Wybór bron talerzowych na rynku jest bardzo duży. Warianty 4-metrowe są przeznaczone dla gospodarstw co najmniej kilkudziesięciohektarowych, gdzie do współpracy z narzędziem będzie przeznaczony ciągnik o mocy w zakresie 120-160 KM. Ten segment bron talerzowych jest o tyle ciekawy, że znajdziemy w nim maszyny zarówno zawieszane o sztywnej konstrukcji, a więc z rozwiązaniami charakterystycznymi dla bron o mniejszych szerokościach, jak i składane do pozycji transportowej oraz niejednokrotnie półzawieszane. Należy liczyć się z faktem, że sztywna konstrukcja podczas transportu będzie przekraczała szerokość transportową dozwoloną przepisami ruchu drogowego, niemniej jednak, jeśli ktoś dysponuje polami obok siedliska gospodarstwa i nie będzie musiał poruszać się po drogach publicznych – taki wybór może być bardzo dobrym i racjonalnym rozwiązaniem. Sztywna rama to przede wszystkim prostota konstrukcji, a więc mniej elementów do obsługi (brak dodatkowych siłowników, punktów obrotu, przewodów) i niższe ryzyko potencjalnych awarii. Koronnym argumentem dla wielu będzie też zdecydowanie niższa cena w porównaniu do wersji składanej (nawet o 30-40 proc.). Niestety, dla większości rolników, mimo takich argumentów przemawiających za narzędziem z nieskładaną ramą, kwestie transportowe okazują się „nie do przeskoczenia”. Zauważają to producenci maszyn, oferując w większości maszyny o szerokości powyżej 3 m w wersji składanej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej aktualnej ofercie rynkowej.

Agro-Masz

W ofercie Agro-Maszu można znaleźć agregat talerzowy o szerokości 4 m oznaczony symbolem AT40. Charakteryzuje się on kompaktową konstrukcją i niską masą, nieznacznie tylko przekraczającą 1,5 t. Wszystko to za sprawą np. sztywnej ramy i niewielkiego rozstawu między rzędami talerzy, wynoszącemu 72 cm. W bronie AT40 wykorzystano uzębione talerze o średnicy 510 mm, osadzone na słupicy amortyzowanej przy pomocy gumowych amortyzatorów. Głębokość pracy talerzy standardowo regulowana jest mechanicznie poprzez system sworzni na ramie wału doprawiającego, jednak możliwe jest wyposażenie maszyny w hydrauliczny system regulacji.

W wyposażeniu standardowym znajdują się ekrany boczne, zaś w opcji dostępnych jest kilka wariantów wałów doprawiających.

Amazone

Niemiecki producent udostępnia szeroką gamę bron talerzowych: rodzina Catros obejmuje modele o szerokości roboczej od 3 do 12 m w wersji zawieszanej i półzawieszanej, zaś modele Certos (konstrukcje półzawieszane) dostępne są w wariantach o szerokości od 4 do 7 m. Brony Amazone można właściwie dowolnie skonfigurować. Talerze dostępne są w kilku wariantach: do płytkiej uprawy przeznaczone są gładkie talerze o średnicy 460 mm, umożliwiające pracę z głębokością od 3 do 12 cm. Wersje Catros+ wyposażane są również w gładkie talerze, jednak o średnicy 510 mm, pozwalające na uzyskanie głębokości od 5 do 14 cm, zaś ząbkowane talerze Catrosa XL o średnicy 610 mm przeznaczone są głównie do pracy w warunkach z dużą ilością resztek pożniwnych i umożliwiają pracę na głębokości od 5 do 16 mm. Do pracy w najcięższych warunkach, z dużą ilością resztek pożniwnych (słomy kukurydzianej, resztek słonecznika czy z uprawy użytków zielonych i na bardzo suchych polach) przeznaczone są brony Certos z uzębionymi talerzami o średnicy 660 mm, umożliwiające pracę z głębokością do 20 cm.

W piastach wykorzystano 2-rzędowe, skośne łożyska kulkowe, o których bezpieczeństwo dbają ślizgowe pierścienie uszczelniające. Do zabezpieczenia słupic i talerzy wykorzystano gumowe amortyzatory. Regulacja głębokości pracy standardowo jest wykonywana ręcznie, jednak w opcji producent udostępnia wariant hydrauliczny. Amazone do swych bron proponuje aż 10 rodzajów wałów doprawiających.

Expom Krośniewice

Duże brony talerzowe w ofercie Expomu reprezentują maszyny z rodziny Goliat. Obejmuje ona modele o szerokości 3, 4, 5 i 6 m. Wariant 4-metrowy to konstrukcja o minimalnym zapotrzebowaniu na moc określonym na poziomie 140 KM. Elementy robocze maszyny stanowią dwa rzędy przesuniętych względem siebie talerzy o średnicy 560 mm, a regulacja głębokości ich pracy odbywa się hydraulicznie.
Pomiędzy drugim rzędem talerzy a wałem doprawiającym zamontowano zgrzebło sprężynowe, mające na celu ukierunkowanie opadającej ziemi pod wał rurowy o średnicy 540 mm, przez co uzyskiwana jest równa i dobrze zagęszczona powierzchnia. Maszynę wyposażono także w dwa boczne ekrany osłonowe. Brona do transportu składana jest hydraulicznie. W ofercie producenta z Krośniewic znajduje się również model wyposażony w podwozie transportowe.

