Licząca się na rynku firma, oferująca maszyny do zbioru zielonki musi mieć w ofercie wydajne kosiarki dyskowe, najlepiej w kilku rozmiarach listwy tnącej i z możliwością łączenia w zestawy. Póki co wizja potężnego zestawu trzech kosiarek, to dla Sipmy wciąż przyszłość, nie mniej asortyment producenta z Lublina powiększył się o cztery nowe kosiarki. Do modelu KD 2400 Preria dołączyły cztery Kosy.

- Seria KD Kos to ukłon w stronę bardziej wymagających klientów, którzy poszukują wydajnych kosiarek w rozsądnych cenach na sprawdzonych podzespołach. W naszych kosiarkach zastosowaliśmy przekładnię produkcji Starosielskiego oraz listwy dyskowe Comer, z funkcją szybkiej wymiany noży. Do każdej kosiarki dodajemy również nasze wałki napędowe - powiedział Piotr Mazur regionalny dyrektor sprzedaży w firmie Sipma

Proste z bocznym zawieszeniem

Ofertę otwierają kosiarki z bocznym zawieszeniem: KD 2510 i KD 2910, cechujące się szerokością roboczą odpowiednio 2,4 i 2,8 m, co przekłada się na wydajności około 2,5 i 2,9 ha/h. W obu przypadkach wysokość koszenia zawiera się w przedziale od 43 do 73 mm. Dłuższa listwa wyposażona jest w jeden dysk więcej i kosiarka waży 520 kg (o 20 kg więcej od mniejszego modelu). Zapotrzebowanie na moc, w przypadku Kosa 2510 to 61 KM zaś Kosa 2910 88 KM.

Bezpieczniki z elastomeru pozwalają na odchylenie listwy tnącej do tyłu w razie najechania na przeszkodę, chroniąc podzespoły maszyny przed uszkodzeniem.  Za Kosa o szerokości 2,4 m trzeba zapłacić 24071 zł zaś za model 2,8 m o 1907 zł więcej (ceny brutto).

Centralne zawieszenie – zapowiada się poważne koszenie

Zwykłe kosiarki z bocznym zawieszeniem nie zawsze zdają egzamin, zwłaszcza gdy nasze łąki nie należą do najrówniejszych. Poza tym centralne zawieszenie listwy tnącej zapewnia dużo lepsze i bardziej precyzyjne kopiowanie terenu, a także równomierny nacisk, co przekłada się na równą wysokość koszenia na całej szerokości listwy tnącej.

I właśnie dla klientów poszukujących kosiarki z centralnym zawieszeniem, zostały przygotowane modele KD 2515 oraz KD 2915. W stosunku do modeli z bocznym zawieszeniem, szerokości robocze są nieznaczne większe (+ 2 i + 5 cm). Odczuwalny jest natomiast przyrost masy: 670 kg w modelu KD 2515 oraz 710 kg w KD 2915. Nie ma co się dziwić, w końcu mamy tu do czynienia z inną konstrukcją ramy i dodatkowymi elementami, jak chociażby sprężynowy układ odciążający z możliwością regulacji (niestety póki co nie ma wersji z hydraulicznym odciążeniem).

Wersje z zawieszeniem centralnym umożliwiają (w standardzie) transport w trzech pozycjach: pionowo z boku, pionowo z tyłu oraz poziomo z tyłu ciągnika. Model KD 2515 Kos został wyceniony na 28511 zł zaś KD 2915 na 30406 zł (ceny z podatkiem VAT).

Zakupy w Sipmie z fabrycznym finansowaniem

Warto wspomnieć, że Sipma od pewnego czasu oferuje finansowanie fabryczne na wszystkie swoje maszyny.

- Z finansowania 0% bezpośrednio u nas można skorzystać przy zakupie każdej maszyny, której cena przekracza 5 tys. zł. Jako że dysponujemy własnym kapitałem, nie wymagamy wkładu własnego - dodaje Piotr Mazur