Nie raz przekonywaliśmy już na naszych łamach, że jednym z podstawowych warunków, które trzeba spełnić, chcąc osiągać wysokie plony, jest uregulowanie odczynu gleby. To podstawy zabieg agrotechniczny otwierający drogę do podniesienia kultury roli i uzyskiwanych plonów. Niestety, wciąż bardzo dużo gospodarstw nie docenia znaczenia uregulowanego odczynu gleby, skazując się na wymierne straty ekonomiczne. Jednak często bywa tak, że rolnicy są świadomi roli wapna, jednak nie wykonują wapnowania pól tak często, jak powinni. Jednym z powodów jest brak odpowiedniego sprzętu. Wapno granulowane, które można rozsiać niemal każdym rozsiewaczem do nawozów, jest zbyt drogie do wapnowania mającego na celu podnoszenie pH. Z kolei takie rozsiewacze nie radzą sobie z wapnem sypkim, które ze względu na przystępniejszą cenę jest najczęściej stosowane do wapnowania pól.

Niestety, typowy rozsiewacz do wapna jest maszyną w małym i średnim gospodarstwie używaną tylko przez krótki czas w roku. O inwestycji w taką maszynę warto jednak pomyśleć grupowo, np. z kilkoma innymi rolnikami. Wtedy zakup będzie racjonalny, a wyższe pH szybko przełoży się również na lepszy plony.

Ile trzeba zapłacić za nowe rozsiewacze wapna? Najmniejsze dostępne na rynku maszyny tego typu mają ładowność od 400 kg, a możliwości największych przekraczają 27 t. Jednak zalecane dawki wapna na ha zazwyczaj liczymy w tonach, zatem w dalszej części sprawdzimy ofertę kilku większych maszyn, w których rozwiązania techniczne czasami pozwalają również na rozsiew nawozów mineralnych.

AGRO-MASZ

W ofercie firmy znajdziemy tylko jeden rozsiewacz, ale o dużej, bo wynoszącej 8,2 tys. l, pojemności. Maszyna wyposażona jest w taśmowy przenośnik podłogowy, który napędzany jest od koła jezdnego (załączanie napędu podobnie jak regulacja zasuwy dozującej odbywa się hydraulicznie), a napęd na tarcze przenoszony jest z WOM ciągnika. Sporą zaletą maszyny są koła w rozmiarze 460/85R34, które ułatwiają poruszanie się po polu i sprawiają, że do współpracy wystarczy już ciągnik o mocy od 100 KM. Cena rozsiewacza również została ustalona na konkurencyjnym poziomie 48 tys. zł (wszystkie podane ceny są kwotami netto).

POMOT CHOJNA

Firma znana z produkcji wozów asenizacyjnych posiada w swojej ofercie także szeroką, bo obejmującą 7 modeli, gamę rozsiewaczy do wapna i nawozów. Możliwości ładunkowe maszyn z Chojny wynoszą od 2 t w przypadku rozsiewacza UPR 2, a kończą się na ponad 27 t w przypadku maszyny o oznaczeniu UPR 27. Wszystkie maszyny produkowane są na licencji nowozelandzkiej firmy Transpread i wyposażone są w przenośniki łańcuchowe, które napędzane są od koła jezdnego. Do napędu tarcz wysiewających służą natomiast silniki hydrauliczne, których prędkość obrotowa jest regulowana, by zapewnić żądaną szerokość rozrzutu, wynoszącą dla wapna w przypadku najmniejszych rozsiewaczy do 12 m, a w największych konstrukcjach do 18 m. Ceny rozpoczynają się od 46,1 tys. zł, jeśli chodzi o maszynę UPR 4 o ładowności 4 t. Najpopularniejsze rozsiewacze o ładownościach 7 i 10 t kosztują odpowiednio od 62,9 tys. zł za rozsiewacz UPR 7 oraz 82,7 tys. zł za UPR 10.

LISICKI

Firma Lisicki z Rawy Mazowieckiej ma w swojej ofercie prosty rozsiewacz o pojemności 3 tys. l. Maszyna to nic innego jak rozsiewacz RCW 3, który produkował kiedyś Agromet Brzeg (firma Lisicki odkupiła dokumentację i prawa do produkcji). Konstrukcja wyposażona jest w pasowy przenośnik napędzany od WOM ciągnika (służy również do napędu tarcz), a do współpracy z nią wystarczy ciągnik o mocy 60 KM. Niewątpliwą zaletą jest niewygórowana cena maszyny, wynosząca 22 tys. zł.