Horsch

Nieco inaczej niż w przypadku większości producentów wygląda konstrukcja słupic w zawieszanych bronach talerzowych Horsch Joker CT; na każdej chronionej przez gumowe amortyzatory słupicy znajdują się dwa zębate talerze o średnicy 520 mm. Można więc powiedzieć, że rozmieszczone są parami. Również w przeciwieństwie do pozostałych producentów, zamiast ekranów ochronnych na zewnątrz znajdują się talerze łopatkowe, mające za zadanie zapewnić równą powierzchnię na skraju przejazdów uprawowych.

Głębokość pracy talerzy regulowana jest przez zmianę wysokości położenia wału z wykorzystaniem klipsów dystansowych AluClips, a wałów w ofercie jest sześć: strunowy, oponowy, SteelDisc, RollCut, RollFlex i RollPack. Maszyna w pozycji transportowej nie przekracza szerokości 3 m.

Kverneland

Oferta norweskiego producenta obejmuje dwa typy bron talerzowych o szerokości roboczej 4 m: Qualidisc Farmer (do 6 m) i Qualidisc Pro (do 7 m). Modele Qualidisc Farmer z talerzami o średnicy 520 mm przeznaczone są do płytszej uprawy – do głębokości 10 cm, zaś modele Qualidisc Pro powstały z myślą o głębszej uprawie (do 15 cm) i pracy w cięższych warunkach, m.in. dzięki wykorzystaniu talerzy o średnicy 600 mm.

Zarówno brony Qualidisc Farmer, jak i Qualidisc Pro w wersjach o szerokości powyżej 3 m to konstrukcje półzawieszane. Talerze bron wyprodukowano z trudnościeralnej stali wykonanej w technologii heat treated; oznacza to, że są one twardsze na krańcach (58 HRC), a ich twardość maleje ku środkowi talerzy. Talerze osadzone są na słupicach zabezpieczonych przed przeciążeniami elementami gumowymi, a regulacja głębokości pracy odbywa się przez zmianę pozycji wału doprawiającego za pomocą siłowników hydraulicznych z przekładkami dystansowymi. Regulacja deflektorów bocznych oraz brony palcowej jest realizowana za pomocą sworzni.

Norweski producent proponuje kilka wałów doprawiających, w tym m.in. rurowy, podwójny rurowo-strunowy, pierścieniowy i typu Packer.

Maschio

4-metrowe brony talerzowe w ofercie włoskiego producenta dostępne są w trzech wariantach: zawieszanym ze sztywną lub składaną ramą (Veloce) i półzawieszanym ze składaną ramą (Presto). Podobnie jak w innych maszynach tego typu regulacja głębokości pracy odbywa się przy pomocy zmiany pozycji wału doprawiającego. W tym przypadku czynność ta odbywa się z wykorzystaniem siłowników hydraulicznych. W przedniej części maszyn znajduje się dodatkowo płyta z podziałką, dzięki której operator ma z kabiny ciągnika czytelny obraz głębokości pracy elementów roboczych. Te dostępne są w dwóch wariantach: z 15 lub 9 zębami. Pierwszy wariant polecany jest przede wszystkim do powierzchniowego spulchniania gleby i do przygotowania jej przed siewem, drugi zaś przede wszystkim do uprawy ściernisk, w tym z dużą ilością resztek pożniwnych.

W wymienionych wyżej modelach amortyzacja sztywnych słupic odbywa się z wykorzystaniem elementów gumowych. Inną konstrukcję zastosowano w modelach UFO – tutaj talerze o średnicy 610 mm pracują na sprężynach w kształcie litery C; ten wariant polecany jest szczególnie do pracy na polach z dużą ilością kamieni. Kultywatory Maschio mogą być wyposażone w różne wały doprawiające, m.in. pierścieniowy, strunowy, gumowy i Packera.

POM Brodnica

Brony talerzowe o szerokości roboczej powyżej 4 m to konstrukcje z ramą składaną hydraulicznie, zaś wersja 8-metrowa to maszyna półzawieszana. Podstawowe elementy robocze stanowią talerze o średnicy 610 mm, które opcjonalnie można wyposażyć w łożyska uznanej firmy SKF. Zabezpieczenie talerzy i słupic przeciw przeszkodom stanowią amortyzatory gumowe. Odległość między przednią a tylną sekcją talerzową jest dosyć znaczna i wynosi 120 cm, co ma zapobiegać zapychaniu się resztkami pożniwnymi.

