bezobsługowe łożyska, które, jak deklaruje producent, można bardzo szybko wymieniać. Za dogniatanie gleby odpowiada wał oponowy z kołami o średnicy 910 mm. Warto podkreślić, że koła wału oponowego nie pracują w linii prostej - ustawiono je w delikatny łuk. Ma to na celu bardziej równomiernie rozprowadzić glebę - unika się pchania jej, co mogłoby wystąpić na lżejszych glebach. W standardowym wyposażeniu maszyny znajdziemy też przedni wał packera (4 koła gumowe), który zagęszcza glebę między śladami kół ciągnika. Co ważne, jest to wał skrętny i nie wymaga podnoszenia na uwrociach. Po hydraulicznym złożeniu części uprawowej i siewnej do szerokości transportowej 3 m układ jezdny bazuje na 4 kołach wału oponowego.

Agregat uprawowo-siewny Fenix ma bardzo precyzyjne i w pełni zautomatyzowane sterowanie, które pozwala również na wykorzystanie go w rolnictwie precyzyjnym. W kabinie ciągnika znajdują się dwa sterowniki. Jeden to komputer DRILL-control firmy Müller Elektronik odpowiadający za kontrolę parametrów siewu. Natomiast drugi sterownik Uni-Seed w pełni kontroluje hydraulikę siłową siewnika - do ciągnika z zestawu podłączana jest tylko jedna para przewodów hydraulicznych.

Wracając do tego, co w siewniku najważniejsze, czyli precyzji siewu, to prędkość jazdy, jeden z najistotniejszych parametrów, jest monitorowana za pomocą czujnika radarowego. Komputer dba o utrzymanie prawidłowej normy wysiewu. Co ważne, dawkę wysiewu można korygować podczas jazdy niezależnie od prędkości. Można to zrobić manualnie lub powierzyć to elektronice, która zrobi to np. na podstawie map zasobności pola w składniki pokarmowe lub uwzględniających klasę gleby.

NOWE WAŁY DOGNIATAJĄCE

Podczas pokazów zaprezentowano również nowe wały dogniatające Terris: L, LH i XLH. Wały mogą mieć zamontowane pierścienie cambridge (standard) gładkie lub faliste o średnicy 530 mm lub opcjonalnie pierścienie Crosskill o tej samej średnicy. Opcjonalnie mogą być wyposażone także we włókę przednią z hydraulicznie regulowaną siłą docisku. Praktycznym dodatkiem są zamontowane na maszynie pojemniki do składowania kamieni.

Terris L to wały dedykowane na przedni TUZ ciągnika. Narzędzia te budowane są na ramie sztywnej i występują w szerokościach roboczych: 2,5, 3 i 3,5 m. Terris LH to wały o takich samych elementach roboczych, również zawieszane, ale na tylny TUZ ciągnika i składane hydraulicznie do transportu. Dostępne szerokości robocze to: 4,5, 5,3 i 6,3 m. Terris XLH i XXLH to wały półzawieszane i składane hydraulicznie do transportu, o dużych szerokościach roboczych: 4,5, 5,3 i 6,3 m. Masa najmniejszego wału Terris L 2,8 m wynosi 1070 kg, co wymaga do współpracy ciągnika o mocy 60-80 KM. Najcięższy wał XXLH 6,3 m z kołami Crosskill waży aż 4370 kg. W tym przypadku - w zależności od warunków glebowych - do zagregowania będzie potrzebny ciągnik o mocy 100-160 KM.

NOWY PŁUG DŁUTOWY

W ofercie firmy pojawił się równie nowy pług dłutowy Harier pozwalający na spulchnianie gleby do głębokości 50 cm i jednoczesną uprawę ścierniska. Dostępna jest wersja z zabezpieczeniem ścinanym i "non-stop": hydraulicznym. Element roboczy ma noże boczne, dzięki czemu skutecznie podcina glebę. Do kruszenia brył i wyrównania pola służy podwójny tylny wał kruszący - wały mają średnicę 600 mm, a ich kolce mieszają glebę nawet na głębokości 16 cm.

Pług Harrier jest szczególnie polecany na gleby ciężkie i zlewne. Według producenta w wielu przypadkach zastosowanie go umożliwia rezygnację z tradycyjnej orki. Dostępne są szerokości robocze 3 i 4 m. Wersja 3-metrowa może mieć 5 lub 7 zębów, a 4-metrowa - 7 lub 9 zębów.

 

Artykuł ukazał się w styczniowym numerze miesięcznika "Farmer"