UNIA GROUP

Największy polski producent maszyn rolniczych w swojej ofercie posiada aż 11 modeli rozsiewaczy do wysiewu wapna. Najmniejszy z dostępnych modeli RCW (tak nazywa się ta seria maszyn) ma pojemność 3 tys. l, a największy może pomieścić 10 tys. l ładunku. Rozsiewacze wyposażone są w mechaniczny napęd tarcz i taśmy podającej od WOM ciągnika. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli z linii RCW Plus, która obejmuje maszyny o pojemnościach 5,5 oraz 8,2 tys. l, napęd taśmy jest przenoszony hydraulicznie, a tarcze napędzane są od WOM. Standardowym wyposażeniem są tutaj wąskie koła w rozmiarze 340/85R48 lub 20,8R42, które sprawdzą się przy nawożeniu nawozami mineralnymi w ścieżkach przejazdowych. Oprócz tych dwóch serii maszyn w ofercie znajdziemy także rozsiewacze RCW Premium, które wyposażone są w zbiorniki o pojemnościach 5,5 oraz 8,2 tys. l. Tym, co odróżnia te maszyny od pozostałych, są koła balonowe w rozmiarach 18,4 x R30 lub 23,1R26, które sprawdzą się przy nawożeniu np. użytków zielonych. Wszystkie maszyny RCW można także wyposażyć w komputer sterujący Superior, który utrzyma m.in. stałą dawkę wysiewu na hektar w zależności od prędkości jazdy. Ceny najmniejszych rozsiewaczy RCW o pojemności 3 tys. l rozpoczynają się od 48,9 tys. zł. 66,7 tys. zł zapłacimy za model RCW Premium 5500 i 81,4 tys. zł za model RCW Plus 8200.

AMAZONE

Niemiecka firma posiada w swoim portfolio dwa modele rozsiewaczy, które sprawdzą się przy rozsiewie wapna. Są to modele serii ZG-B o pojemnościach 5,5 tys. l oraz 8,2 tys. l. Maszyny dostępne są w 5 wersjach wyposażenia różniących się sposobem napędu podajnika taśmowego (od WOM lub za pomocą hydrauliki) oraz napędem tarcz wysiewających, które podobnie jak podajnik mogą być napędzane za pomocą WOM ciągnika lub silnikiem hydraulicznym. W zależności od wersji różnią się one także komputerem sterującym i opcjami wspomagającymi precyzyjne nawożenie zarówno wapnem, jak i nawozami mineralnymi (np. możliwością wyposażenia w system ważenia), do czego zostały głównie stworzone. Ceny najprostszych wersji, czyli modeli ZG-B Specjal, wynoszą odpowiednio dla pojemności 5,5 tys. l od 100 tys. zł, a dla maszyn o ładowności 8,2 tys. l jest to cena 125 tys. zł.

SULKY

Francuska firma do rozsiewu wapna dedykuje maszyny należące do serii XT. W jej skład wchodzi 6 modeli o pojemności od 7,2 do 15,5 tys. l. Układ przeniesienia napędu na podajnik taśmowy jest realizowany z koła jezdnego rozsiewacza za pomocą koła zębatego i łańcucha, co - jak zapewnia producent - powoduje, że system jest bezpoślizgowy i nie wpływają na niego zmiany koła i ogumienia (układ jest załączany hydraulicznie z ciągnika). Jeśli zaś chodzi o napęd tarcz wysiewających, to może się on odbywać mechanicznie z WOM ciągnika lub hydraulicznie.

Ciekawa opcją, która jest rzadko spotykana u innych producentów, jest możliwość stosowania belki wysiewowej do nawozów pylistych, której szerokość wynosi w zależności od wielkości rozsiewacza od 9 do 14 m. Katalogowa cena modelu XT 100 o pojemności 7,2 tys. l z mechanicznym napędem tarcz wynosi 122 tys. zł, a jeśli zechcemy doposażyć maszynę w belkę do wysiewu nawozów pylistych, trzeba do tej kwoty doliczyć około 43 tys. zł.

 

Artykuł ukazał się w kwietniowym wydaniu miesięcznika "Farmer"