Jak się okazało, była to specjalna jubileuszowa wersja kosiarki MC460, nawiązująca do pierwowzoru. Mimo upływu lat i zbierania doświadczenia, w kwestii zarówno koszenia jak i mulczowania specjaliści z firmy Spearhead wciąż stawiają na własne sprawdzone rozwiązania, czego dowodem są właśnie modele serii MultiCut oraz mulczerów Stubble Master.

 O korzyściach wynikających z mulczowania, pisaliśmy w artykule związanym z walką z omacnicą w uprawach kukurydzy.

Kosiarki MultiCut

Kosiarki tej serii, do których należy wspomniana zielono-biała MC460, cechują się wysoką precyzją wykonania oraz dobrymi materiałami użytymi do budowy. Wszystkie maszyny Spearhead Machinery są produkowane w Wielkiej Brytanii w hrabstwie Worcestershire, niedaleko miejsca urodzenia Williama Szekspira.

W ofercie serii MultiCut znajdziemy maszyny przeznaczone do współpracy z ciągnikami o mocach od 40 do 150 KM, co przekłada się na szerokości cięcia: od 1,6 do 8,2 m. Po złożeniu, szerokość kosiarek MC nie przekracza 2,8 metra (3,0 w przypadku MC300, która jest nieskładana).

Najmniejszy model MC160 oferuje wspomnianą 1,6 metrową szerokość cięcia (pojedynczy wirnik z trzema nożami) i wymaga ciągnika o mocy 40 KM (przekładnia wytrzyma obciążenie 95 KM). Masa gotowej do pracy kosiarki wynosi 520 kg.

Od modelu MC430, zaczynają się wersje składane (430 i 460 – min. 70KM, 620 – min. 90 KM, 820 min. 150 KM). W przypadku tej ostatniej w standardzie otrzymamy oś tandemową wahliwą, w pozostałych oś wahliwa dostępna jest w wyposażeniu dodatkowym.

W Polsce, importerem maszyn Spearhead jest firma Charter Agro-Masz z Garzyna. Ceny kosiarek serii MC, zaczynają się od około 20 tys. zł (netto za model MC160).

Mulczery nożowe Stubble Master

Mulczery nożowe Stubble Master, to maszyny zaprojektowane z myślą o pracy w ciężkich warunkach i na nierównym pagurkowatym terenie, tak charakterystycznym dla brytyjskiego krajobrazu.

Jednymi z elementów, które jak twierdzą przedstawiciele producenta sprawiają, że mulczery Spearhead są tak wydajne i niezawodne, a przy tym nie wymagają zbyt dużo mocy, są zespoły noży, które tną na dwóch wysokościach i w dwóch płaszczyznach (dolny nóż jest nachylony). To sprawia, że działają na nie mniejsze siły oporu a zatem, wirniki mogą obracać się szybciej co korzystnie wpływa na jakość i szybkość koszenia.

Ponadto dolne noże wyposażone w skrzydła ssące Star-Cut powodują zasysanie skoszonego materiału do góry i wymieszanie go z ziemią. Po opadnięciu, powstała masa tworzy rodzaj podłoża osypanego ziarna i nasion chwastów, które w ten sposób nabierają zdolności kiełkowania i rosną szybciej niż w przypadku zwykłego koszenia.

Wysokość koszenia można zmieniać ze skokiem 25 mm lub płynnie (bezstopniowo). W ofercie serii Stubble Master znajdziemy maszyny przeznaczone do mocy od 120 przez 160 i 190 do 240 KM, co przekłada się na szerokości robocze, odpowiednio: 5, 7,3, 9,1  oraz 12,1 m. W pozycji transportowej, szerokość całkowita nie przekracza 2,9 m. Każda wersja została wyposażona w tandemowe osie wahliwe oraz osiem kół podporowych (wyjątek wersja 12,1 m - 12 kół).

Bez względu na model, możemy wybrać pomiędzy dwoma wersjami części tnących: z mniejszą liczbą noży – do lżejszych pracy lub ze zwiększoną liczbą noży gdy przewidujemy pracę w bardzo trudnych warunkach.

Podobnie jak w przypadku kosiarek MC, także przekładnie mulczerów SM mogą przenieść znacznie większe moce niż te zalecane (275 KM dla wersji 120 i 160 KM, 295KM wersja 190 KM oraz 350 KM dla 240 KM).

Ceny mulczerów Spearhead nie są niskie ale maszyny te słyną z dużej pewności działania i dobrej wytrzymałości zmęczeniowej (w Wielkiej Brytanii mulczery pierwszej serii pracują już dwie dekady). Za podstawową wersję modelu SM 500 (5 m szerokości roboczej, min. 120 KM, 3 wirniki, 2810 kg) trzeba zapłacić około 110 tys. zł (netto).