Pierwszy etap eliminacji odbył się podczas pokazów Pola Klasy S i obejmował część teoretyczną i praktyczną. W drugim etapie jury konkursu odwiedziło gospodarstwa, w których pracują kandydaci na najlepszego operatora opryskiwacza.

Po tych wizytach najlepsi z najlepszych zmierzyli się w walce o tytuł w konkursie Najlepszego Operatora Opryskiwacza 2016. W finałowych zmaganiach zawodnicy musieli nie tylko udowodnić swoją wiedzę teoretyczną. Wielokrotnie wykazali się także profesjonalizmem i refleksem, podczas licznych konkurencji praktycznych.

Zdobywca pierwszego miejsca – Przemysław Kutera – oprócz prestiżowego tytułu otrzymał nagrodę główną o wartości 20 tys. zł – opatentowane przez Syngentę urządzenie Heliosec. Obecnie w Polsce znajduje się tylko jedno tego typu urządzenie – w gospodarstwie sadowniczym Państwa Puncewiczów w Lewiczynie w woj. mazowieckim.

Heliosec służy do zagospodarowania ciekłych pozostałości środków ochrony roślin poprzez odparowanie w urządzeniu wody, a następnie na bezpiecznym utylizowaniu pozostałego osadu. Urządzenie jest niezwykle przydatne, gdyż właśnie ciekłe pozostałości są powodem wielu skażeń miejscowych skażeń gruntu czy wody.

Pozostali laureaci otrzymali produkty Syngenty: Marek Popis za zajęcie II miejsca otrzymał nagrody o wartości 3000 zł, a Grzegorz Piętka odebrał równowartość 1500 zł za zajęcie III miejsca. Dodatkowo każdy z uczestników przystępujących do finału otrzymał nasiona jęczmienia ozimego Hyvido o wartości 250 zł oraz inne upominki.

Projekt Rolnictwo Odpowiedzialne prowadzony jest przez firmę Syngenta od 2009 r. W ramach projektu podczas różnego rodzaju spotkań z rolnikami, promowane są zasady dobrej praktyki rolniczej i bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin.