W  każdym gospodarstwie jest miejsce, gdzie składowane są narzędzia. Zazwyczaj ich liczba zwiększa się wraz z rosnącym zaopatrzeniem w sprzęt. Wyposażenie maszyn w komputery, elektroniczne układy sterowania podzespołami – to niektóre z czynników, które sprawiają, że ich naprawą mogą się zająć tylko wyspecjalizowane warsztaty. Nadal jednak w dużej części maszyn nie stosuje się tak zaawansowanych technologii. Sporo jest też sprzętu mającego wiele lat i niewielu decyduje się na serwis u mechanika, bo to kosztuje, a czasami po prostu nie ma fachowca w pobliżu, a czas nagli. Drobne naprawy i konserwację sprzętu może wykonać praktycznie każdy, wystarczą odpowiednie narzędzia.

Wszystko na swoim miejscu

Klucze płaskie, oczkowe, nasadowe, imbusowe, młotki, szczypce, śrubokręty i wszelkiego rodzaju części zamienne trzeba gdzieś umieścić. Odpowiednie przechowywanie i porządek to podstawa dobrej organizacji pracy i zachowania zasad bezpieczeństwa. Dzisiaj na rynku jest duży wybór sprzętu, który pozwala uporządkować warsztat.

Na ścianie

Do przechowywania niewielkich, podstawowych narzędzi przydatne są gabloty ścienne. Najbardziej praktyczne okazują się te z perforowaną powierzchnią. Na takiej ściance można dowolnie dopasować położenie haczyków pod niemal każdy przedmiot. Taką profesjonalną gablotę oferuje m.in. firma Yato. Witryna ma wymiary 95x78x13 cm i podzielona jest na sześć sekcji. Na frontowej stronie znajduje się zasuwana roleta z pomocną przy otwieraniu sprężyną. Dodatkowo dostęp do narzędzi można zabezpieczyć, zamykając roletę na klucz. To dobry sposób na przechowywanie precyzyjnych i droższych narzędzi, gdyż zamknięta gablota w dużym stopniu chroni przed kurzem, a także przed dostępem niepowołanych osób.

Jeżeli nie ma potrzeby zamykania narzędzi, można wybrać samą ściankę. Takie produkty oferuje np. firma Fast Service z Wasilkowa koło Białegostoku. Najprostszym i najtańszym z produktów jest podwójna płyta zawieszana na ścianie, perforowana na całej powierzchni, o wymiarach 83x57x2,5 cm. W ofercie znajduje się też większa płyta (139x86,5x1,5 cm) z trzema półkami na wysokie przedmioty. Można je zawieścić na ścianie lub zamocować na blacie stołu. Inna tablica na narzędzia osadzona jest na dwóch listwach bocznych, na których u dołu można dodatkowo umieścić aż 24 pojemniki na drobne akcesoria. Tablice dostępne są w jednym z trzech kolorów: czerwonym, żółtym lub niebieskim.

W sklepach z narzędziami nie brakuje również prostych i tanich zawieszek na ścianę, które pozwolą na skompletowanie w jednym miejscu zestawu śrubokrętów lub kluczy. Takie produkty firmy Metalkas można kupić już za 5–7 zł.

Pojemne regały

Do przechowywania większych narzędzi czy części zamiennych przyda się mocny regał. Dobrze jest, gdy półki można dostosować do wielkości układanych na nich przedmiotów, a więc regulować ich wysokość. Takie regały w swojej ofercie ma m.in. firma Prymat. Można wybrać konstrukcję o wysokości 2, 2,5 lub 3 m i półkach o długości 0,75, 1 lub 1,3 m. Jeżeli regał jest za mały, nie ma problemu. Wystarczy dostawić kolejne elementy, łącząc dostawki z półkami i dwiema nogami do regału podstawowego. Perforacje na nogach (co 25 mm) pozwalają dowolnie podnieść lub opuścić każdą z metalowych półek. Półki mogą mieć krawędzie wysokie na 3–8 cm i nośność do 200 kg.

Sporą ofertę regałów warsztatowych ma Metalkas. Można wybierać spośród wyposażonych w trzy bądź pięć półek w rozmiarze 90x45, 160x 60 i 160x50 cm i wysokości 141 i 180 cm. Montaż jest łatwy i wykonuje go nabywca.

Bardzo mocne meble warsztatowe produkuje firma Waran z Rzeszowa. Półki regału ZPW wykonane są z gładkich płyt wiórowych o grubości 1,8 cm i mogą udźwignąć ciężar o masie nawet 300 kg. Montaż na metalowych stelażach nie wymaga śrub i nakrętek.

Poręczne szafki

Na różnej wielkości narzędzia, akcesoria czy drobne części zamienne przyda się szafka. Różnej wielkości szuflady z przegrodami lub półkami pozwolą łatwo posegregować przedmioty i szybko je w razie potrzeby odnaleźć. Mniejsze szafki mają zazwyczaj w podstawie kółka z blokadą, co pozwala na ich łatwe przemieszczanie. Ciekawą ofertą firmy Arte są szafki HSW 05. Meble mają wysokość 103 cm, szerokość 61 cm i głębokość 60 cm. Mogą mieć półki, szuflady lub jedno i drugie w różnych wymiarach. Szuflady posiadają podziałki, które umożliwiają dowolne umieszczenie przegród, a dzięki cylindrycznemu zamkowi można je wszystkie jednocześnie zamknąć. Stalowa blacha, z której je wykonano, została zabezpieczona przed korozją.Powierzchnię szafek wyłożono standardowo gumą olejoodporną.

Mocny stół

W każdym warsztacie przydatny jest stół. W zależności od wykorzystania można podzielić je na uniwersalne i specjalistyczne. W gospodarstwie, w którym użytkuje się różne maszyny i sprzęt, z pewnością lepiej się sprawdzi pierwszy. Stół powinien być przede wszystkim stabilny i mieć gruby blat. Producenci oferują blaty wyłącznie drewniane lub dodatkowo pokryte blachą lub gumą ochronną. Warto zwrócić uwagę, czy nogi stołu mają możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu nie ma problemów, gdy stoi on na nierównym podłożu. Prosty, ale solidny metalowy stół, z grubym 3–4-centymetrowym blatem można kupić za 400–1000 zł.

Profesjonalne stoły mają często wiele dodatkowych elementów, takich jak szafki, szuflady czy uchwyty do mocowania narzędzi. To wiąże się jednak z wyższymi cenami, które zazwyczaj zaczynają się od tysiąca złotych wzwyż. Dobrze wyposażony, ale niewielki stół oferuje Hurtownia Narzędzi CK Kraków. Blat umieszczony na wysokości 85 cm wykonano z 4-centymetrowej grubości drewna bukowego o długości 120 cm i szerokości 60 cm. W wyposażeniu znajduje się pięć szuflad i półki z zamykanymi na klucz drzwiczkami. Boki ważącego 85 kg stołu wykonane są z perforowanej blachy, na której można dodatkowo zawiesić kosz, uchwyty na narzędzia czy rolki papierowego ręcznika.

Za ile?

Ceny wybranych produktów w zł (brutto)

  • Szafka serwisowa Yato: 747
  • Płyta perforowana Fast Service (83x57x2,5 cm): 171
  • Tablica na narzędzia Fast Service: 666,50
  • Zawieszka z dwoma haczykami Fast Service: 8,61
  • Regał ZPW Waran (20x120x60 cm) 4 półki: 425
  • Stół F.H.U.P. CK Kraków: 1380
  • Szafka narzędziowa 2-częściowa Baas Polska: 330

Źródło: "Farmer" 09/2008