Specyfika pracy w gospodarstwie rolnym nie pozwala rolnikowi odetchnąć tak zupełnie nawet zimą, choć pracy jest oczywiście znacznie mniej niż w sezonie wegetacji roślin. W „zimowy letarg” nie mogą popaść zwłaszcza hodowcy, którzy niezależnie od aury muszą wyjść z domu. W końcu zimą pracy nie brakuje. Zimowy chłód wymaga założenia grubszej odzieży, jednak wykonywanie prac fizycznych powoduje wówczas mocne rozgrzanie organizmu i nie trudno wtedy o przeziębienie. Tu z pomocą przychodzą jednak nowoczesne rozwiązania z branży tekstylnej, których podstawą jest „oddychająca” bielizna, określana terminem: termoaktywna. Taką bieliznę z linii GWT (koszulkę z długim i krótkim rękawem, kalesony), oferowaną przez Grene, mieliśmy okazję przetestować.

Krój i dopasowanie na piątkę

Pierwsze miłe zaskoczenie to staranne pakowanie w dobrej jakości pudełka o wymiarach: 18,5x18,5x6 cm, wygodnie zamykane na magnes. Kalesony, koszulka z długim i z krótkim rękawem – każdy z tych produktów jest pakowany w osobne pudełko, natomiast bokserki – po trzy sztuki w jednym opakowaniu. Jedyna uwaga dotyczy tłumaczenia napisów na język polski, które są nieprecyzyjne.

Pozytywne wrażenie zrobił na nas wygląd odzieży. Czarna bielizna wygląda bardzo nowocześnie, ma sportowy krój i duże, ale „niekrzykliwe”, ładnie wkomponowane logo: GWT. Na koszulkach i kalesonach jest ono usytuowane pionowo, na bokserkach poziomo na górnym ściągaczu.

Zakładając na siebie poszczególne komponenty bielizny, pierwszym odczuciem było to, iż jest ona zbyt ciasna, mimo – wydawać by się mogło – odpowiedniego dopasowania do gabarytów ciała. Kto jednak używał już odzieży termoaktywnej, ten wie, że tak powinno być. Bielizna, aby dobrze spełnić swoją funkcję, musi być „dopasowana”, a więc dobrze przylegać do ciała. Zbyt duży ucisk to tylko pierwsze wrażenie. W przypadku GWT po 5 minutach noszenia bielizny zupełnie się o niej zapomina. Elastyczne komponenty pozwalają się jej znakomicie dopasować do kształtów ciała. Warto przy tym podkreślić, że bielizna nie przypominała o sobie jakimkolwiek drapaniem materiałem lub szwami.. W dużym stopniu to zasługa płaskich szwów. Nie zauważyliśmy - – nawet na zakończeniach – żadnej odstającej nitki czy niestarannie zakończonego ściegu.

Przy doborze rozmiaru nikt nie powinien mieć problemu, gdyż bielizna jest oferowana począwszy od rozmiaruu S, na 3XL kończąc. Testowana linia odzieży oferowana jest również dla dzieci od 5 do 12 lat.

Dopracowana w detalach

Bielizna dobrze dopasowuje się do ciała, chroniąc je przed chłodem, ale bardzo ważne jest też to, że na przykład koszulki są dość długie – zakrywają nie tylko tułów i plecy, ale sięgają aż do końca pośladków. Długie są również rękawy. Podobnie jest z nogawkami kalesonów, które dochodzą do stóp, a górny ściągacz można spokojnie naciągnąć powyżej pasa. Takie połączenie daje bardzo dobre zabezpieczenie przed „podwiewaniem”, a każdy, kto pracował fizycznie, wie, jakie to ważne, na przykład podczas czynności wymagających schylania się. Takiego komfortu nie uświadczymy w wielu tanich, tzw. marketowych bieliznach.

W miejscach stawów producent zastosował wstawki z bardziej elastycznego materiału
W miejscach stawów producent zastosował wstawki z bardziej elastycznego materiału

Elastyczny materiał daje dużą swobodę ruchów, ale – co warto podkreślić, producent zadbał o nią, dodatkowo stosując na przykład przy stawach łokciowych i kolanowych jeszcze bardziej rozciągliwe ściągacze. 

Dobra ochrona dla aktywnych

Co kryje się pod terminem „odzież termoaktywna”? Jest to po prostu ubranie wyprodukowane ze specjalnie szytych dzianin syntetycznych, które charakteryzuje zdolność do sprawnego odprowadzania potu i pary wodnej podczas wysiłku fizycznego, pozostawiając skórę suchą.

W przypadku bielizny GWT materiał jest mieszaniną poliamidu 65%, poliestru 27% i elastyny 8%. Trzeba przyznać, że bielizna z oferty Grene rzeczywiście „działa”. Dobrze izoluje i utrzymuje temperaturę skóry przy różnych stopniach aktywności. Sprawdziliśmy to zarówno podczas mniej i bardziej intensywnej pracy fizycznej przy temperaturze w zakresie od +2 do -6 stopni C, jak również, do pewnego stopnia, przy sportowej jeździe rowerem.

Płaskie szwy nie drażnią skóry i nie uwierają
Płaskie szwy nie drażnią skóry i nie uwierają

Podsumowanie

Bielizna termoaktywna GWT zaskakuje pozytywnie jakością wykonania, która nie odbiega od ubrań oferowanych przez wielu renomowanych producentów odzieży sportowej i charakteryzuje się przy tym niewygórowaną ceną. Świetnie dopasowuje się do ciała i jest neutralna dla skóry. Znakomicie spełnia swoją funkcję zabezpieczając ciało przed chłodem podczas wysiłku fizycznego, dobrze odprowadzając pot i parę wodną. Z bielizny z pewnością będą zadowolone zarówno osoby pracujące w chłodnym otoczeniu, jak i sportowcy amatorzy. Może być też dobrym pomysłem na świąteczny podarek.