PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Cięcie na poziomie - test kosiarki SaMasz KDTC 300

Autor:

Dodano:

Tagi:

Im większa szerokość robocza kosiarki, tym większy wpływ na jakość koszenia ma sposób zawieszenia i prowadzenia listwy tnącej. W teście "Farmera" sprawdziliśmy, jak radzi sobie 3-metrowa kosiarka z centralnym zawieszeniem - SaMasz KDTC 300.Najprostszym rodzajem zawieszenia stosowanym w kosiarkach dyskowych jest zawieszenie boczne. Niewątpliwie ma ono kilka istotnych zalet, przede wszystkim prostotę i lekkość konstrukcji, a co za tym idzie - stosunkowo niskie koszty zakupu i małą awaryjność. Wadą jest z kolei jakość pracy, która na nierównych łąkach może nie być zadowalająca. Wyższą jakość pracy można osiągnąć, pracując kosiarką z centralnym zawieszeniem belki tnącej, gdzie sworzeń ramienia utrzymującego część z listwą tnącą jest umieszczony nad jej środkiem ciężkości. Lepsze właściwości tego sposobu zawieszenia wynikają z równego rozkładu masy belki oraz z mniejszych różnic w jej wychyleniu. Właśnie maszynę o takiej konstrukcji - kosiarkę SaMasz KDTC 300 o szerokości roboczej 3 m - sprawdziliśmy w teście "Farmera". Katalogowa cena kosiarki opiewa na 31 857 zł brutto.

SPRAWDZONA LISTWA

W skład serii kosiarek dyskowych KDTC wchodzą trzy zasadnicze modele, różniące się szerokością roboczą: 2,6; 3 i 3,4 m. Do tego dochodzą jeszcze maszyny wyposażone w różne kombinacje dodatkowego osprzętu: spulchniacz pokosu z bijakami stalowymi lub wykonanymi z lekkiego tworzywa sztucznego oraz z kondycjonerem walcowym.

Wszystkie kosiarki KDTC zostały wyposażone w listwę tnącą PerfectCut. To sprawdzony produkt wytwarzany we własnym zakresie w białostockiej fabryce SaMaszu. Listwa jest stosowana zarówno w kosiarkach z bocznym systemem zawieszenia KDT, jak również z układem centralnym, kosiarkach czołowych, ciąganych oraz zestawach koszących. Tylko seria kosiarek Samba jest wyposażana w listwę LiteCut, która konstrukcyjnie jest taka sama jak PerfectCut, ale jest zbudowana z nieco mniejszych podzespołów o niższej masie.

W testowanym modelu KDTC o szerokości roboczej 3 m, na listwie tnącej umieszczono 7 owalnych dysków wykonanych z hartowanej stali borowej. Na każdym z nich zaczepione są po 2 noże. Napęd na listwę jest przenoszony z WOM za pośrednictwem dwóch przekładni kątowych. Pierwsza odbiera moment obrotowy z WOM ciągnika i przekazuje go znowu za pomocą wału przegubowo-teleskopowego do drugiej przekładni umieszczonej za pierwszym dyskiem. Wewnątrz listwy pracują koła zębate w kąpieli olejowej. Producent zaleca wymianę oleju raz na trzy sezony (6 litrów oleju 80W90). Po stosunkowo krótkim okresie użytkowania maszyny trudno mieć jakiekolwiek uwagi do pracy napędu, który podobnie jak listwa tnąca pracuje stosunkowo cicho.

