Rynek siatek do pras w Polsce jest bardzo duży. W zasadzie znajdziemy na nim siatki o różnej wytrzymałości, długości czy kolorze. Różne są także kształty połączeń pomiędzy osnowami (grubszymi nitkami siatki). Jak wybrać tą najlepszą?

Jak mówią przedstawiciele firm zajmujących się produkcją siatek, kluczowy jest model prasy, z jaką ma współpracować dana siatka.

- Każda z pras ma nieco inaczej rozwiązany układ podawania siatki do komory prasowania. Mimo, że jest on na pozór podobnie skonstruowany, drobne detale mogą decydować o tym, że ta sama siatka, która w jednej maszynie i tym samym materiale równo rozkłada się na beli i ją wiąże, w drugiej prasie będzie sprawiała problem – mówi Wiesław Wasilewski, menadżer sprzedaży z firmy Tama Polska.

Potwierdzają to również usługodawcy, którzy rocznie wykorzystują kilkadziesiąt rolek siatki, głównie przy prasowaniu słomy. Nie oznacza to jednak, że w maszynie konkretnego producenta musimy zastosować siatkę z tym samym logo.

- Jeśli w naszej prasie stosujemy siatkę z której jesteśmy zadowoleni,  to moim zdaniem nie powinniśmy poszukiwać alternatywy – podsumowuje Wasilewski.

Czy zatem powinniśmy głównie kierować się własnym doświadczeniem? Wynika z tego, że tak, jednak warto przy tym pamiętać o tym, że siatki cechują się również kilkoma podstawowymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę na etapie ich zakupu. Do porównania aktualnych ofert siatek do pras w hurcie i detalu polecamy Giełdę Rolną.

Podstawowym jest wytrzymałość na zrywanie określona w kilogramach. Nie ma jednego ujednoliconego systemu oceny wytrzymałości siatek rolniczych i na dobrą sprawę nie wiemy jak dany producent mierzy wytrzymałość swojej siatki. Jednak testy pokazują, że na polskim rynku standardem jest wytrzymałość 250 kg. Jest ona wystarczająca do produkcji bel o średnicy 1,2 m.

Na rynku znajdziemy jednak sporo, zwłaszcza tanich siatek, które cechują się wytrzymałością na poziomie 170-180 kg. Wielu producentów z grupy premium oferuje natomiast 2 rodzaje siatek: standardową i wzmocnioną. W przypadku siatek standardowych minimalna wytrzymałość mieści się w zakresie od 220 do 250 kg. W przypadku siatek premium możemy spotkać również siatki z wytrzymałością powyżej 270 kg.

O wytrzymałości siatki decyduje wyłącznie osnowa siatki (czyli grubsze nitki siatki). Jest ona wykonana z polietylenu, a nie jak w przypadku standardowych sznurków do wiązania bel z polipropylenu, który jest mniej elastyczny.

Przystępując do wyboru siatki uwagę warto zwrócić również na jej szerokość. Większość producentów pras zaleca stosowanie siatek o szerokości 123 cm. Na rynku znajdziemy natomiast również szersze siatki np. 125 cm.

Z reguły na ich zakup decydują się rolnicy, którzy chcieliby dokładniej pokryć boki beli. Jest to natomiast błędne podejście – jeśli układ aplikowania siatki do komory prasowania jest utrzymany w odpowiednim stanie, siatka jest odpowiednio naciągnięta i ma dobrą jakość, to bela powinna być dokładnie owinięta nawet przy wykorzystaniu siatki o szerokości 123 cm. Ze względu na konstrukcję układu rozprowadzającego siatkę po beli, bardzo często po montażu szerszej siatki (125 cm) powstają problemy z owijaniem beli (siatki podwijają się na bokach i owijają wokół wałka rozprowadzającego).

Warto wiedzieć, że na rynku na chwilę obecną jest tylko jedna siatka z systemem pokrywania boków belki (CoverEdge firmy John Deere, która jest zastrzeżona patentem). Wyróżnia się ona m.in. elastyczną skrajną częścią, która opina boki beli.

Poza tym przy wyborze siatki spotkamy się z różnymi jej długościami (od 2000 do 4500 m).  Co ciekawe, w Polsce dużą popularnością cieszą się krótsze siatki. Wynika to z przyzwyczajenia rolników do takiej długości - gdy siatki wprowadzano na polski rynek, aby „nie wystraszyć” rolników ich ceną, zamawiano właśnie takie siatki (na zachodzie standardem były wówczas siatki o długości 3000 m).