Choć targi Koneagria w Finladii nie są jak na europejskie standardy dużą imprezą, mogliśmy na nich zobaczyć co najmniej kilka profesjonalnych maszyn do zbioru kamieni. To dowód na to, z jakimi warunkami polowymi zmagają się m.in. fińscy rolnicy i jak popularny jest tego rodzaju sprzęt. W Polsce w wielu regionach kamienie zalegające na polach również bywają sporym wyzwaniem. Rośnie też zainteresowanie zbieraczami kamieni.

Rock Tornado produkowany przez firmę Haumet Oy, zwrócił naszą uwagę przede wszystkim ze względu na masywność i prostotę konstrukcji. Nie ma tu żadnych zbędnych dodatków wpływających na design maszyny. Napędy poszczególnych podzespołów są mechaniczne, przekazywane za pomocą wałów przegubowo-teleskopowych i przekładni łańcuchowych. 

Maszyna pracuje na szerokości 5,5 m i jest przeznaczona - według danych katalogowych - do zbioru kamieni o średnicy 30-500 mm. Przedstawiciel firmy NHK, będącej dystrybutorem maszyn Haumet zapewnił jednak, że problemu nie stanowią nawet 60-centymetrowe "głazy". Palce podbieracza pracują na głębokości do 10 cm.

Inny model maszyny - Rock Twister - pracuje na szerokości 5,7 m, ale zbiera mniejsze kamienie: 40-350 mm.

Zbiornik zbieracza Rock Tornado ma pojemność 2 m3. Zbiornik do wysypu kamieni może być uniesiony na siłownikach hydraulicznych na wysokość do 2,5 m, tak aby zawartość opróżnić na przyczepę. 

Cała maszyna została oparta na dwuosiowym podwoziu z kołami 500/50R17 i waży 4900 kg. Cena - od 50 tys. euro.