UŻYTECZNE BLOKADY

Test kosiarki przeprowadziliśmy w ubiegłym roku, kosząc drugi i trzeci pokos oraz w bieżącym roku ścinając pierwszy pokos na powierzchni około 18 ha łąk. Producent zaleca sprzęgnięcie maszyny z ciągnikiem o mocy co najmniej 80 KM. My zagregowaliśmy kosiarkę z Deutz-Fahrem K410 o mocy maksymalnej 95 KM. Traktor okazał się optymalnie dopasowany zarówno pod względem mocy, jak i masy (był wyposażony w obciążnik przedni o masie 100 kg). Z pewnością 80-konna maszyna też poradziłaby sobie we współpracy z kosiarką, ale musiałaby być solidnie dociążona, ponieważ w naszym przypadku przy większych prędkościach na uwrociach z lekko uniesioną kosiarką dało się odczuwać drobną niestabilność przedniej osi. Trzeba bowiem wspomnieć, że masa 3-metowej kosiarki KDTC to według danych producenta 1020 kg, a więc dość dużo, zwłaszcza porównując ją do bliźniaczego modelu z zawieszeniem bocznym (KDT 300), który waży o 235 kg mniej. Większa masa wynika m.in. z masywniejszej i bardziej rozbudowanej konstrukcji ramy.

Podczas koszenia ciągnik bez problemu pracował na obrotach nominalnych WOM 540 w trybie Eko, co oznacza obniżone obroty silnika, a tym samym oszczędność paliwa i mniejszy hałas w kabinie.

Sprzęgnięcie kosiarki nie przysparzało nam żadnych problemów. Ułatwia je opuszczana szeroka stopa podporowa. Oprócz zaczepienia maszyny na TUZ (kat. III) i podłączenia wału przekazu mocy, do kabiny trzeba jeszcze wprowadzić trzy linki. Jedna służy do odblokowania zapadki zabezpieczającej złożoną maszynę w pozycji transportowej, druga do sterowania mechaniczną blokadą umożliwiającą unoszenie kosiarki na uwrociach na niewielką wysokość za pomocą TUZ, bez podnoszenia jej siłownikiem hydraulicznym. To bardzo użyteczne i wygodne rozwiązanie. Trzecia linka służy do ustawienia dodatkowej blokady "na sztywno", co jest wykorzystywane przy odczepianiu maszyny - kozioł nie przechyla się, co nie utrudnia ponownego agregowania.

Kosiarkę do transportu można złożyć wyłącznie do jednej pozycji: pionowej bocznej. Przed przypadkowym rozłożeniem zabezpiecza ją wspomniane zabezpieczenie mechaniczne. Maszyna w transporcie zachowuje się stabilnie, ale jej wysokość przekracza wtedy znacząco 3,5 m, o czym trzeba pamiętać, przejeżdżając na przykład pod niskimi wiaduktami. Znaczna wysokość może też być dla niektórych problemem przy garażowaniu maszyny.

WYDAJNOŚĆ 3 ha/h

Średnia prędkość pracy zestawu podczas testu wynosiła 15-16 km/h. Jakość cięcia była przy tym bardzo dobra - dokładna i na zbliżonej wysokości wzdłuż całej szerokości roboczej (około 5 cm). Dla próby zwiększaliśmy chwilowo prędkość jazdy nawet do 20 km/h. W tym przypadku również trudno było mieć cokolwiek do zarzucenia efektom pracy. Największą barierą przy szybkiej jeździe okazywał się po prostu podskakujący ciągnik i tym samym kiepski komfort pracy operatora.

Jeśli chodzi o wydajność roboczą maszyny, producent określa ją na poziomie 3,5 ha/h. Wartość tę trzeba traktować jako maksymalną możliwą do osiągnięcia na dużych i równych działkach. W naszym przypadku wydajność sięgała maksymalnie do 3 ha/h na większych łąkach.

Maszyna odkłada równy pokos, którego szerokość można regulować w zakresie 1,2-1,6 m za pomocą specjalnych kółek, czyli tzw. zawężaczy pokosu. Można ustawić ich położenie na poprzecznej ramce, tak jak i kąt pracy. Pewne niedoskonałości w pracy dały się zauważyć podczas tegorocznego koszenia pierwszego pokosu. Podczas deszczu (końcówka koszenia, gdzie nie chcieliśmy już pozostawiać trawy na małej powierzchni) w miejscu z krótką trawą, kosiarce zdarzało się pozostawiać niewielkie, nieskoszone fragmenty - tzw. grzebienie, a zielonka niezbyt płynnie schodziła z listwy w pokos. Taką sytuację prawdopodobnie spowodowały przytępione noże, których stan gwałtownie się pogorszył po spotkaniach z poodwracanymi przez dziki dużymi łatami darni. Nie zauważyliśmy natomiast znaczącego pogorszenia cięcia w miejscach z wyległą trawą.