Standardowo maszyny wyposażane są w wał rurowy o średnicy 540 mm, jednak w opcji dostępne są inne rodzaje. Brony można doposażyć również w dodatkowe elementy robocze, tj. zgrzebła, które mogą znajdować się zarówno przed, jak i pomiędzy sekcjami talerzowymi. Opcjonalnie dla wariantów 4- i 6-metrowych dostępne są również wózki transportowe.

Pöttinger

Austriacki producent ma w swojej ofercie brony talerzowe Terradisc. Charakterystyczna jest dla nich wielostopniowa regulacja kozła zawieszenia, która umożliwia optymalne zagłębienie maszyny bez względu na geometrię zaczepu ciągnika. W bronach Pöttingera zastosowano system bliźniaczych słupic Twin Arm (dwa ramiona przymocowane do ramy na jednym korpusie), co zdaniem producenta ma zagwarantować zawsze właściwe ustawienie talerzy o średnicy 580 mm. Słupice amortyzowane są za pomocą elementów gumowych. Głębokość pracy maszyn regulowana jest hydraulicznie, a zakres reguluje się hydraulicznie z wykorzystaniem klipsów. Za talerzami uprawowymi opcjonalnie może pracować zagarniacz palcowy, wyrównujący przed wałem mieszankę gleby i resztek pożniwnych. Maszyny do pozycji transportowej przystosowywane są poprzez złożenie skrajnych segmentów talerzy.
Producent ma w swojej ofercie kilka wałów doprawiających, w tym tnący i gumowy wał Packera czy tandemowe wały Controll (pierścieniowe) i Rotopack. Dla użytkowników pracujących na dużych areałach Pottinger proponuje składane brony Terradisc K i Terradisc T dostępne w szerokościach roboczych 6 m.

Unia

Agregaty talerzowe Unia Ares XL występują w wariantach o szerokościach roboczych od 3 do 7,5 m. Wersja 4-metrowa jako jedyna jest oferowana w dwóch konfiguracjach: ze sztywną ramą i ramą składaną hydraulicznie (wersja H). Wszystkie pozostałe brony o szerokości roboczej powyżej 4 m opierają się na ramie składanej hydraulicznie. Ponadto szersze maszyny to konstrukcje półzawieszane.
Standardowo brony z Unii wyposażono w dwa rzędy talerzy o średnicy 560 mm zabezpieczonych poliuretanowymi amortyzatorami. Opcjonalnie producent proponuje talerze w wariancie Agressive o tej samej średnicy, jednak ich uzębienie powoduje jeszcze bardziej agresywną pracę: nacinanie i mieszanie gleby.

Regulacja głębokości pracy standardowo jest wykonywana ręcznie, jednak opcjonalnie może być realizowana hydraulicznie (dwa punkty regulacji dla bron z ramą sztywną i cztery dla bron z ramą składaną hydraulicznie). Poza dwoma rzędami talerzy, w wersji standardowej dodatkowy element roboczy stanowi wał rurowy o średnicy 600 mm. Opcjonalnie agregaty można doposażyć m.in. w hydraulicznie regulowaną włókę przednią i różne warianty wałów doprawiających. W wyposażeniu opcjonalnym znajdują się ponadto elementy takie jak deflektory boczne, przednie koła podporowe czy zestaw tablic ostrzegawczych z oświetleniem.

Väderstad

Brony talerzowe Carrier występują w wariantach 3- i 4-metrowym. Maszyny te zasługują na uwagę przede wszystkim ze względu na bardzo szerokie możliwości konfiguracji. Można wyposażyć je w trzy rodzaje talerzy: TrueCut o średnicy 450 lub 470 mm i CrossCutter Disc. Talerze TrueCut o średnicy 450 mm charakteryzują się niewielkimi wycięciami i przeznaczone są do intensywnej uprawy na mniejszych głębokościach. Talerze o większej średnicy mają głębsze wycięcia, a producent zaleca je do pracy na polach z dużą ilością resztek pożniwnych.

Zupełnie oddzielną kategorię stanowią talerze faliste CrossCutter Disc, przeznaczone do bardzo płytkiej uprawy (2-3 cm). Talerze osadzone są indywidualnie na słupicach amortyzowanych elementami gumowymi. Ponadto zamontowano je w układzie „X” (x-shape) powodującym wzajemne znoszenie sił bocznych, a zatem umożliwiającym łatwe, liniowe prowadzenie narzędzia przez ciągnik. Ponadto w celu uzyskania równomiernej uprawy przedni rząd talerzy można przesuwać prostopadle do osi maszyny za pomocą śruby rzymskiej.

Brony Carrier można wyposażyć w szereg dodatkowych elementów roboczych, w tym w zgrzebło do rozdrabniania i rozprowadzania słomy, rząd noży CrossCutter Knife dodatkowo rozdrabniający resztki pożniwne czy włókę CrossBoard Heavy. Wśród proponowanych wałów znajdują się mi.in. pojedynczy i podwójny wał pierścieniowy, wał rurowy i gumowy. Do pracy w suchych warunkach brony można uzbroić w obciążniki.