W poszukiwaniu oszczędności przy kosztach naprawy maszyn - zwłaszcza tych z Zachodu - ich użytkownicy a także warsztaty napraw często sięgają po części używane. Z tym wiąże się jednak zawsze ryzyko o sprawność danej części i jej stan techniczny, a także ewentualne problememy co do gwarancji czy rękojmi.

Jedną z firm zajmujących się handlem używanymi częściami do maszyn rolniczych, a konkretnie ciągników, jest hiszpańska spółka Agricola. Posiada ona sieć demontażu używanych maszyn i sprzedaży w kilku krajach Europy. W Polsce magazyn części znajduje się w Warszawie.

- Na razie mamy duży magazyn w Warszawie, ale na początku przyszłego roku będzie otwarta hala demontażu - powiedział przedstawiciel firmy podczas targów Agro Show 2017.

Jak zapewniał, pozyskiwane z demontażu części są selekcjonowane, sprawdzane i oferowana jest na nie półroczna gwarancja. Jeśli okaże się, że dana część nie pasuje, można ją zwrócić bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Przeciętnie cena używanej części zamiennej waha się na poziomie 40-60 proc. kosztu zakupu nowej. W ofercie są są praktycznie wszystkie elementy ciągników popularnych marek, począwszy od nadwozia: kabiny, drzwi, maski, osłony, przez koła po silniki oraz sprzęgła, skrzynie biegów i układy hydrauliczne.

Poszukując danej części należy wysłać do firmy e-mail lub zadzwonić podając numer katalogowy części, a takim się nie dysponuje, można też podać dokładne dane modelu maszyny lub też przesłać zdjęcia części.

W magazynie dostępne są części do ciągników takich marek jak: John Deere, International, New Holland, Case IH, Claas, Ford, Valmet, Valtra, Zetor, Deutz-Fahr, Same itp. Firma oferuje również nowe części zamienne własnej produkcji - zamienniki.