Wymiana noży jest bardzo prosta. W dyskach listwy PerfectCut znajdziemy bowiem system szybkiego ich demontażu, do czego służy specjalny, dołączony do maszyny klucz.

NIEUŻYWANY BEZPIECZNIK

Kosiarki KDTC są standardowo wyposażone w hydrauliczny bezpiecznik listwy, który chroni ją przed uszkodzeniem w przypadku napotkania większych przeszkód. Listwa uchyla się wtedy do tyłu pod kątem do 30 stopni i jednocześnie podnosi o 50 cm, a następnie samoczynnie powraca do nominalnej pozycji roboczej. W naszym przypadku trudno było ocenić działanie systemu, ponieważ podczas całego koszenia (3x18 ha) nie uruchomił się on ani razu, nawet podczas pracy na fragmentach łąki zrytej przez dziki. Widocznie napotkane przeszkody nie były tak duże, aby "przełamać" moment zadziałania zabezpieczenia ustawiony przez producenta. W każdym razie żaden dysk, nóż czy inne elementy listwy nie uległy uszkodzeniom.

Za odpowiednią siłę docisku listwy do podłoża w KDTC odpowiada sprężynowy układ odciążający. Aby wyregulować nacisk listwy, trzeba zmienić napięcie sprężyny - im większe - tym słabszy nacisk belki tnącej na podłoże i na odwrót. Regulację wykonuje się przez przełożenie zawleczki w kolejny otwór na pręcie mocującym sprężynę. Oczywiście, takiej zmiany ustawienia nie da się wykonać bez wychodzenia z kabiny ciągnika - inaczej niż w przypadku zawieszenia hydropneumatycznego. Trzeba się zatrzymać i podnieść listwę. Wtedy sprężyna jest luźna imożna łatwo dokonać regulacji.

PODSUMOWANIE

Praca kosiarką SaMasz KDTC przebiegała bardzo sprawnie. Niezależnie od wysokości trawy i drobnych nierówności na łąkach, bardzo dobrze była zachowywana wysokość cięcia na całej szerokości maszyny. Kilka grzebieni pozostało podczas koszenia krótkiej, tegorocznej trawy w czasie deszczu.

Maszyna bezproblemowo poradziła sobie w miejscach z wyrytą przez dziki darnią. Trawa znikała w okamgnieniu - na większych działkach nie stanowiło problemu uzyskanie wydajności rzędu 3 ha/godz. Trudno mieć także jakiekolwiek zastrzeżenia co do obsługi maszyny: punkty smarne są dobrze oznaczone, a wymiana noży odbywa się bez użycia kluczy.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Ogar 2016-08-08 13:13:16
  Hehe dokładnie, generalnie to do ogrodu to najlepsze są podkaszarki, to co kupiłeś też ujdzie ale ciężko się kosi w okół krzaków itp.
 • kiki 2016-08-05 11:10:05
  hehe kurka mogłem se kupic taką do ogródka, a nie jakiś mały badziew za 1500 tysia z media expertu:P Takim traktorem to bym skosił ogród w 2 min. razem z domem
 • Krzemyk 2016-08-03 23:16:46
  Niedoróba!!! Piasta górna na listwie przykręcona pięcioma śrubami 12. Lekko mokra trawa i wszystko zapchane pod dyskami. Trzeci sezon się męczę, chyba przeproszę starą Fellę! Porażka, 30 tysi za tonę bubla.
 • adi 2016-07-19 09:18:11
  @Withmaster przecież Samasz ma w ofercie prostszą wersję na zawieszeniu bocznym z tą samą listwą i wersję na zawieszeniu bocznym z lekka listwą
 • parody 2016-07-18 08:23:23
  A jakie ty masz niepotrzebne rzeczy w tej kosiarce? Pokaż palcem

ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.179.111
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNER SERWISU
 • partner serwisu

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.